?йымдастырыл?ан о?у іс-?рекет. Та?ырыбы: ЖОЛДА Ж?РУ ЕРЕЖЕСІН СА?ТАЙМЫЗ


Тақырыптық күн. «Жолда жүру ережелері»
1.Қабылдау.
Балаларды жылы жүзбен, мейірімді сөзбен қабылдап, қалай демалғаны жайлы ата-аналармен әңгіме жүргізу.
2.Таңертеңгілік жаттығу.
Мақсаты: балалардың дене мүшесін шынықтыру, көңіл-күйлерін көтеру. Жылдамдыққа, шапшаңдыққа, ұжымшылдыққа тәрбиелеу.
Тақырыптық күн. «Жолда жүру ережелері»
Тақырыбы: «Жолда жүру ережелері»
Мақсаты: Жолда жүру белгілерін ажырата білу;
Білімділік: Балалардың жолда жүру ережелеріне сәйкес бағдаршамның атқаратын қызметімен таныстыру;
Дамытушылық: Тіл байлықтарын, сөздік қорларын молайту,еркін сөйлеуге,әңгімелеу қабілеттерін дамыту;
Тәрбиелік: Абайлап жүруге тәрбиелеу;
Сөздік жұмыс: Жиек жол, жаяу жүргіншілер
Қолданылатын көрнекіліктер: Көліктердің суреттері, белгілердің бағдаршам суреттері.
Билингвальды компонент: Көше-улица, тәртібі-поведение, бағдаршам-светафор.
 Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі :
Кіріспе :
Жол заңы дұрыс жүріп , абай  болуды  талап етеді. Жол тәртібін  бұзба , ол  қатер  тудырады. Жолдың қалыпты қозғалысы көбінесе балалардың жол бойында қалай болса солай жүріп, доп  қуалайтыны , шаңғы  тебетіні , жүріп  бара жатқан машинаға  жабысатыны ,қалтарыстан жолға  шығып  келетін салдарынан бұзылады. Жол тәртібін бұзғандықтан  кейбіреулер машина  дөңгелегіне ілініп қаза тауып , кейбіреулері  жарақат алады . Ал кейбіреулері өмірлік  мүгедек болып қалады.
 Сонымен қандай бала  жол ережесін бұзбайды ?
Балалар : Үлгілі , тәртіпті бала ..
 ІІ. Негізгі бөлім:
Жұмбақтар шешу:
1.Жол тәртібін нұсқаған.                                                    
Адам тасып аялайды. -Автобус
Өміріңді  күзеткен,
Ысқырықпен түзеткен.  (Милиционер)
 2.     Көліктің  қаншасын үстінен өткізген ,
 Іргеден басталып , алысқа жеткізген. (Жол)
 4.     Жоқ өзінде бас та , ауызда  да  , құлақ та ,
 Бақырайған  үш көзі  бар бірақ та.              (Бағдаршам)
 5.     Арқаным бар тым ұзын,
Ала-алмайсың бір үзім.
Табыңдаршы, балалар,
 Бұл жұмбақтың шешуін.  (Жол)
 6.     Өзі сөйлей білмейді,
 Бірақ «Тоқта, жүр !» дейді. «Бағдаршам»
Тәрбиеші : Бағдаршам  өмірімізді жазымнан сақтандыратын көмекшіміз . Оның сырын  біліп , тіліп алу  баршамызға  керек.
Қызыл – Тоқта !
Сары  – Сақтан !
Жасыл – Жол ашық!
Әкежан :  Қызыл көзін ашқанда ,
Сынық сүйем  баспа  алға !
Диана  :      Сары  көзін ашқанда ,
Қарап қалма  аспанға !
Азамат:   Жасыл көзін ашқанда ,
Өте  бергін , жасқанба !
  Ән: Бағдаршам
1.     Көшеде біз сақ болайық ,
Қаймықпасын ата – ана .
Жолда сен бол  лайық,
Жас ұлан деген  атқа
Қ- сы :
Әрқашан күн  сөнбесін,
Аспаннан бұлт  төнбесін .
Қасымда болсын анам,
Болайын мен де аман !
2. Жолда жүру әліппесін
Білген жөн бес саусақтай.
Сонда ғана жүре  аласың ,
Сен өзіңді сау сақтап
 Тәрбиеші: Балалар, біз әр белгінің не мақсатта қолданылатынын білдік.
 Қорытындылау : Балалар кәзір ойын ойнаймыз: «Сиқырлы бағдашам»
Мақсаты: балалардың ойлау қабілеттерін дамыту
Сергіту сәті:
Бип-бип дейміз
Жолдан былай кет дейміз
Мысықты басуға болмайды болмайды
Машина Бип-бип
Тыныс алу жаттығуы :
«Гүлді иіскеу» «Қаздар ысылдайды»
Балалар бүгінгі ҰОІӘ не туралы болды?
Бағдаршамның неше көзі бар? Жақсы жауап берген балаларды мақтап мадақтау.
Тәрбиеші : Балалар, бүгінгі оқу іс-әрекетін қорыта келе Деніміз сау, еліміз тыныш, жол тәртібін сақтап, аман – есен жүрелік.
Ирек – ирек көшелер,
Көше деген мың ирек.
Қиындыққа әйтсе де,
Үйренесің біртіндеп.
Барар жерге асықпа,
Бәйге алмайсың бұрын кеп