Беттері д??гелек пішінді н?рселерді? аксонометриялы? проекциясын салу


Тақырыбы: Беттері дөңгелек пішінді нәрселердің аксононметриялық проекциясын салу.
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: Шеңбердіңпроекциясын салуды үйрету .
2.  Дамытушылық:  Шеңбердің проекцияда эллипс болатынын түсіну және оны сызып үйрену. 3.Тәрбиелік:    Оқушыларды сызба жұмыстарын ұқыпты, таза салуға, шапшаңдыққа және шыдамдылыққа баулу.
Құрал-жабдықтар: Пішім А4, сызба құралдары.
Көрнекі құралдар: слайд
Пәнаралық байланыс: геометрия, бейнелеу, информатика, тарих, әдебиет. еңбек.
Сабақтың барысы:
І. ұйымдастыру : Сәлемдесу,түгендеу,сабаққа назарын аудару.
ІІ өткенді еске түсіру; Оқушыларды кезекпен тақтаға шығарып, сұраққа жауап алу арқылы сайыс өткізу.
Сұрақтар: 1 біз аксонометрияда неше ось пайдаланамыз? (3)
3 У осінің атауы (ордината)
4 Z осінің аталуы (аппликата)
5 Координаттар жүйесі деген не? (х,у,z)
6 Осьтер бойынша қандай өлшемдер салынады? (ені,ұзындық,биіктік)
7 Координаталық сынық сызық деген не? (нүктенің координатасы бойынша салынған проекциясы)
8 Аксонометрия сөзі қандай ұғымды білдіреді? (осьтер бойынша өлшеу)
9 Г.Монж деген кім? (француз ғалымы)
10 Эпюр деген не? ( француз сөзі-сызба дегенді білдіреді)
ІІІ.Жаңа сабақ
ІY. Интеркативті тақтамен жұмысы.
Центрі А (3; 1,5; 4)нүктесінде жататын радиусы 3-ке тең  горизонталь жазықтықта орналасқан шеңбердің тік бұрышты изометриясын салу керек.

(Интерактивті тақтаны қолданып сызу.)
Салынған овал берілген шеңбердің изометриядағы кескінін береді.
  Y. Жаңа сабақты бекіту
Тест сұрақтары: Қай жазықтықта орналасқанын анықтаңдар

Тапсырмалар
377126538735Алдымызда диаметрі 4-ке тең, ұзындығы 6-ға тең жұмыр ағаш көлденең жатыр дейік. Ағаштың тікбұрышты изометриясын салу керек болсын. Осы жұмыр ағаштың геометриялық пішінін цилиндр деп атайды. Цилиндр осі қарастырылып отырған мысалда абсциссаларосімен бағыттас. Цилиндрдің табандары —диаметрлері 4-ке тең дөңгелектер —уОz жазықтығына параллель болады. Цилиндр осінх осі ретінде қабылдайық, ал оның оң жақ табаны yOz жазықтығында жатсын. Аксонометриялық осьтердіжүргізіп, арақашықтықтары 6-ға тең екі сопақша салайық (52-сурет). Қабырғалары 4-ке тең екі ромбыға іштей екі сопақша сызылған.
Практикалық жұмыс
Топқа бөліп тапсырмалар орындау

Үйге тапсырма беру: Қырының ұзындығы 5-ке тең текшенің тікбұрышты