Путешествие-соревнование в страну Лексикология (6 класс)

Подорож-змагання з розділу «Лексикологія»
у 6 класі

Мета: у ході змагання-подорожі виявити та поглибити знання учнів з розділу «Лексикологія»;
розвивати вміння та навички швидко орієнтуватися у запитаннях,
давати чітку та лаконічну відповідь, збагачувати мовлення синонімами,
антонімами;
виховувати культуру поведінки, почуття дружби, підтримки та взаємовиручки.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.
Інтегровані види діяльності: українська мова, художня література, фольклор
Хід уроку
І. Вступне слово
Рідне слово! Скільки в ньому чарівних звуків, материнської лагідності і доброти, мудрості земної, закладеної ще нашими славними предкам.
Справа кожної людини – відшліфовувати, вдосконалювати своє мовлення, збагачувати словниковий запас, плекати мову, дбати про її красу та чистоту.
П. Мета уроку. Мотивація навчання учнів
Не за горами високими, не за морями широкими було село, де було 7 криниць з чистою цілющою водою. Пройшов час і замулилися криниці:
Доброзичливості, доброти, людяності.
Пам’яті.
Кмітливості.
Дружби, товариськості.
Працьовитості
Мудрості.
Знань
Треба негайно почистити ці криниці, повернути їм цілющу воду. Але зробити це зможуть лише ті, хто має певні знання, вміння та навички, тобто знавці української мови.
Запрошуємо команди. Привітання команд.
Ш. Початок подорожі криницями (на дошці схема подорожі із зупинками-криницями).
1 криниця «Доброзичливості, доброти, людяності»
1. А чи добрі ви люди? Щоб ви зробили для людей, якби мали чарівну паличку? (відповіді учнів)
2. Щоб почистити нашу першу криницю, потрібно дібрати якнайбільше
1) спільнокореневих слів з коренем добр (доброта, доброчинність, доброякісний,
2) синонімів до слова доброта (людяність..)
Сподіваюсь, що всі перераховані риси характеру та дії вам притаманні, тому будемо вважати, що нам вдалось дуже швидко почистити першу криницю.
П Криниця «Пам’яті»
1. Бліц-опитування (на швидкість кожній команді)
Сукупність слів, її словниковий склад називається
Слова, близькі за лексичним значенням, але різні за написанням і звучанням
Слова, що прийшли до нас із інших мов, називаються
Слово, що має одне лексичне значення, називається
Слова, що вийшли з активного вжитку мови або замінились іншим словом
Слова, що вживають люди певної професії
Лексичне значення слова можна з’ясувати за
Змішування у мовленні українських і російських слів і мовних форм називається
Розділ науки про мову, що вивчає лексику, називається
Слова, близькі за звучанням і написанням, але різні за лексичним значенням
Слова, що вживаються у багатьох мовах в одному значенні, називаються
Слова, що мають декілька лексичних значень, називаються
Слова, що ще не ввійшли до активного мовного вжитку
Слова, що вживають люди певної місцевості
Стійкі сполучення слів називаються
Слова, що називають певні поняття і їх вживають науковці, військові, спортсмени, діячі мистецтв у своїй професійній діяльності, називаються
2. До яких груп слів ( чи то за значенням, чи сферою вживання можемо віднести ці слова)
Говорити, балакати, гомоніти, шепотіти.
Скальпель, карбюратор, принтер, дошка, дизель, паливо.
Голосно-тихо, розумний-дурень, добро-зло.
Рідна мати - мати успіх, великий замок – закрити замок, широка дорога – дорога матуся.
Когут, плай, коц, луста, гостинець.
Футбол, баскетбол, хокей.
Пекти раки, за тридев’ять земель, як рак свисне, душа у п’ятах.
1.Сонце у небі, неправда, сон це, мило всміхатися, духмяне мило, прозора пара – пара коней.
2. Оцінка, тампон, мастило, стамеска, ін’єкція.
3. Великий-малий, там – тут, рідко – часто.
4. Давній, старовинний, старожитній, славнозвісний, унікальний.
5. Газдиня, файний, маржинка, ватра.
6. Волейбол, комп’ютер, Інтернет, директор.
7. Світ за очі, ахіллесова п’ята, як кіт наплакав.
Ш криниця «Кмітливості»
1. Вилучити чужаків:
1. Мислити, гадати, доводити, міркувати, мізкувати.
2. Рука, тіло, серце, язик, вухо.
3. Сонно, радісно, сумовито, люто, злобливо.
1. Кислий, солодкий, гіркий, приємний, солоний.
2. Дзвінкий, гучний, глухий, сварливий.
3. Швець, кравець, тракторист, комбайнер, трудівник.
2. Дайте обґрунтовану відповідь.
1. У який бокс не можна поставити машину?
2. Коли лайка буває м’якою?
3. Коли лава міститься під землею?
4. Якій череді не потрібен пастух?
5. Коли журавель не літає?
6. Яка ласка не буває материнською або батьківською?
7. Коли оселедець росте на голові?
8. Яку пару можна запрягти?
9. Яким ключем не можна відкрити двері?
10. Яка лебідка може підняти вагу до тонни?
3. Дібрати антоніми (на швидкість)
Згадай - забудь сядьмо - встаньмо
Заборони – дозволь пишайтесь - соромтесь
Запам’ятай – забудь погодьтесь - відмовте
Схваліть – засудіть посилюй - послаблюй
Заперечуй – стверджуй засни - прокинься
охолоди наближайся - віддаляйся
Говори – мовчи іди - стій
Тихо – шумно вчора - сьогодні
Вдень – вночі зима - літо
Весело – сумно сміх - сльози
Великий – малий чужина - батьківщина
Там – тут мовчазний - говіркий
Будень – свято прощатись - стрічати
Повага – зневага завезти – вивезти
ІУ криниця «Дружби і товариськості»
У безконечному потоці віків, історичних змагань і випробувань, на тернистих шляхах недолі народ живе доти, доки живе його душа – мова. Тому кожний представник нації зобов’язаний перед прийдешнім поколінням дбати про рідну мову, її чистоту, красу. Калічення мови, як і калічення природи – злочин перед людством. Мовлення людини – показник його культури, освіченості, духовності. А найтиповішою вадою українського мовлення сьогодні є засмічення його русизмами, кальками, словесними повторами.
1. Переклад на українську мову з російської.
2. Завдання капітанам команд: скласти твір-мініатюру «Ліс навесні» та «Ліс восени»
3. Поки капітани команд готують твори, розвивальне домашнє завдання:
Ви носите власні імена. Прийшли більшість із них після прийняття християнства, коли за церковним календарем кожного дня вшановували один або більше святих. Народженому в день святого давали його ім’я. Ім’я святих, як і релігія, прийшли до нас із Греції. Тому-то наші імена переважно грецького походження. Хоча є й переселенці з інших мов і навіть наші слов’янські імена. Поясніть значення ваших імен.
4. Вибір найпотрібнішого слова із цілого ряду синонімів дає можливість точно, чітко й образно висловити думку. Доберіть синоніми до поданих слів.
1. дорога (шлях, путь, траса, стежка)
2. чутливий (вразливий, чуйний, сприйнятливий)
3. хороше (гарно, славно, добре)
4. імпорт (ввіз товару)
5. вистава (спектакль)
6. азбука (абетка, алфавіт)
7. хуртовина (завірюха, хуга, заметіль, завія)
8. гарний (красивий, красний)
1. безкраїй (безмежний, неосяжний, безкінечний, безмірний)
2. хотіти (бажати, жадати, прагнути)
3. іти ( рухатися, ступати, пересуватися)
4. експорт (вивіз товару)
5. учитель (педагог)
6. горизонт (небокрай, небосхил, крайнебо)
7. добрий (уважний, співчутливий, чуйний)
8. літера (буква)
5. Як з’явилися такі синоніми: повідомлення – інформація, точний – пунктуальний? Друге слово прийшло із інших мов. Я, готуючись до подорожі, першим записала запозичене слово, а другим – українське слово, яке одночасно пояснює значення іншомовного слова. На жаль, друга частина словничка розірвалась на частини. Складіть частинки та відновіть словничок.
Абсурд протиборство
Аграрний тактовний, ввічливий________
Адаптація місцевий
Галантний нісенітниця, безглуздя
Генезис сільськогосподарський
Дебати пристосування_____________
Конфронтація твердиня
Коректний печериця__________________
Локальний зрадник, відступник
Ренегат подорож
Терне поразка, провал_______________
Фіаско чемний, привітний
Цитадель походження, виникнення
Шампіньйон спір
У. П’ята криниця «Працьовитості»
1. Орфографічний диктант. Кожен член команди записує на дошці по два продиктованих слова (Слова однакові для двох команд). У якій команді відсутні помилки або їх найменше.
2. Антоніми сприяють відтворенню контрастних картин, підкреслено протилежних рис. Доберіть антоніми до словосполучень та з двома парами складіть речення:
Свіжий хліб – черствий
Свіже молоко – кисле
Свіжа газета – вчорашня
Свіжа сорочка – брудна
Свіжий вітер – теплий
Свіжа розмова – стара
Тиха розмова – голосна
Тихе життя – бурхливе
Тихий вечір – вітряний
Тиха хода – швидка
Тихий двір – гомінкий
Тихий поклик – гучний
УІ. Криниця «Мудрості»
Закінчити прислів’я, одне (визначене) пояснити, як зрозуміли:
Хліб-сіль їж, а (правду ріж)
Брехнею світ пройдеш, а (назад не вернешся)
Не святі (горшки ліплять)
Краще пізно, ніж (ніколи)
Нарядилась, як пава, а кричить (як ґава)
Важко зробити, та (солодко їсти)
Кому добре, той співає, кому зле (той плаче)
Хто старший, той (не менший)
Ситий голодного (не розуміє)
Ранок вечора (мудріший)
Домашнє завдання команд:
Пригадати фразеологізми, прислів’я, приказки зі словом язик.

Тримати язик за зубами
Проковтнути язик
Розпустити язика
Чесати язика
Прикусити язика
Забути в роті язика
Молоти язиком
Плести язиком
Висолопити язика
Язик без кісток
Язик заплітається
УП. Криниця «Знань»
1. Капітанам команд виразно прочитати поезії про мову.





15