Жануарлар д?ниесіні? ?рт?рлілігі саба? жоспары


Сілтеме
Сынып 2
Пән Дүниетану
Тақырыбы Жануарлар дүниесінің әртүрлілігі
Мақсаты Жануарлардың әртүрлілігі, пайдасы туралы қарапайым түсініктерін тереңдетіп, олардың алуан түрлі екенін белгілеріне қарай ажырата  білуге, түрін анықтауға үйрету.
Күтілетін нәтиже Жануарлардың топтарға бөліну ерекшеліктерін түсіне отырып, білімдерін тереңдетеді.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер Ой қозғау, топтастыру, сәйкестендіру, сөзжұмбақ, жұмбақтар шешу, сөйлемді толықтыр, тест
Қолданылатын ресурстарФлипчарт, маркерлер, суреттер, компьютерлер, стикерлер, интербелсенді тақта, қима қағаздар
Сабақ кезеңдері ТапсырмаМұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті ресурстар
Ұйымдастыру кезеңі
Тренинг
Топқа бөліну «Сені көргеніме қуаныштымын...» жаттығуы.
Жануарлардың түрлеріне қатысты.
Оқушылардың назарын сабаққа аударылады. Керекті құрал жабдықтарын әзірлетемін. Оқушыларға тренингті орындатамын. Топқа бөлемін.Топ ережесін еске түсіремін Сабаққа керекті құралдарын әзірлеп, дайындайды.
Әрбір қатысушы өз көршісіне келесі сөздерді айтады: «Мен сені көргеніме қуаныштымын, себебі ...». Бұл сөйлемді адамның сыртқы келбетіне байланысты сөзбен емес, мінез ерекшеліне байланысты сөзбен аяқтау керек. Топқа бөлінеді.
Жануарлар суреттері
Білу
Қызығушылық
тарын оятуСөзжұмбақ шешу
«Жануарлар» Сөзжұмбақты ұсыну.
Сұрақтар:
1.Өсімдіктердің бізге беретін сыйы?
2.Өсімдіктің негізгі және  топырақ астындағы мүшесі?
3.2000 жыл тіршілік ететін ағашты ата.
4.Тірі табиғатқа қажетті жағдайдың бірі?
5.Жер бетіндегі өсімдіктер өсетін жұмсақ, борпылдақ  қабат?
6.Түрлі дәрі жасауға қолданылатын өсімдік?
7.Пиязшық арқылы көбейетін өсімдіктің бірі?
8.Түйнек арқылы көбеетін өсімдік түрі?
9.Көп жылдық өсімдіктерге жатады, қыстада жасыл түсін өзгертпейді?
Сөзжұмбақта шыққан
«Жануарлар» сөзін
оқушыларға оқыту арқылы
жаңа сабақ тақырыбын
хабарлау. Оқушылар сөзжұмбақты шешеді.
Сабақтың тақырыбын ашады. Сабаққа мақсат қояды. Флипчарт, маркерлер
Түсіну Ой қозғау
Жұмбақ шешу
Мағынаны тану
«Жануарлар алуандылығы» Тақырыпқа сай жұмбақтар шешу арқылы олардың жануарлардың қай тобына жататынын анықтату.
1.Қарға қарқылдайды,
Сауысқан саңқылдайды.
Не шырылдайды?
(торғай)Құстар тобы 8600 түрі бар.
2. Тастан-тасқа секіретін жануар төлі?
(лақ) Сүтқоректілер тобы 5000 түрі.
3. Суда жасайды, онсыз болмайды.(балық)балықтар тобы 20000.
4.Ызыңдап ән салады,
Жұп-жұқа қанаты,
Тәттіге тамсанып,
Қоқысқа қонады.(шыбын)
4.Жерді де мекен етеді,
Көлді де мекен етеді. (бақа) Бақа қай топқа жатады?(қосмекенді)
5.Өзі улы, өзі шұбар ,
Көрген адам өте қорқар.(жылан)
   -Жануарлар неше топқа бөлінеді?
   -әр топқа мысал келтіру.
bilimland.kz ресурстарын пайдаланып тақырыпты түсіндіру. Оқушылар жұмбақтарды шешеді. Қай топқа жататынын анықтайды. Әр топқа мысал келтіреді.
жаңа тақырыпты меңгереді және өз пікірлерін ортаға салады, бір-біріне түсіндіреді.
Флипчарт
http://bilimland.kz/kk/home#lesson=147221.Жануарлар дүниесі
2.Сирек кездесетін жануарлар
3.Өсімдікпен қоректенетіндер
4.Жыртқыштар
5.Қасқыр жайында не білесіз?
6.Адамға зиян келтіретін жәндіктер
7.Жойылу қаупі төнген жануарлар
Қолдану Сөйлемдерді толықтыру.
Жұппен жұмыс
Сәйкестендіру
Жеке жұмыс Оқушыларға 1 тапсырманы орындату
2 тапсырманы орындату Сөйлемдерді қажетті сөздермен толықтырады

Жануарларды тобымен сәйкестендіреді

Компьютер арқылы орындайды http://bilimland.kz/kk/home#lesson=14722http://bilimland.kz/kk/home#lesson=14722ТалдауТест Тест тапсырмаларын орындатады «Жануарлар алуандылығы» тақырыбында тест тапсырмасын орындайды http://bilimland.kz/kk/home#lesson=14722Жинақтау Топтастыру
Топтық жұмыс Топтастыру стратегиясын пайдаланып, жануарларды топтарға бөлу.
Құстар,сүтқоректілер,
балықтар,бунақденелілер,
қосмекенділер,жорғалаушылар.
Пайдасы туралы айту. Жануарларды топтарға бөледі.
Жануарлардың әр тобына мысал келтіреді, суретін көрсете отырып олардың пайдасы жайлы әңгімелейді. Мысалы: Қой-үй жануары, сүтқоректілер тобына жатады, өсімдіктермен қоректенеді, еті, терісі, майы пайдалы т.б. Суреттер топтамасы
Бағалау Бағалау түрлері
Өзін-өзі бағалау,
бағалау парағы
Топтардың жинаған ұпай сандары бойынша бағалап мадақтау Бағалайды,талқылайды. Өз пікірін айтады.
Бағдаршам , басбармақ, бағалау парағы
Рефлексия СМС әдісі Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну Ұсынылған стикерді толтыруМен бүгін сабақта үйрендім...
Мен үшін бүгін қиын болды....
Маған ұнады.... Стикерлер
Үй тапсырмасы 1.«Жануарлар дүниесінің әртүрлілігі» тақырыпты оқу 80-82 бет;
2. Тест құру
Күнделікке жазып алады