М.Дулат?лыны? «Шешені? балаларын с?юі» 8 сынып


8-сыныпта өткен М.Дулатұлының «Шешенің балаларын сүюі» атты сабағымнан тәжірибе бөліссем деймін.
Сабақтың мақсаты :
1.Өлеңнің идеясы туралы ұғындыру;
2.Оқушылардың тіл байлығын арттыру,сөздік қорын молайту,мәнерлі оқуға,жүйелі баяндауға,тұжырымдама жасауға дағдыландыру;
3.Ананы сүюге,құрметтеуге,сыйлауға және адамгершілікке баулу.
Күтілетін нәтижелер:
-М.Дулатұлының өмірі мен шығармашылығы туралы мәлімет алады.
-Өлеңді жан-жақты талдау арқылы ана алдындағы перзенттік борышын сезінеді.
-Өткен сабақтан білімдерін пысықтап,қорытындылауға үйренеді.
Түйінді идеялар
-Тақырып бойынша өз ойларын еркін білдіреді;
-Топта жұмыс істеу барысында бір-біріне үйренеді,бір-бірін оқытуды жүзеге асырады;
Ресурстар : Оқулық,жұмыс дәптері,бейнеролик,үнтаспа,ноутбук,маркерлер мен стикерлер,плакаттар.
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен сәлемдесу; 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру; 3.топқа бөлу.
Сабақ кезеңдері мен
тапсырмалар Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
Білу
«Кім жылдам»
Қызығушылықты ояту
«Жылдар сөйлейді»
«Оқылым дағдысы»
Түсіну
«Өлеңді талдау»
«Мағынаны таны»
Қолдану
«Анам маған»
«Мен анама»
Талдау
«Топтастыру» әдісі
Топтық жұмыс
Жинақтау
«Менің сөзім»
Үйге тапсырма
Бағалау
Рефлекция
Үй тапсырмалары бойынша сұрақтар қою арқылы жауап алу:
1.Баянның інісі Ноян мен қалмақ қызын өлтіргені құптарлық іс пе?
2.Неге?
3.Оларды өлтірген сәттегі Баянның ішкі жан дүниесіндегі арпалыс сезімі қалай суреттелген?
4.Ноянға қысқаша мінездеме беріңіз
М.Дулатұлының 4 шумақ өлеңімен сабақты бастаймын.
Алыстан Алаш десе аттанамын.
Қазақты қазақ десе мақтанамын.
Болғанда әкем-қазақ,шешем-қазақ.
Мен неге қазақтықтан сақтанамын.
М.Дулатұлының өмірі мен шығармашылығына қысқаша тоқталу
«Шешенің балаларын сүюі» өлеңін мәнерлеп 2рет оқыту.Жетек сұрақтар арқылы жауап алу.
Өлеңнің негізгі тақырыбы не?
Өлеңнен ананың баласына деген қандай сезім,қасиеттері танылады?
Өлеңді сатылай кешенді талдау үлгісін беремін:
Авторы
Тақырыбы
Жанр түрі
Идеясы
Шумақ
Тармақ
Бунақ
Буын саны
Ұйқас түрі
Түн ұйқысын төрт бөлу-
Кірпік қақпау-
Ана мен баланың бір –біріне айтатын жылы сөздерін білу
«Асыл анам»
«Мама»
«Анасы бар адамдар ешқашан қартаймайды» тақырыптарына өлең мазмұнын кеңейтеді.
1-сөз зат есім болу керек.
2-сөз екі етістіктен тұрады.
3-сөз мағыналы 5 сөзден құралған сөйлем.
4-сөз бірінші сөзге синоним болуы шарт.
Ана туралы даналық сөз жаздыру
Өлеңді жаттау.Қалған үш шумақты құрылысына қарай талдау.
Бағалау парақшасын тарату
Оқушыларға стикерлерді толтырып ілуді ұсыну Сұрақтар бойынша диалогқа түсседі.
Оқушылар кімнің өлеңі екенін табады.
Бейнероликтен оқиды,көреді.
Мәнерлеп оқиды.Сұрақтарға жауап береді.
Өлеңді сатылай кешенді талдайды
Түні бойы қайта-қайта оянып,баланы жұбатумен болды(емізулі баласы бар ана туралы)
Ұйықтамау,көз ілмеу екенін білдіреді.
Оқушылар өздерін аналарының еркелететін сөздерін тізіп жазады
Топпен жұмыс жасайды,жарысады,постер құрады.Тақырыпты жан-жақты ашады.Ән салады,өлең шығарады.Сурет салады.
Шеше
Өсірді.Тәрбиеледі.
Шешемнің мен сүйікті қызымын.
Анашым.
Берілген плакатқа өз сөзін жазады.
Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады.
Топты бағалайды(бір-бірін бағалайды)
Ұсынылған стикерлерді жазып іледі.