Математика п?нінен 6 сыныпта ?ткен ашы? саба?


Пәні: Математика
Пән мұғалімі: Сейпулла Айымгүл Қайратқызы
Сыныбы: 6
Сабақтың тақырыбы: Екі айнамалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін алмастыру
тәсілімен шешу
Сабақтың мақсаты: 1) Білімділік: Екі айнамалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесіне теңдеу
құру және алмастыру тәсілімен есептер шығара білуге үйрете отыра дағды
қалыптастыру;
2) Дамытушылық: Өздігінен есептеу, ойлау қабілеттерін арттыру, пәнге
қызығушылығын, танымдық, шығармашылық белсенділіктерін дамыту;
3) Тәрбиелік: Мәдениеттілікке, сауатты жазуға, ізденімпаздық пен шапшаңдыққа
тәрбиелеу, дүниетанымын кеңейту.
Сабақтың типі: Білім мен білік дағдыны қалыптастыру
Сабақтың түрі: Сабақ – практикум, жаттықтыру сабағы
Сабақтың әдісі: Сыни тұрғысынан ойлау технологиясы
Сабақтың көрнекілігі: Тапсырмалар парағы, сөзжұмбақ,
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі
Оқушылармен амандасу, түгендеу
Оқушылардың назарларын сабаққа аудару, дайындығын тексеру.
Психологиялық тренинг
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
№ 1497
5) х+5у = -20,5х-у =6 х = -2-5у0,5 ∙-2-5у)-у =6 -1 – 2,5у –у =6
-2,5у –у = 6+1
-3,5у = 7
у = -2
х = -2 -5∙-2= -2+10х = 8 8; -26) 12 х-у =18х+0,5у =5 12х-у =18х =5-0,5у 12∙5-0,5у- у =18х =5-0,5у 60 – 6у –у = 18
-6у – у = 18 – 60
- 7у = - 42
у = 6
х = 5 – 0,5 ∙ 6 = 5 – 3
х = 2 2; 6№ 1499
2 х+у- х = -63х-х-у=0 2х+2у-х = -63х-х+у =0 х+2у = -62х+у =0 х = -6-2у2-6-2у+у =02 ∙- 6-2у+у= 0 х= -6 – 2 · (-4) = 2
-12 – 4у + у = 0 х= 2
-3у = 12(-2; -4)
у= -4
3 х+2у- у =274 х+у- 3х =23 3х+6у-у =274х 4у-3х =23 3х+5у =27х+4у =23 3х+5у =27х = -4у+233(- 4у + 23) + 5у = 27
-12у + 69 + 5у = 27
-12у + 5у = 27 – 69х= -4 · 6 + 23 = -1
-7у = -42 х= -1
у= 6 (-1; 6)
3) 5х-2∙у+4=06∙2х+3- у =41 5х-2у-8 =012х+18-у =41 5х-2у =812х-у =41-18 5х-2у =812х-у =23 5х-2у =8-у =23-12х 5х-2∙12х-23=8 у =12х-23 5х - 2·(12х - 23) = 8
5х – 24х + 46 = 8
-19х = -38у=12 ·2 – 23 =1
х = 2(2; 1)
2х+3∙х+у=117∙х+3у- 6х = -59 2х+3х+3у =117х+21у-6х = -59 5х+3у =11х+21у = -59
5∙-21у-59+ 3у =11х = -21у-59 5∙-21у-59+ 3у =11 -105у – 295 + 3у = 11 х=-21·(-3) – 59 =63 – 59 = 4
-105у + 3у = 11 + 295 х= 4
-102у = 306
у= -3 (4; -3)

Жарайсыңдар балалар!
Үй тапсырмасын тексеріп алсақ сабағымызды есептер шығару бөлімімен жалғастырайық.

ІІІ. Есептер шығару
«Кім есепке жүйрік» сайысы
№ 1498
4х+3у =5х-у =3 4х+3у =5х =3+у 4х+3у =5х =у+3 4·(у + 3) + 3у = 5
4у + 12 + 3у = 5
7у = 5 – 12х= -1 + 3 = 2
7у = -7у х= 2
у= -1(2; -1)
х-у =75х-3у =1 х =у+75∙у+7- 3у =1 5у + 35 – 3у = 1
2у = 1 – 35х = -17 + 7 = -10
у= -34 : 2 х = -10
у= -17(-10; -17)
6х+5у =62х+у = -2 6х+5у =6у= -2-2х 6х+5у =6у= -2х-2 6х + 5·(-2х -2) = 6
6х -10х -10 = 6у= -2 · (-4) – 2 =6
-4х = 6 + 10 у=6
х = -4(-4; 6)
№ 1500
х+у =58х-у =8 х =58-у58-у-у =8 58 – у – у = 8
-2у = 8 – 58х = 58 – 25 = 33
-2у = 50 х = 33
у= 25(33; 25)
№ 1501
5х-4у =15500х+у =13000 5х-4у =15500х =13000-у 5·13000-у- 4у =15500х =13000-у 5·(13000 - у) – 4у = 15500
65000 – 5у -4у = 15500
-9у = 15500 – 65000х= 13000 – 5500 = 7500
-9у = -49500
у= 5500Жауабы: 7500 және 5500
«Кім тапқыр» сайысы
1-кезең. Мына нүктелерді координаталық жазықтықта белгілеңдер: А(-2; -2), С(3; 3), Т(-2; 3), А(3; -4), Н(2; -3), А(2; 4).
2-кезең. Мына нүктелерді координаталық жазықтықта белгілеңдер: А(1;1), Л(2; -3), М(2; 2), А(2; -4), Т(-3; -4), Ы(-2; 4).
3-кезең. Математикалық сөзжұмбақ шешу
1 2 3 4 5
1 У П Ә 2 А М І
3 Ш Н 4 К Б Й Л Ұ
5 И Ғ Қ
1 сөз – (2; 2), (4; 2), (2; 2), (3; 4) АБАЙ
2 сөз – (3; 1), (1; 1), (1; 3), (1; 4), (2; 5), (3; 3) ПУШКИН
3 сөз – (1; 3), (4; 1), (4; 2), (1; 3), (5; 2) ШӘМШІ ІV. Үйге тапсырма беру
№ 1502; № 1504
Үйге берілген тапсырма түсінікті ме? Орындап келеміз.
V. Қорытындылау. Бағалау
3. «Логика» сайысы
Сергіту сәті: Оқушыларға ауызша логикалық сұрақтар қойылып, шешімдері сұралады.
Бірнеше үйрек ұшып келеді. Біреуі алдында, екеуі артында, екеуі алдында, біреуі артында, біреуі екеуінің арасында. Қанша үйрек ұшып келеді? (3 үйрек)
Екі санның қосындысы 8-ге тең, айырмасы 2-ге, көбейтіндісі 15-ке тең.
Ол қандай сан? (5;3)
Бір үйде тұрады екен 50 батыр, үй сыртына сүйкенсе-ақ өліп жатыр? (Бұл сіріңке)
12-ні 10 есе арттыр (120)
Қандай сандардың жазылуында қанша әріп болса, сонша цифр болады? (4)
360 санын 10 есе кеміт (36)
Бір жазықтықта жататын, бір – бірімен қиылысапайтын түзулер (параллель)
Бір жазықтықта жатпайтын, бір – бірімен қиылыспайтын түзулер (айқас)
Саны бар мақал айтыңдар
Ағаштың бес бұтағында бес торғай. Әр торғайға қарсы төрт торғайдан қонақтаса, сонда ағаш бұтағында барлығы неше торғай қонақтап отыр? (9 торғай)
Міне балалар бүгінгі сабақта өз білімімізді ортаға салып бірнеше жаттығуларды орындадық. «Білімді мыңды жығар...» дегендей ойы озық, шапшаң оқушылар бар екенін көрсеттіңдер.