БЕЗСПОЛУЧНИКОВЕ СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ. СМИСЛОВІ ВІДНОШЕННЯ МІЖ ЧАСТИНАМИ БЕЗСПОЛУЧНИКОВОГО СКЛАДНОГО

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ
У 9-Б КЛАСІ

БЕЗСПОЛУЧНИКОВЕ СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ. СМИСЛОВІ ВІДНОШЕННЯ МІЖ ЧАСТИНАМИ БЕЗСПОЛУЧНИКОВОГО СКЛАДНОГО

МЕТА: ознайомити учнів із безсполучниковими складними реченнями як окремим типом складних речень, з’ясувати специфіку будови і смислових зв’язків у безсполучниковому реченні, формувати вміння й навички відрізняти ці речення від інших складних, правильно інтонувати їх і розставляти розділові знаки, а також уживати їх у мовленні; розвивати пам'ять, увагу, мислення, мовленнєву культуру школярів, уміння виконувати завдання у відведений учителем час; виховувати в учнів любов до рідної мови.

ОБЛАДНАННЯ: підручник, таблиця, схеми.
ТИП УРОКУ: виклад нового матеріалу

ХІД УРОКУ

Оголошення теми і мети уроку

Актуалізація опорних знань учнів

Запитання до учнів: Яке речення називається складним? (Складним називається речення, яке об’єднує за змістом та інтонаційно два і більше простих речень)

Розглянути схему «Основні групи складних речень» (Додаток 1) і з’ясувати, яка з цих груп ще не вивчалась учнями (це безсполучникові складні речення).














Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

На підставі наведеної вище схеми відповісти на запитання:
Чим відрізняються безсполучникові речення від сполучникових?
Якими засобами виражаються смислові відношення у складних безсполучникових реченнях?
Яку роль відіграє інтонація у складних безсполучникових реченнях?

Порівняти різні типи речень. Які з них – складні безсполучникові? Чим вони відрізняються від сполучникових і чим близькі до них? Як вимовляються?
Вітер війнув, і посипалося листя з клена. Вітер війнув, посипалося листя з клена. Коли вітер війнув, посипалося листя з клена. Посипалося листя з клена, бо вітер війнув. Посипалося листя з клена: вітер війнув.

Дайте визначення безсполучниковому реченню з урахуванням всіх ознак, про які ми перед цим говорили. (Безсполучниковими реченнями називають такі складні речення, в яких прості речення об’єднуються в одне ціле без сполучників, за допомогою інтонації.)

Розглянути таблицю «Основні групи безсполучникових складних речень»(Додаток2).
1) На які групи поділяються безсполучникові складні речення?
2) Що характерно для складнопідрядних речень з однотипними частинами?
3) Що характерно для складнопідрядних речень з різнотипними частинами?
4)Які відношення виражають безсполучникові складні речення з однотипними частинами?
5) Які відношення виражають безсполучникові складні речення з різнотипними частинами?

5. У поданих безсполучникових реченнях визначити тип та відношення?
Старість – не радість, борги - не користь.
Хліб - усьому голова: без хліба наїдку нема.
Шабля ранить голову, слово – душу.
Усі обличчя повернулися до Олександри, усі очі втупилися в неї.
Пташки лящать, щебече соловейко, кує зозуля, здалеку доноситься жайворонкова пісня.
Юрка серце завмирає, він знає: це йому снилося вже не раз.
Гляне – холодною водою обіллє.
Прийде вечір – всі вулиці в селі аж гудуть піснями.

Робота з підручником. Розглянути таблицю на сторінці 155.
Користуючись матеріалом таблиці, виконати вправу №246 на сторінці 156.

Узагальнення й систематизація вивченого на уроці
1. Запитання до учнів:

Які речення називаються безсполучниковими складними?
Які смислові відношення існують між простими реченнями у безсполучниковому складному?
Які розділові знаки ставляться у складному безсполучниковому реченні?

2. Виконати за підручником вправу №249.

Підсумок уроку
Домашнє завдання Вивчити у підручнику §20 на сторінці 153, підготуватися до тестування. Виконати вправу №245 на сторінці 156.

СКЛАДНІ РЕЧЕННЯ

СПОЛУЧНИКОВІ.
ЗАСОБИ ЗВЯЗКУ:
1) СПОЛУЧНИКИ АБО СПОЛУЧНІ СЛОВА;
2) ІНТОНАЦІЯ

БЕЗСПОЛУЧНИКОВІ.

ЗАСІБ ЗВЯЗКУ: ІНТОНАЦІЯ.


СКЛАДНОПІДРЯДНІ


СКЛАДНОСУРЯДНІ