Розробка уроку з природознавства на тему Птахи ( 3 клас )


Тема: Птахи.
Мета:
Ознайомити з життям птахів, зі змінами, що відбуваються в їх житті; показати зв’язок змін у житті птахів зі змінами в природі;
розвивати вміння розрізняти перелітних й осілих птахів своєї місцевості, спостережливість, уміння порівнювати, узагальнювати
виховувати бережливе ставлення до птахів.
Обладнання: мультимедійна презентація, аудіо записи, демонстраційні картки, картки оперативного контролю.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Підготовка до сприймання нового матеріалу.
Відгадування загадок:
Спереду шильце,
Ззаду вильце,
Швидко скрізьЦей птах літає,Безліч мошок поїдає.
За вікном гніздо будує,Тільки в нас він не зимує. (ластівка)
Відгадайте, діти, хто
Має носик-долото?
Ним комах з кори виймає, Про здоров’я лісу дбає? (дятел)
У червоних чоботях,
в білому халаті,
Він весною прилетів
і сидить на хаті. (лелека)
Маленький хлопчик у сірій свитинці
По дворах стрибає, крихти збирає. (горобець )
Ось хатина, в ній – співак
Як цю пташку звати… (шпак )
Хто гнізда свого не має,
Яйця іншим підкладає,
А у лісі в холодку
Все кує, мудруля,
Хто вона? ( зозуля )
Стрекотуха білобока
Звуть усі її … ( сорока )
В лісі на зеленій гілці
Ніби грав хтось на сопілці.
Підійшов поближче я
І побачив… ( солов'я )
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
Як одним словом можна назвати слова – відгадки ?
Який птах, на вашу думку зайвий ?
Молодці, ви правильно відгадали. Сьогодні ми будемо продовжувати поглиблювати знання про птахів.
Навіщо нам вивчати тему «Птахи» ?Наука яка вивчає дану групу тварин називається – орнітологія.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Гронування
ПТАХИ

Поєднайте зображення з птахами ( розвиток мовлення )
Плаче шпак уранці після зливи,
Де шумлять на греблі явори,
Що шпаківню вітер чорногривий
Перекинув денцем догори.
Борсаються бідні шпаченята,
Як його зарадити біді?
Кліпають із пітьми оченятами:
— Випадемо, татку, що тоді?
Ще якби їм день чи півторадні,
Ще якби їм днів хоча б із п'ять!
Бо вони ще ж зовсім безпорадні, —
Падаючи, ще не полетять.
Як же, хлопці, хатку ви прибили,
Що її порушили вітри?!
Плаче шпак уранці після зливи,
Де шумлять на греблі явори...
Повідомлення завдань уроку.
Ознайомити з життям птахів, зі змінами, що відбуваються в їх житті; показати зв’язок змін у житті птахів зі змінами в природі;
розвивати вміння розрізняти перелітних й осілих птахів своєї місцевості, спостережливість, уміння порівнювати, узагальнювати
виховувати бережливе ставлення до птахів.
« Мозковий штурм » - що вам відомо про будову птахів?
Пригадай:
Тіло птахів укрите пір’ям і поділяється на голову, шию, тулуб і кінцівки. Зубів нема, але є дзьоб.
Запам’ятай:
Перелітні птахи – це птахи, які збираються у великі зграї і відлітають у теплі краї (ластівки, стрижі, солов’ї, зозулі, дикі качки, гуси…)
Осілі птахи – це птахи, які знаходять корм узимку і не відлітають у теплі краї (горобці, голуби, дятли…)
Кочові птахи – це птахи, які восени збираються в зграї і кочують у пошуках їжі (граки, сороки, синиці, галки…)
Гра «Встанови відповідність».
Поділ птахів за способом живлення:
Рослиноїдні М’ясоїдні Всеїдні
Глухар орел ворона
Голуб яструб сойка
Чиж шуліка горобець
ФізкультхвилинкаГуси-лебеді летіли.
На галявці тихо сіли.
Один - піднялись, обтрусились.
Два – круг себе покрутились.
Три, чотири – політали.
П’ять – за парти посідали.
V. Узагальнення і систематизація знань.1. Робота з підручником. (ст.109-111)
2. Роздатковий матеріал
3. Робота в групах.
Гра «Вгадай пташку» - групи отримують зображення птаха. Потрібно відгадати назву птаха за його описом, який підберуть діти.
Цікаво знати:
Тіло лебедя покривають близько
25 тисяч пір'їн.
У процесі роботи дзьоб дятла
безперервно стирається, але в той
же час відростає на 0,1-0,3 мм в день.

Серце синички б’ється з частотою
500 ударів за хвилину, а за сильного
збудження частота скорочень
збільшується до 1000 ударів за хвилину.
VІ. Підведення підсумків. Рефлексія.
Гра «Загубилось слово»
Бережливе ставлення до птахів.( власний приклад)
Чи взяли щось корисне, чи дізнались щось нове і цікаве?
VІІ. Повідомлення домашнього завдання.
Виконати практичне завдання ( роздатковий матеріал )
Підібрати прикмети, що пов’язані з пташхами.