Т?уелсіздік — елімні? ерлік жолы Тарихи кеш


«Куропаткино орта мектебі» КММ
Шығыс Қазақстан
(ашық сабақ)
Өткізген: Баймади Г.
2015-2016оқу жылы
8.02.2016
Сабақтың тақырыбы: Шығыс Қазақстан
Сабақтың мақсаты:
 1.Ерте темір дәуіріндегі Шығыс Қазақстанның кезеңдеріне, өзіндік ерекшеліктеріне тоқталып, оқушылардың білімін кеңейту.
2. Оқушылардың логиалық ойлау, талдау, шығармашылық қабілеттерін шыңдау үшін ойындар ұйымдастыру.
3. Оқушылардың өз елінің тарихын танып, оны құрметтей білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, «Қазына аралына барар жол» ойыны, ойын элементтері, түсіндірмелі әдісәңгімелесу, суреттеу, топпен жұмыс.
Пәнаралық байланыс: География, геометрия, бейнелеу
Көрнекілігі: Кестелер, суреттер, карта, интерактивті тақта, слайд.
Сабақтың эпиграфы:
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру бөлімі
Оқушыларды түгелдеу және сабақ процесіне бейімдеу.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару. (Сабақ барысында қолданылатын «Қазына аралына барар жол» ойынының элементтерімен таныстыру)
Сыныпты 3 топқа бөлу.
І топ. «Аргиппейлер», 2-топ. «Исседондар», ІІІ топ. «Аримаспылар»
Үй тапсырмасын сұрау. «Жолға дайындық»
Қазынаға барар жолға шығу үшін алдымен біз жүретін жолымыздың қыр-сырын анық біліп алуымыз керек.
а) «Жолға дайындық» бөлімінің тапсырмалары. Топтастыру сратегиясы.
1-топқа. Оңтүстік Қазақстан және Жетісу өңірі
2-топқа. Орталық Қазақстан
3-топқа. Солтүстік Қазақстан
ә) “Жолға дайындық бөлімінің” Сәйкестендіру тестісі
№ Тапсырма Дұрыс жауаптар тізімі Қате жауаптар тізімі
1. Оңтүстік Қазақстандағы сақ тайпаларының ең көне ескерткіштері Түгіскен мен Ұйғарақ Есік
2. Қызылордадан 300 шақырым жердегі қала Шірік-Рабат Бесшатыр
3. Сырдарияның көне арнасы Жаңадария бойында орналасқан қала Бәбіш-Молда Түгіскен мен Ұйғарақ
4. Іле өзенінің оң жағалауындағы Желшалғыр тауының етегіндегі қорым Бесшатыр Шірік-Рабат
5. Алматының күншығыс жағында, Іле Алатауының баурайындағы жазық
Есік Бәбіш-Молда
Жаңа сабақты түсіндіру. (Біз жолымызға дайындығымызды тексеріп алдық. Ендеше, мен жолай сендерге жаңа сабағымызды түсіндіріп өтемін)
Шығыс Қазақстанның ерте темір дәуірінің б.з.б. IV-V ғасырлар аралығын қамтитын кезеңін Берел кезеңі деп атаймыз.
Берел кезеңі
Қатонқарағай ауданындағы Берел қорымына байланысты
40-тан астам обалар табылған. Ең үлкенінің биіктігі 9 метр
Бұл обаға жерленген адам астау-саркофагқа салынған.
Қабір жанынан 16 аттың қаңқасы шықты.
Берел мәдениетінің бір ерекшелігі – жайпақ түпті қыш ыдыстардың таралуы болып табылады.
Оқулықпен жұмыс. Кесте толтыру
№11 Берел обасы
Кім ашты? Кім жерленген? Қашан жерленген? Не табылды?
Жаңа сабақты пысықтау.
Енді, сабағымызды пысықтау үшін «Қазынаға барар жол» ойынымызды ары қарай жалғастырамыз. Ал, қазына жолына барарда бізге көптеген кедергілерден өтуге тура келеді. Сонымен, біз алғашқы кедергімізге тап болдық десек те болады.
І кедергі – «Өткелден өту».
І кедергі. “Өткелден өту.” бөлімінің сұрақтары:
Шығыс Қазақстанның табиғат жағдайлары қандай? Солтүстік Қазақстанмен салыстырыңдар.
Шығыс Қазақстанның ежелгі тұрғындары қалай аталады?
Шілікті ескерткіштері қай жерден табылды?
Шілікті жазығында барлығы қанша ескерткіш орналасқан?
Шілікті ескерткіштерін алғаш зерттеген профессор кім және Шіліктінің қай қорымын зерттеді?
Бұл қорымнан не табылды?
“Шілікті алтын адамы” қай қорымнан табылды? Толық әңгімелеп бер.
“Шілікті алтын адамын” ашқан археолог кім?
Бәйгетөбеден қандай заттар табылды?
ІІ кедергі. “Шөл басу” Біз жолда шөлімізді басу үшін адасқан әріптерді орналастырамыз.
РАЛЫПСАРИМА Аримаспылар
ЕӨӘЕТБГЙ Бәйгетөбе
СТРІЕ Ертіс
НАЗСЙА Зайсан
ЕЕРБЛ Берел
ІІІ кедергі “Қыл көпір”
Біз «Қыл көпірде» математикадан шеберлігімізді шыңдаймыз. Тақырыпта кездескен жылдар мен сандарды амалдар арқылы есептейміз.
400-205+5=200 (Шілікті жазығында 200-дей ескерткіштер орналасқан)
1000/5-150=50 (Оның 50-ден астамы ірі, алаып обалар)
3300-2015+675=1960 (Шілікті ескерткіштерін алғаш рет профессор С.Черников 1960 жылдары зерттеген)
2000*2+303=4303 («Шілікті алтын адамының» қаптырма-түймешіктерінің барлық саны 4303 данадан тұрады)
5000/125=40 (Берел қорымынан 40-тан астам обалар табылған)
80+99-170=9 (Ең үлкенінің биіктігі 9 метр)
1000/4-234=16 (Қабір жанынан 16 аттың қаңқасы шықты)
Жаңа сабақты бекіту. «Алтын сандық» бөлімі
«Алтын сандықтарда» жасырылған сұрақтарға жауап беру.
1-сандық. Берел кезеңі қандай уақыт аралығын қамтиды? (б.з.б. V-IV)
2-сандық. Қабір жанынан не табылды? (16 аттың қаңқасы)
3-сандық. № 11 обаны ашқан археолог-ғалым? (З. Самашев)
4-сандық. Берел мәдениетінің ерекшелігі? (жайпақ түпті қыш ыдыстардың таралуы)
5-сандық. № 11 обадан қанша жылқы табылды? (13 жирен жылқы)
Білім – асыл қазына
Қорытындылау:
Тест жұмысын беру.
«Аң стилінің» пайда болған мерзімі
А. б.з.б. V ғасыр С. б.з.б. VII ғасыр
В. Б.з.б. VI ғасыр Д. б.з.б. VIII ғасыр
Іле өзені жағалауында табылған қорым
А. Ботай С. Бесшатыр
В. Шірік-Рабат Д. Бәбіш-Молда
«Алтын киімді адам» табылған қорған
А. Есік қорғаны С. Бөріқазған тұрағы
В. Бесшатыр қорымы Д. Ботай қонысы
Орталық Қазақстандағы ерте темір дәуірі ескерткіштерінің атауы
А. Шағын қорғандар С. «Мұртты» қорғандар
В. Үлкен обалар Д. патша қорымы
Тасмола мәдеиетінің ерекшелігі
А. көп адамдар жерленген С. алтын әшекейлер кездеспейді
В. қыш ыдыстар қойылмаған Д. адам мен жылқыны қатар жерлеген
Тасмола мәдениетін қалдырған тайпа
А. Аргиппейлер С. Аримаспылар
В. Исседондар Д. Дайлар
«Ақ жалды жүйрік аттың иелері» деп аталатын тайпа
А. Аргиппейлер С. Аримаспылар
В. Исседондар Д. Дайлар
Шығыс Қазақстан аумағын мекендеген тайпалар
А. Аргиппеилер С. Сарматтар
В. исседондар Д. аримаспылар
Шығыс Қазақстандағы алып патша қорғандар кездесетін аудан
А. Іле ауданы С. Зайсан ауданы
В. Тас мола алқабы Д. Алакөл ауданы
Берел кезеңінің уақыты
А. Б .з.д. 1-2 ғ С. Б.з.д. 5- 4ғ
В. б.з- дың 3 ғ Д. Б.з –дың 8 ғасыр
Үйге тапсырма беру:
§ 38-39 оқу.
«Берел обасы туралы қысқаша әңгіме құрастыру»
Бағалау
Тест жұмысын беру.
«Аң стилінің» пайда болған мерзімі
А. б.з.б. V ғасыр С. б.з.б. VII ғасыр
В. Б.з.б. VI ғасыр Д. б.з.б. VIII ғасыр
Іле өзені жағалауында табылған қорым
А. Ботай С. Бесшатыр
В. Шірік-Рабат Д. Бәбіш-Молда
«Алтын киімді адам» табылған қорған
А. Есік қорғаны С. Бөріқазған тұрағы
В. Бесшатыр қорымы Д. Ботай қонысы
Орталық Қазақстандағы ерте темір дәуірі ескерткіштерінің атауы
А. Шағын қорғандар С. «Мұртты» қорғандар
В. Үлкен обалар Д. патша қорымы
Тасмола мәдеиетінің ерекшелігі
А. көп адамдар жерленген С. алтын әшекейлер кездеспейді
В. қыш ыдыстар қойылмаған Д. адам мен жылқыны қатар жерлеген
Тасмола мәдениетін қалдырған тайпа
А. Аргиппейлер С. Аримаспылар
В. Исседондар Д. Дайлар
«Ақ жалды жүйрік аттың иелері» деп аталатын тайпа
А. Аргиппейлер С. Аримаспылар
В. Исседондар Д. Дайлар
Шығыс Қазақстан аумағын мекендеген тайпалар
А. Аргиппеилер С. Сарматтар
В. исседондар Д. аримаспылар
Шығыс Қазақстандағы алып патша қорғандар кездесетін аудан
А. Іле ауданы С. Зайсан ауданы
В. Тас мола алқабы Д. Алакөл ауданы
Берел кезеңінің уақыты
А. Б .з.д. 1-2 ғ С. Б.з.д. 5- 4ғ
В. б.з- дың 3 ғ Д. Б.з –дың 8 ғасыр
ІІ. Қызығушылықты ояту. Ми шабуылы.
1)
Тарих қандай ғылым?
Тарих атасы кім?
Қазақ хандығы қай жерде құрылды?
Қазақ хандығын кімдер құрды?
Кіші жүз Ресей империясына қашан кірді?
2) «Даралық пен ұқсастық»

Қазақстанда болған ұлт-азаттық көтерілістер




ІІІ. Мағынаны тану
Сабақтың тақырыбымен таныстыру, дәптерге жазу.
Сабақтың эпиграфымен таныстыру.
Қазақ дейтін бастау үшін бар көшті,
Елі үшін жорық жасап жан кешті.
Бөгенбай да, Қабанбай да, Абылай,
Тәуелсіздік жолын іздеп жан кешті.
Кенесары Қасымұлы кім?
Оқушылар тарихи тұлғаның шығу тегі туралы не білеміз.
Атақты Шыңғыс ханның 27-інші ұрпағы, Абылай ханның немересі, қазақ халқының соңғы ханы – Кенесары Қасымұлы 1802 жылы Көкшетау өңірінде дүниеге келді.
Қасым сұлтанның бәйбішесі Айкүмістен: Саржан, Есенгелді, Көшек, Аға-тай, Бопай мен бірге 6 алты ағайынды болып туған. Ал Кенесарының інісі Наурызбай Қасым сұлтанның екінші әйелінен өмірге келген.
Көтерілістің себептері.
Көтерілістің мақсаты.
Көтерілістің қозғаушы күштері.
Ұлттық құрамы.

Мұғалім оқушылардың алған мәліметтерін салыстыру үшін қосымша мәліметтер береді.
Кенесарының жасағы көп ұлтты болды. Оның қол астында орыстар да, башқұрттар мен татарлар да, қарақалпақ, түрікпен, өзбек, қырғыздар да қару-жарақ жасап, оқ-дәрі әзірлеп, соғысқа қатысып әртүрлі жұмыс, әскери қызмет атқарды. Шайқастарда қолға түскен тұтқындарға да Кенесары қорлық-зорлық көрсетпеді. Тұтқында болған урядник Андрей Ивановтың айтуынша, тұтқындар отын дайындау мен құдық қазу жұмыстарына ғана жегілген. Кенесарының бұйрығымен тұтқындар әртүрлі ауылдар мен жеке байларға таратылып берілген. Кенесары тұтқындардың қожайындарынан оларды жақсылап тамақтандыруды, зәбірлемеуді үнемі талап етіп отырыпты.
Қазақ хандығының қалпына келтірілуі.
Сөздердің мағынасын аш.
Жасауылдар –
Зекет –
Ұшыр –
Жүзбасылар мен мыңбасылар –
Айырым –
Манап -
Ой-толғанысРесей патшасына Кенесарының атынан хат жазады.
Роль – Кенесары
Кімге – Ресей патшасына
Формасы – хат
Тақырыбы – Ұлт-азаттық көтеріліс
Көтерілістің барысы: Бейнетаспадан үзінді.

Картамен жұмыс. Көтерілістің ірі орталықтарын картадан көрсету.
Көтерілістің хронологиялық анықтамасы
1802 жылы Сұлтан Кенесары дүниеге келді.
1837 жылы Кенесары Қасымұлы бастаған көтеріліс басталды.
1838, 1842 жылдары Кенесары өзінің адамдарын Батыс Сібір генерал-губернаторына жіберіп, оған арнайы хат жолдады.
1838 жылы Ақмола бекінісіне таяу ірі елді мекенді алты күн бойы қоршауда ұстап өртеп жіберді.
1841 жылы қыркүйек айында үш жүздің өкілдері бас қосқан жиында Кенесары Қасымұлы хан сайланды.
1842 жылы Сотниковтың отряды Кенесарының ауылына шабуыл жасады.
1843 жылы Ресей императоры қазақ ханына қарсы жорық ұйымдастырды.
1845 жылы Долгов және Герн бастаған елшілік келді.
1847 жылғы сәуірде Кенесары он мыңдай қолмен Қырғызстанның жеріне басып кірді.
1847 жылы Кенесары Қасымұлы қаза тапты.

Тарихи тұлғалар
Кенесары Қасымұлы 1802-1847
Сыздық сұлтан (1837-1910)
Інісі Наурызбай Қасымұлы (1822-1847)
Қарындасы Бопай
Әйелі Күнімжан
Ағыбай Қоңырбайұлы (1802-1885)
Иман Дулатұлы (1780-1847)
Бұқарбай Естекбайұлы (1822-1898)
Кенесары Қасымұлының өмірі мен қызметі болашақ ұрпаққа өшпес өнеге.
Деректер көзімен.Оқушылардың зерттеулері.
Аргументті эссе, проблемалық сұрақты талдау
“Көтеріліс қазақ халқының сол кездегі жағдайын шеше алар ма еді?
Себептер
Қарсы аргументтер
Дәлелім
Қорытынды
Бекіту кезеңі. Толғаныс
Ойлан тап!
1. Кенесары хандықты кімдер арқылы басқарды? ж а с а у ы л д а р
2. Мал өсірушілерден алынатын салық түрі. з е к е т
3. Диқандардан алынатын салық түрі. ұ ш ы р
4.Кенесары хан орыс армиясының үлгісі бойынша өз әскерлеріне қандай белгі енгізді? а й ы р ы м
5.Ерлігімен ерекше көзге түскен сарбаздардың қатарынан кімдер тағайындалды? ж ү з б а с ы л а р мен  м ы ң б а с ы л а р
6. Қырғыздардың ақсүйек рубасылары. м а н а п
7. Байырғы жергілікті халық-көшпелі қазақтар. н о м а д т а р
8. Кенесарыны Ресейлік ғалымдар қалай атаған? б ү л і к ш і л с ұ л т а н


Венн диаграммасы арқылы оқушылар алған білімдерін салыстырады.
Сырым Датұлы мен Кенесары Қасымұлы бастаған көтерілістер.
Қорытынды жасау. “Алыспаған, жұлыспаған бостандық атына мінбейді, бұғаудан босамайды, ері – құлдықтан, әйелі күңдіктен шықпайды, малына да, басына да ие болмайды”
Ә. Бөкейханов
Бағалау
Үйге тапсырма беру.
1. «Ел қорғаған - ер бабам» деген тақырыпта тарихи шығарма жазып келу.
2. Тақырыпты оқу, көтеріліс туралы материялдар жинау
«Куропаткино орта мектебі» КММ
1837-1847 жылдардағы Кенесары Қасымұлы
бастаған ұлт-азаттық көтеріліс
(ашық сабақ)
Өткізген: Баймади Г.
2015-2016оқу жылы
Сабақтың тақырыбы: Кенесары Қасымұлы бастаған 1837-1847 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс
Сабақтың мақсаты:
  1. Ұлт-азаттық қозғалыстың алғы шарттарын, сипатын, ерекшелігін, мақсатын ашып көрсете отырып, Кенесары Қасымұлы өзі батыр, өзі хан, өзі көсем, өзі дипломат халқының бостандығы мен тәуелсіздігі үшін күрескен мемлекет қайраткері екендігін ашып көрсету, жан-жақты талдай білуге баулу.
  2. 1837–1847 жылдары Кенесары бастаған ұлт-азаттық қозғалыс тақырыбын қорытындылай келіп, түйіткілдерді сұраққа жауап беру барысында оқушыларды әлеуметтік – экономикалық және саяси дамудың тарихи құбылыстардың күрделі кешендерін талдай білуге және олардың арасындағы байланыстарды айқындай білуге, идеологиялық құбылыстардың таптық мәнін аша білуге баулу.
   3. Халқының бостандығы мен тәуелсіздігі үшін күрескен Кенесарыдай батырдың ерлігін дәріптей отырып, оқушылардың ұлттық сана – сезімін жеріне, еліне деген сүйіспеншілігін арттыру, патриоттық тәрбие беру, өз көзқарасын дәлелдей алатын қоғамның саяси дамуын түсінетін, демократикалық қоғамның мүшесін тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа білім беру сабағы
Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, әңгімелесу, өздік жұмыс, талдау, ой туғызу, топпен жұмыс.
Пәнаралық байланыс: География, әдебиет
Көрнекілігі: тірек сызбалар, кестелер, карта, бейнетаспа, интерактивті тақта, слайд.
Сабақтың эпиграфы:
Қазақ дейтін бастау үшін бар көшті,
Елі үшін жорық жасап жан кешті.
Бөгенбай да, Қабанбай да, Абылай,
Тәуелсіздік жолын іздеп жан кешті.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі
Оқушыларды түгелдеу және сабақ процесіне бейімдеу.
ІІ. Қызығушылықты ояту. Ми шабуылы.
1)
Тарих қандай ғылым?
Тарих атасы кім?
Қазақ хандығы қай жерде құрылды?
Қазақ хандығын кімдер құрды?
Кіші жүз Ресей империясына қашан кірді?
2) «Даралық пен ұқсастық»

Қазақстанда болған ұлт-азаттық көтерілістер




ІІІ. Мағынаны тану
Сабақтың тақырыбымен таныстыру, дәптерге жазу.
Сабақтың эпиграфымен таныстыру.
Қазақ дейтін бастау үшін бар көшті,
Елі үшін жорық жасап жан кешті.
Бөгенбай да, Қабанбай да, Абылай,
Тәуелсіздік жолын іздеп жан кешті.
Кенесары Қасымұлы кім?
Оқушылар тарихи тұлғаның шығу тегі туралы не білеміз.
Атақты Шыңғыс ханның 27-інші ұрпағы, Абылай ханның немересі, қазақ халқының соңғы ханы – Кенесары Қасымұлы 1802 жылы Көкшетау өңірінде дүниеге келді.
Қасым сұлтанның бәйбішесі Айкүмістен: Саржан, Есенгелді, Көшек, Аға-тай, Бопай мен бірге 6 алты ағайынды болып туған. Ал Кенесарының інісі Наурызбай Қасым сұлтанның екінші әйелінен өмірге келген.
Көтерілістің себептері.
Көтерілістің мақсаты.
Көтерілістің қозғаушы күштері.
Ұлттық құрамы.

Мұғалім оқушылардың алған мәліметтерін салыстыру үшін қосымша мәліметтер береді.
Кенесарының жасағы көп ұлтты болды. Оның қол астында орыстар да, башқұрттар мен татарлар да, қарақалпақ, түрікпен, өзбек, қырғыздар да қару-жарақ жасап, оқ-дәрі әзірлеп, соғысқа қатысып әртүрлі жұмыс, әскери қызмет атқарды. Шайқастарда қолға түскен тұтқындарға да Кенесары қорлық-зорлық көрсетпеді. Тұтқында болған урядник Андрей Ивановтың айтуынша, тұтқындар отын дайындау мен құдық қазу жұмыстарына ғана жегілген. Кенесарының бұйрығымен тұтқындар әртүрлі ауылдар мен жеке байларға таратылып берілген. Кенесары тұтқындардың қожайындарынан оларды жақсылап тамақтандыруды, зәбірлемеуді үнемі талап етіп отырыпты.
Қазақ хандығының қалпына келтірілуі.
Сөздердің мағынасын аш.
Жасауылдар –
Зекет –
Ұшыр –
Жүзбасылар мен мыңбасылар –
Айырым –
Манап -
Ой-толғанысРесей патшасына Кенесарының атынан хат жазады.
Роль – Кенесары
Кімге – Ресей патшасына
Формасы – хат
Тақырыбы – Ұлт-азаттық көтеріліс
Көтерілістің барысы: Бейнетаспадан үзінді.

Картамен жұмыс. Көтерілістің ірі орталықтарын картадан көрсету.
Көтерілістің хронологиялық анықтамасы
1802 жылы Сұлтан Кенесары дүниеге келді.
1837 жылы Кенесары Қасымұлы бастаған көтеріліс басталды.
1838, 1842 жылдары Кенесары өзінің адамдарын Батыс Сібір генерал-губернаторына жіберіп, оған арнайы хат жолдады.
1838 жылы Ақмола бекінісіне таяу ірі елді мекенді алты күн бойы қоршауда ұстап өртеп жіберді.
1841 жылы қыркүйек айында үш жүздің өкілдері бас қосқан жиында Кенесары Қасымұлы хан сайланды.
1842 жылы Сотниковтың отряды Кенесарының ауылына шабуыл жасады.
1843 жылы Ресей императоры қазақ ханына қарсы жорық ұйымдастырды.
1845 жылы Долгов және Герн бастаған елшілік келді.
1847 жылғы сәуірде Кенесары он мыңдай қолмен Қырғызстанның жеріне басып кірді.
1847 жылы Кенесары Қасымұлы қаза тапты.

Тарихи тұлғалар
Кенесары Қасымұлы 1802-1847
Сыздық сұлтан (1837-1910)
Інісі Наурызбай Қасымұлы (1822-1847)
Қарындасы Бопай
Әйелі Күнімжан
Ағыбай Қоңырбайұлы (1802-1885)
Иман Дулатұлы (1780-1847)
Бұқарбай Естекбайұлы (1822-1898)
Кенесары Қасымұлының өмірі мен қызметі болашақ ұрпаққа өшпес өнеге.
Деректер көзімен.Оқушылардың зерттеулері.
Аргументті эссе, проблемалық сұрақты талдау
“Көтеріліс қазақ халқының сол кездегі жағдайын шеше алар ма еді?
Себептер
Қарсы аргументтер
Дәлелім
Қорытынды
Бекіту кезеңі. Толғаныс
Ойлан тап!
1. Кенесары хандықты кімдер арқылы басқарды? ж а с а у ы л д а р
2. Мал өсірушілерден алынатын салық түрі. з е к е т
3. Диқандардан алынатын салық түрі. ұ ш ы р
4.Кенесары хан орыс армиясының үлгісі бойынша өз әскерлеріне қандай белгі енгізді? а й ы р ы м
5.Ерлігімен ерекше көзге түскен сарбаздардың қатарынан кімдер тағайындалды? ж ү з б а с ы л а р мен  м ы ң б а с ы л а р
6. Қырғыздардың ақсүйек рубасылары. м а н а п
7. Байырғы жергілікті халық-көшпелі қазақтар. н о м а д т а р
8. Кенесарыны Ресейлік ғалымдар қалай атаған? б ү л і к ш і л с ұ л т а н


Венн диаграммасы арқылы оқушылар алған білімдерін салыстырады.
Сырым Датұлы мен Кенесары Қасымұлы бастаған көтерілістер.
Қорытынды жасау. “Алыспаған, жұлыспаған бостандық атына мінбейді, бұғаудан босамайды, ері – құлдықтан, әйелі күңдіктен шықпайды, малына да, басына да ие болмайды”
Ә. Бөкейханов
Бағалау
Үйге тапсырма беру.
1. «Ел қорғаған - ер бабам» деген тақырыпта тарихи шығарма жазып келу.
2. Тақырыпты оқу, көтеріліс туралы материялдар жинау