Урок по теме Смислові зв’язки та інтонація в безсполучниковому складному реченні


Тема: Смислові зв’язки та інтонація в безсполучниковому складному реченні.
Мета:
навчальна – поглибити знання учнів про безсполучникове складне речення, удосконалювати вміння розрізняти БСР серед інших складних речень;
розвивальна – навчати визначати смислові відношення між частинами БСР, правильно інтонувати їх, а також уживати в мовленні;
виховна – виховувати загальнолюдські цінності шляхом осмислення цієї теми.
Очікувані результати: учні визначають основні ознаки БСР, смислові
відношення між частинами БСР.
Обладнання: підручник, тексти завдань.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Перебіг уроку

Організація учнів до уроку.

Актуалізація та корекція опорних знань і вмінь.
Індивідуальне завдання (картки).
Виконання вправи.
Визначити головні члени речення. Вказати складні сполучникові й безсполучникові речення.
Мені відкрилась істина печальна: життя зникає, як ріка Почайна (Л. Костенко). Роман радів, що їде у Київ на екскурсію. Говори, говори, моя мила: твоя мова – співучий струмок (П. Тичина). Поспішайте творити добро на землі, щиру шану знаходить людська доброта (М. Сингаївський).

Повідомлення теми, мотивація навчальної діяльності.
На сьогоднішньому уроці ми довідаємось, в чому особливості будови смислових зв’язків безсполучникових складних речень.

Сприймання і засвоєння навчального матеріалу.
Слово вчителя.
Смислові відношення можуть бути:
перелічувальними, що виражають одночасність чи послідовність;
пояснювальними;
протиставними;
причиновими;
умовними;
наслідковими;
порівняльними.

Робота з підручником (§ 18).

Лінгвістичне спостереження.
Спишіть. Визначте смислові відношення між простими реченнями (частинами) у безсполучникових складних реченнях.
Усі обличчя повернулися до Олександри, усі очі втупилися в неї. (Перелічувальні).
У всякого своя доля і свій шлях широкий: той мурує, той руйнує (Пояснювальні).
Ідемо далі – картина одна. (Протиставні).
Микола впізнавав і не впізнавав дівчину: вона була не вербівська. (Причинові).
Синички зранку пищать – чекай вночі мороз. (Умовні).
Грім гримить – земля тремтить. (Наслідкові).
Гляне – холодною водою обіллє. (Порівняльні).

Виконання вправ.
Вправа 231.
Прочитайте сполучникові складні речення, перетворіть їх на безсполучникові, визначте смислові зв’язки.
Спека почала спадати, і у місто прийшла довгоочікувана прохолода.
Якщо наполегливо будеш іти до мети, то неодмінно твої бажання здійсняться.
Я знаю, що ти свого доб’єшся.
День обіцяє бути погожим, бо на небі ні хмаринки.

Орфографічна хвилинка.
Святвечір, жар-птиця, отож-то, тим-то, тільки-но, тому-то, йди-бо, важко-таки, так-таки, якось-то, Дніпро-ріка, хлопець-богатир, дівчина-красуня, чабрець-трава, повік-віки, зроду-віку, не сьогодні-завтра, таки-так.

Самостійна робота учнів.
Складіть декілька безсполучникових складних речень, використовуючи слова із орфографічної хвилинки. Поясніть смислові відношення.

Узагальнення вивченого.
Бесіда.
Які речення називаються безсполучниковими?
Якими зв’язками поєднуються частини безсполучникового складного речення?
Які смислові відношення бувають між частинами безсполучникового складного речення? Наведіть приклади.

Інструктаж з домашнього завдання.
Підготуйте розповідь «Смислові відношення у безсполучниковому складному реченні».
Письмово виконайте вправу 235.

Підсумки уроку.