Урок по украинскому языку Звертання


Зуйська загальноосвітня школа 1-3 ст. №1
Звертання. Роль звертань у реченні. Розділові знаки при звертанні
(урок з української мови в 5 класі)
Зуя
2013
Тема. Звертання. Роль звертань у реченні (практично). Розділові знаки при звертанні (повторення).
Мета: поглибити й закріпити вивчене в початковій школі про звертання, засоби вираження його та розділові знаки; навчати правильно інтонувати речення зі звертаннями; розвивати вміння будувати речення зі звертаннями, визначати в них головні й другорядні члени; виховувати повагу до близьких і друзів, щирість, чуйність, любов до рідної землі та материнського слова.
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.
Перебіг уроку
Актуалізація мотиваційних резервів учнів з теми.
Учитель. Добрий день, діти! Ми щоразу починаємо спілкування з привітання, а поруч з ним — маленьке слово, яке називає тих, до кого звертаємося. Як називається це слово? Що вам відомо про звертання з початкової школи?
Ознайомлення учнів з темою, метою і завданнями уроку.
Учитель. Упродовж дня ми виконуємо різні соціальні ролі: синів, доньок, учнів, однокласників, пасажирів, пішоходів, перехожих, друзів... Спілкуючись, використовуємо звертання. А вибір його часто характеризує і нас як особистостей. Отож завдання сьогоднішнього уроку - не просто вивчити звертання як синтаксичну одиницю, а й довести важливість його в нашому житті.
Освоєння теми уроку. Виконання системи завдань.
Записати під диктовку речення, підкреслити звертання:
Соловейко, заспівай про рідний край.
Бесіда-дослідження. У якому відмінку стоїть звертання? Назвіть звертання. Як воно виділено в реченні? Чи можна поставити його в інше місце? Доведіть. Які розділові знаки ви поставите при звертанні, якщо воно стоїть у кінці речення? Коли звертання виділяється комою з обох боків? Чи може звертання бути поширеним? Доведіть це на власному прикладі.
Робота з підручником. Зіставте свої спостереження з матеріалом у підручнику. Про що дізналися докладніше? Про що не йшлося під час аналізу речення? Якою частиною мови найчастіше виражаються звертання? У якому відмінку вживають іменники-звертання?
Візуальний диктант. Запишіть назви зображених на картинках предметів у кличному відмінку.
Методична ремарка. Учитель демонструє картки із зображеннями книжки, калини, козака, вовка, річки, Тараса Шевченка, святого Миколая.
Уведіть одне зі слів у речення, щоб звертання стояло всередині. Поясніть розділові знаки.
Редагування. Зредагуйте подані речення, використовуючи властиві українській культурі мовлення звертання до незнайомців.
Жіночко, дайте пройти! Мужчина, ви сходите на слідуючій? Шановний, ви мені мішаєте!
Запам’ятайте! Неввічливо звертатися до людини, підкреслюючи її стать: жіночко, мужчина. Вживайте давні українські звертання пане, пані, панове. Пригадаймо, наприклад, як співається у відомій колядці: «Добрий вечір тобі, пане господарю!» Ще крім звертання пане можна використати слова добродію, добродійко. Іноді звертання, виражене прикметником, має іронічний чи зневажливий відтінок, тому уникайте таких форм.
Які ще помилки в записаних на дошці реченнях ви помітили? Як називаються такі огріхи?
Робота у групах. Об’єднайтеся у групи і виконайте завдання.
1-ша група. Перепишіть, уставляючи пропущені літери та розкриваючи дужки. Виділені слова замініть звертаннями.
(Не)хай Надія Віталіївна не хвилюється, ми пр..б..ремо (у/в) класі. Дівчатка вим..ють підлогу. Хлопці допоможуть їм пр..красити клас. Ігор і Тарас намалюють газету. Тетянка (с/з)пробує написати вірш. А над сц..нарієм свята працюватимуть усі діти.
2-га група. Запишіть текст, поставте пропущені розділові знаки. Прокоментуйте пунктограми.
Школа це твоя друга родина. Кожного ранку ти дитино вливаєшся в гомінку учнівську сім’ю. У школі ти пережив усе вперше перемоги й сподівання невдачі й розчарування. Тут не тільки дають основи наук а й навчають бути патріотами громадянами. Юний друже! Пам’ятай про це завжди!
Обговоріть результати роботи з членами групи. Представте зразок виконання вчителеві.
Гра «Комплімент». Звертання має магічну силу, адже, як стверджують психологи, ніщо так не діє на людину, як звук власного імені. Чи всі учні класу звертаються один до одного, називаючи імена? Чи часто ми говоримо одне одному приємні слова, компліменти? А саме вони забезпечують комфортне спілкування, сприяють вихованню почуття власної гідності, значущості. Запишіть речення - комплімент своєму сусідові по парті. Прочитайте його з відповідною інтонацією.
Проблемне запитання. Підсумовуючи почуте, звертаюся до вас: Діти, не соромтеся своєї вихованості! Запишіть моє речення-прохання, підкресліть члени речення. Чи виступає звертання членом речення? Поясніть, як ви міркуєте.
Запам’ятайте! Звертання не є членом речення, бо воно граматично не пов’язане з іншими словами. Речення зі звертанням завжди ускладнене.
Робота біля дошки і самостійне виконання синтаксичного розбору речень. Зробіть повний синтаксичний розбір поданих речень.
Розцвітай же, слово, і в родині, і в школі!.. (П.Тичина).
О юносте, встигай усе пізнати! (С.Бурлаков).
Україно, я твоїм ім’ям радію і сумую іменем твоїм! (В.Симоненко).
Виконання вправи 172.
Домашнє завдання. Учитель. Чи всі ви любите подарунки? Пригадайте, яке свято за місяць ми будемо відзначати? Очікувана відповідь: День Святого Миколая.
Напишіть лист Святому Миколаю, використовуючи звертання.
Оцінювання роботи учнів на уроці.
Підсумок уроку.
Я кажу вам традиційні слова: «До побачення, діти. Хай щастить вам, маленькі громадяни держави!»