Конспект уроку природознавства Корисні копалини


Природознавство Дата 21 лютого 2017 р 4 клас
Тема. Корисні копали України
Мета: познайомити учнів з корисними копалинами України та їхніми властивостями; наводити приклади корисних копалин рідного краю; пояснити значення корисних копалин для господарської діяльності людини. Закріпити знання про форми земної поверхні Розвивати мовлення, читацьку компетентність; збагачувати лексичний запас слів. Виховувати дбайливе ставлення до природи, навчати економного використання багатств нашої планети.
Обладнання: презентація, атласи, колекція корисних копалин, склянки з водою для досліду.
Тип уроку. Комбінований урок
Хід уроку
І. Організація класу до роботи.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
2.1 Гра «Незакінчене речення»
Слайд 1
Назвати форми земної поверхні
Великі простори суші з майже рівною поверхнею…(рівнини)
Існують рівнини, на яких трапляються ….. і ….(яри і горби)
Невеликі заглиблення з крутими схилами…(яри)
Круті схили ярів заростають рослинами, і яр перетворюється на … (балку)
2.2. Гра Розпізнай»
Слайд 2
Що зображено на слайді? Доведіть, що це – горб
Слайд 3
Доведіть , що це – балка
2.3. Природничий диктант (усно)
Рівнини поділяються на (височини, низовини)
Низовини на карті позначаються (зеленим кольором)
Височини на карті позначаються (жовтим або коричневим кольором)
На Півночі країни розташована …. низовина (Поліська)
Південь країни займає ….. низовина (Причорноморська)
2.4. Вправа «Упізнай назву низовини»
Слайд 4
Низовина, яка має хвилясту форму земної поверхні. Розташована на Північному сході.
2.5. Робота з географічною картою
Слайд 5
Назвати і показати височини
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
3.1. Проблемне питання
Слайд 6
Чи можна сказати, що земна поверхня для людини не тільки опора,але й комора, у якій зберігається безліч природних багатств.
ІV. Повідомлення теми і завдань уроку
Слайд 7
V. Вивчення нового матеріалу
5.1. Бесіда з елементами практичної діяльності і розповіді про властивості, використання корисних копалин
Земля нашої країни багата на корисні копалини. Геологи продовжують їх шукати, наносять родовища на карту за допомогою умовних знаків. Знайдені родовища розробляють і використовують у промисловості й побуті.
5.2. Тест. Слайд 8
Що таке корисні копалини?
Корисні копалини – це
А) все, що знаходиться в землі;
Б) все, що служить людині;
В) гірські породи, які люди видобувають із надр землі чи з її поверхні й використовують у народному господарстві
Із 200 видів відомих корисних копалин надра України зберігають близько 96 видів
Усі корисні копалини поділяються на три групи
Слайд 9
5.3.Практична робота
Ознайомлення з властивостями нерудних корисних копалин.
З чого споруджують будинки, школи?.
Правильно, щоб побудувати будинок потрібно багато піску, цементу, вапняку.
5.3.1. Порівняльна характеристика піску
- Чи схожі між собою зразки піску?
Перший зразок. Це кварцовий пісок. З нього виготовляють скло. Назвіть предмети, які виготовлені в класі зі скла.
5.3.2. Ознайомлення з властивостями каоліту.
Який має запах? Твердий чи крихкий?
5.4.1. Презентація «Цікаві камінці»
Різні за розмірами і кольором, гладенькі і шорсткі, камінчики, що нагадують коштовне каміння.
Слайд 10
Від скель відламуються брили, які падають до підніжжя гір і розбиваються.
Слайд 11
Там потоки води й сильні вітри підхоплюють їх й ще більше подрібнюють.
Слайд12
З року в рік камінці шліфуються і утворюється
Слайд 13
гравій – заокруглені камінці діаметром до 2 см;
слайд14
галька – подібні за формою камені, але діаметром від 2 до 10 см;
валуни – заокруглені камені великих розмірів, більше 20 см в діаметрі.
5.5.1. Висновок.
Які нерудні корисні копалини є в Україні?
5.6. Ознайомлення з рудними корисними копалинами
5.6.1. Робота з схемою. Слайд 15
31102301466851062355146685Рудні
залізна руда кольорова руда
залізо мідь, цинк, свинець,
магнітний, бурий срібло, золото, цинк
і червоний залізняк
5.6.2. Практична робота.
Ознайомлення з властивостями магнітного залізняка.
Який вигляд має? Твердий чи крихкий? Якого кольору?
5.6.3.Дослід
Перевірити, чи має властивість магніту?
5.6.4 Розвиток читацької компетентності. Слайд 16
Самостійне читання тексту
Як називається камінь, з якого найбільше отримують алюмінію?
Які він має властивості?
Що виготовляють з алюмінію?
Що добувають з кольорових руд?
5.6.5. ФізкультхвилинкаЗолотодобувачі. (Імітація добування злота)
Висновок. Назвати рудні корисні копалини
5.6.5. Ознайомлення з горючими корисними копалинами
- Які горючі корисні копалини ви знаєте?
5.6.7. Практична робота
Самостійно розпізнати кам’яне вугілля
Визначте властивості кам’яного вугілля?
Де видобувають кам’яне вугілля?
5.6.8. Ознайомлення з умовною позначкою на карті
5.6.9. Робота з атласами. Робота в парах.
Знайти місця, де видобувають кам’яне вугілля
5.6.10. Робота з підручником
Самостійне читання статті «Паливні корисні копалини»
- Що виготовляють з кам’яного вугілля?
5.7.1. Робота з колекцією та схемою »Торф»
Утворення торфу
5.7.2. Дослід Покласти шматочок торфу в склянку з водою
Висновок. Торф не потонув, бо він легший за воду
5.8.1. Гра « Відгадай корисну копалину
Немає запаху, знаходиться в газоподібному стані, яскраво горить, дає тепло»
Висновок. Назвати горючі корисні копалини
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
Гра «Так чи ні»
Корисні копалини поділяються на неруді, рудні, горючі
Торф легший за воду
Кам’яне вугілля під час горіння утворює багато диму
Гра «Упізнай нерудну корисну копалину»
Природний газ, пісок, галька, торф, крейда, золото, мідь, залізо
VІІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
Без чого неможлива господарська діяльність людини?
Що називають корисними копалинами?
На які групи розподіляють корисні копалини
Як слід використовувати корисні копалини?
Чому їх необхідно витрачати економно?
VІІІ. Домашнє завдання
Опрацювати статтю «Корисні копалини». Дати відповіді на питання
Конспект уроку природознавства
у 4 класі
на тему «Корисні копалини України»
Кириленко Ольга Петрівна,
вчитель початкових класів
Подолянської ЗОШ І-ІІІ ст.
Куп’янської районної ради
Харківської області
2017