Ашы? саба? ?нші ??мдар


6 -сынып .
Қазақ тілі
Тақырыбы: «Әнші құмдар»
Мақсаты: Жаңа сөздермен танысу, олармен сөйлем құрастыру. Мәтіннің мазмұнын түсініп, негізгісін бөліп алуға үйрету. Экологиялық тәрбие беру. Қос сөздерді еске түсіру, грамматикалық тапсырмаларды орындау. Мәтін арқылы жүйелі ойлап, еркін сөйлеуге, сауатты жазып, сауатты сөйлеуге баулу. Оқушының таным мүмкіндігін дамыту.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың типі: Қалыптасқан сабақ.
Көрнекіліктері: интерактивтік тақта, қима қағаздар, «Өтінімхат» плакаты, стикерлер.
Әдіс- тәсілдері: түсіндіру, аударма, көрнекілік, сұрақ-жауап.
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ.
I Ұйымдастыру кезеңі: - Оқушылармен сәлемдесу .– Оқушыларды түгендеу.
Фонетикалық минут:
Жаңылтпаш: Бұл піл ірі пілІрі піл ұлы пілМұны біл.
- Қандай дыбыстарға фонетикалық жаттығу жасадық?
(оқушы жауаптары)
2. Тілдік орта.
II Жаңа сабақ кезеңі. Сабақтың тақырыбымен таныстыруМақсатын оқушылар өздері анықтайды.
1 ЖАҢА СӨЗДЕРМЕН ТАНЫСУ.
- өздері оқып, танысады- Әрбір топ 1 сөйлемнен құрастыру. Әр топтан жақсы құрастырылған сөйлемдерді тақтаға, дәптерге жазу.
2. Мәтінмен танысу. Мақсаты: сауатты оқу, түсіну, сұрақтарға жауап беру.
- «Мені толықтыр» ойыны арқылы мәтінмен танысу.
- Оқушылар толықтырады.
- Әр топ өз мәтіндері бойынша сұрақтар құрастырып, келесі топқа қояды.
- «Өтінімхат» жазу. Алдарындағы стикерлерге «Әнші құмдарды» бағалап 1 сөзден жазып, өтінім хатқа жапсыру.
ІІІ Сергіту сәті
IV Сабақты бекіту кезеңі.
Қос сөздер бойынша сұрақтарға жауап беру.
Формасы: жекелей. Әдісі: практикалық
3- ке Мәтіндегі қос сөздерді теріп жазып, түрін ажырат.
4 – ке Көп нүктенің орнына тиісті біріккен сөздерді жаз. 5- ке Берілген сөз тіркестерінен табиғат туралы сөйлем құрастыр.
Тексерудің формасы: өзіндік тексеру. Бағалау критерийі бойынша.
Бағалау парағына қою.
V Сабақты қорытындылау кезеңі.
Алдарында жатқан сары беттерге қолдарының суретін салып, сабақ туралы пікірлерін жазу.
VI Үй тапсырмасын беру кезеңі Қазақстанның Қазақстанның көрікті жерлері» туралы мәлімет дайындау.
VII Бағалау кезеңі