Урок английского языка на тему Идеальный распорядок дня (10 класс)

Класс: 10
Предмет: английский язык
УМК: Биболетова М.З.,Трубанева Н.Н. Английский язык: Английский c удовольствием/Enjoy English для 10 класса общеобразовательных учреждений. – Обнинск: Титул, 2008.
Тема урока: Идеальный распорядок дня.
Тип урока: комбинированный.

План-конспект урока
Цель урока: формирование навыков устной речи по теме.

Задачи: Обучающие
Способствовать:

1.Активизации устной речи по теме «Распорядок дня».
2.Развитию навыков письменной речи.
3.Формированию навыков изучающего вида чтения.
4. Формированию навыков монологической речи.


Развивающие
Способствовать:

1. Развитию памяти, мышления.
2. Развитию мотивации к изучаемой теме.
3. Развитие навыков аудирования.

Воспитательные
Способствовать:

1.Воспитанию умения правильно распределять своё время.

Режим работы: фронтальный, индивидуальный, парный, групповой.
Оснащение урока: CD, компьютер, проектор, карточки, учебник.

Ход урока
1.Организационный момент
Good morning, dear pupils! ( ) I’m glad to see you too! How are you? ( ) I’m very glad to hear it!
Today we’re going to talk about your pastime. I hope you’ll enjoy and take an active part in the lesson.

2.Речевая разминка.
-Let’s work in pairs.
1.Take the
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·-It is not difficult to have good marks at school. ( I disagree with it because we must study hard and know all subjects perfectly and then we can get excellent marks. )
-Reading helps us to learn new facts about different countries, people and their traditions. ( )
-Taking part in sports competitions can help us to make friends.( )
-You should regularly plan your work schedule. ( )

3.Активизация навыков устной и письменной речи.
-Let’s divide into 2 groups. You should make up an ideal timetable, please.

7.am –to get up
.
-Let’s listen to each other.( ) Thank you for your ideal timetable.

-Let’s do conclusion. ( )

4.Формирование навыков изучающего вида чтения чтения.
-Let’s open the textbooks, p.45, ex.124. Let’s read the text and choose the main idea from the following list. ( )
-Let’s listen to your ideas. ( )
-Let’s do ex.125. You should say whether the statements are true or false. ( )

5.Рефлексия.

6. Оценка работы на уроке. Домашнее задание. Подведение итога урока.
Let’s do conclusion to our theme.() Good luck!
Your marks are .Home task: to review rules, word combinations.