Ашы? саба? Санды к?бейтіндіге к?бейту ж?не б?лу 4 сынып


Тақырыбы: Көбейту және бөлу 3456 * 4 және 14184 / 4.
Мақсаты: көп таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлудің жазбаша тәсілдерімен таныстыру; есептеу дағдыларын жетілдіру.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өздік, есептеу, салыстыру.
Көрнекілігі: қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер, бағалау парақшасы
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа даярлық, амандасу, түгендеу.
Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.
Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 7 (3-4) № 8
ІІІ. Өткенді пысықтау: 1- математикалық диктант
№ Сандарды жаз Сандарды разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жаз
1. 3 мыңдық, 6 ондық, 4 бірлік 3 000 + 60 + 4 = 3064
2. 50 мыңдық, 5 жүздік, 2 бірлік 50 000+500+2=50502
3. 2 жүздік 8 ондық 6 бірлік 200+80+6=286
4. 1 мыңдық 7 жүздік, 5 ондық, 6 бірлік 1000+700+50+6=1756
1. 2 бірлік миллион 9 жүздік 2 бірлік 2 000 000+900+2=2 000 902
2. 60пен 21 сандарының қосындысын9 ға бөл 3. 48 алманы 6 тәрелкеге бөліп сал 1. 1метрде неше сантиметр бар?2. 58 бен 2 сандарының қосындысы нешеге тең?3. 12 мен 50 сандарының қосындысына 8 — ді қос4. 24 алманы 3 тәрелкеге тең бөліп сал. Әр тәрелкеге неше алмадан салынады?2 — тапсырма.3 – топқа сандар беріледі. Олар разрядтық қосылғыштарға жіктеп жазады
Білгірлер тобы: 368, 386, 638, Алғырлар тобы: 507, 570, 750, Жүйріктер тобы: 279, 278, 423, ІҮ. Жаңа сабақ: 1. түсіндіру, еске түсіру, қайталау.
№1. Жазбаша көбейту алгоритмін қарастыру және есептеуді түсіндіру.
х 3 4 5 6 бірліктерді көбейтемін 6* 4 = 24. 4-ті бірліктердің астына жазамын 2 ойда
4 Ондықтарды көбейтемін: 5*4 = 20+2 2-ны ондықтардың астына жазамын 2
1 3 8 2 4 т.с.с.
Жауабын оқимын: 13824
Бөлуді жоғарғы разрядтан бастайды жазамын.
– 1382 4 4
12 3 4 5 6 ондық мыңды бөлемін: 13: 4 = 3. 3-ті бөліндінің мәніне жазамын.
– 18 бірлік мыңды бөлемін: 18 : 4 = 4. 4-ті бөліндінің мәніне жазамын.
16
Жауабын оқимын: 3456
-Бөлуді қандай разрядтан бастайды?
-Бөліндіде неше цифр болатынын қалай анықтауға болады?
Ү. Жаңа сабақты пысықтау: Есеп шығару: № 2. Есепті жан-жақтан талдап, түсіндіре отырып шығару.
234712735 5 4769 14307 3
5 2547 3 4769
1173514307
№3 Жұппен жұмыс. Амалдарды баған түрінде орындау (екі жұп бірін –бірі тексереді.)
96681 // 17380463461 // 448000// 384539
465314 // 49332312323 // 4316 // 24883
9436 //478218// 479724657 // 57089 // 55363
№5 І топ
6 қанат – 72 уық
4 қанат - ?(72/6)*4 =48 //72/6=12-1 қанат, 12*47=48-4 қанат//
1 күнде – 2 к.к
12 к.к -?12/2=6-күн
ІІ-топ.Дүкенге 64 кг алма, ал одан 23 кг артық алмұрт  әкелінді. Дүкенге барлығы қанша килограмм жеміс әкелінді?
ІІІ-топ.Асханаға 83 кг сәбіз, ал одан 16 кг артық қызылша әкелінді. Асханаға барлығы қанша килограмм көкөніс әкелінді?
Сергіту сәті
«Жамбо ату» ойыны (2-3 оқушы)
1. 13 мин 29 сек 2. 9м=900см
3. 8 тәул 7 сағ 4. 18 сағ 34 мин
1. 44 мин 5 сек 2. 5 тәул 16 сағ
3. 8м=800см 4. 2 тәул 8 сағ
1. 7м= 700см 2. 4 тәул 13 сағ
3. 4 сағ 15 мин 4. 2дм кв=200смкв
1769745747395
3930015190500-28956019050
Құрастыру. Құрастырған суреттің артындаға тапсырманы орындау.№ 9

І топ Тапсырма
Үшбұрыштың бір қабырғасы 4 см, ал екінші қабырғасы одан 5 см ұзын. Үшінші қабырғасы екінші қабырғадан 2 см қысқа. Үшбұрыштың периметрін тап.
А-4 см
В –?, 5 см ұзын (9 см)
Б – ?,2 см қысқа (7 см)
Р=4+9+7=20 см
ІІ-топ.Тіктөртбұрыштың қабырғалары 7 см және 3см. Оның периметрін тап.
ІІІ-топ.Тіктөртбұрыштың қабырғалары 8см және 4 см. Оның периметрін тап.
106299080010
Сабақтыңтақырыбы:Екітаңбалысанғабөлуалгоритмі 64*48 және 3072:64Сабақтыңмақсаты:Білімділігі:Екі таңбалы санға бөлу тәсілдерін  пысықтау. Ауызша  және жазбаша  көбейту тәсілдерін  пысықтау.Дамытушылығы:Баған түрінде көбейту мен бұрыштап бөлу жағдайларын негіздеу. Ойлау қабілетін дамыту.
Тәрбиелігі:Тапқырлыққа, жылдамдыққа  тәрбиелеу.Сабақтың көрнекілігі:сиқырлы әріптер, сөзжұмбақ.Пәнаралық байланыс: ана тіліСабақ түрі: аралас сабақСабақ әдісі: сұрақ-жауап, ой қозғау, қызығушылығын ояту
Сабақтың барысы.І. Ұйымдастыру кезеңіПсихологиялық  дайындықМатематика – толған тамаша заңдылық сән,Математика – толған тәртіп, мағына мән.Математика – толып жатқан терең сыр,Шетсіз, шексіз  дариядай  бейне бір.
Психологиялық дайындықтан үзінді.Сабақ ана тілі пәнімен  пәнаралық байланыста өтеді.Үй тапсырмасын тексеру№8
75*2*5=750 750*2*5=7500 7500*2*5=75000
720:(9*4)=20 3600:(9*4)=100 72:(9*4)=2
(20*8)*(25*4)=16000
Бекіту.
Қ О Ш К Е Л Д І Ң І З Д Е Р!
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
1.Қабырғасы 8 дм шаршының ауданы нешеге тең? 64дм
2. 8*9= 72
3. Ұзындығы 4 см. Ені 5 см ауданы нешеге тең? 20 см
4. 1 дм= 10 см
5. 1 дм² = 10 см²
6. Қабырғасы 8 дм және 4 дм тік төртбұрыштың ауданы нешеге тең? 32 дм
7. 8*6= 48
8. Ауданды қалай табамыз? Ұзындығын еніне көбейтеміз.
9. 2 дм² =20 см²
10. 7*9 = 63
11. 5 дм =50 см
12. Периметрді қалай табамыз? Ұзындығы мен енін қосамыз. 2 – ге көбейтеміз.
13. 5 дм² =50 см²
14. 8*6= 48
Бекіту кезеңінен үзінді.
Жаңа сабақЕкі таңбалы санға бөлу алгоритмі 2 таңбалы  санға ауызша көбейту алгоритмін еске түсіру.Алгоритм1. 2 таңбалы санды  разрядтық  қосылғыштарға жіктейміз.2. Қосылғыштарды жеке-жеке санға көбейтеміз3. Шыққан сандарды  қосамыз
Екі таңбалы санға жазбаша көбейту алгоритміАлдымен санды бірлігіне, сосын ондығына көбейтеміз.Санды бірлікке көбейтеміз, ондығын ойға сақтаймыз.Санды ондыққа көбейтеміз, ойдағыны қосамызЖазбаша бөлу алгоритмі3072:34  1.Толымсыз бөлінгішті анықтаймыз.2. Бөліндідегі цифрлар санын анықтаймыз. (ол біреу)3. Бөлгенде шығатын санды жобалап табамыз.4. Шыққан санды бөлгішке көбейтеміз.64*48=64* (40+8)=64*40+64*8=2560+512=3072
64*40=2560 64*8=512 2560+512=3072
3072:64=48
Бүгінгі сабақ ерекше болмақ. Ол үшін біз «Мақта қыз бен мысық» ертегісін есімізге түсірейік.
Мысыққа көмектесейік. Ол үшін Мақта қыздың тапсырмасын орындауымыз керек.
№2 Мақта қыздың тапсырмасы
5561:67=83 2496:48=52 5561:83=67 2496:52=48
№4 Сиырдың тапсырмасы
430*10=4300ц 4300+3500=7800ц
500*7=3500ц
430*7=3010 4300-3010=1290ц
№5 Ағаштың тапсырмасы
280км=280000м 138300+71700=210000м
280000-210000=70000м=70км
Ағаштың тапсырмасын шешу сәтінен үзінді.
Сергіту сәті:
№6 Қыздардың тапсырмасы
Х+3019=5240 х-1025=2220 х*84=2940 х:27=5870
Х=5240-3019 х=2220+1025 х=2940:84 х=5870*27
Х=2221 х=3245 х=35 х=158490
№7 Дүкеншінің тапсырмасы
9000:18*9=4500 86*82-1025=6027 (3025+986):7=573
(1800*30):27=2000
№8 Тауықтың тапсырмасы
Х+5+3=12
Х+8=12
Х=12-8
Х=4
№9 Тышқанның тапсырмасы
500*2:1000*20-20+5007=5007
32*40:10:32:4*2492-2492=17572
Сабақты қорыту.
«Көбейту» сөзжұмбағын шешу.
Екі шеті тұйықталған түзу сызық не деп аталады? кесінді
Сан. бес
Аптаның алтыншы күні? сенбі
«Кіші» ұғымына қарсы сөз. Үлкен
Амалдың түрі? Азайту
Ұзындықтың өлшем бірлігі? Метр
Уақыт өлшем бірлігі? минут
Бағалау.
Үйге: №3 173 бет
ММ «Кен негізгі жалпы білім беру мектебі»
Ашық сабақ

Тақырыбы:
Екі таңбалы санға бөлу алгоритмі 64*48 және 3072:64
Өткізген: Балтамұратов Архат Жұмағалиұлы
2013-2014 оқу жылы

5561:67=83 2496:48=52 5561:83=67 2496:52=48
9000:18*9=4500
86*82-1025=6027
(3025+986):7=573
(1800*30):27=2000
Ұзындығы 4 см. Ені 5 см ауданы нешеге тең? 20 см
. Қабырғасы 8 дм және 4 дм тік төртбұрыштың ауданы нешеге тең? 32 дм
5561:67=
86*82-1025=
Ұзындығы 4 см. Ені 5 см ауданы нешеге тең?
2496:48=
9000:18*9=
Қабырғасы 8 дм және 4 дм тік төртбұрыштың
ауданы нешеге тең
5561:83=
(3025+986):7=
Қабырғасы 8 дм шаршының ауданы нешеге тең?
2496:52=
(1800*30):27=
Қабырғасы 7 дм және 4 дм тік төртбұрыштың
ауданы нешеге тең
х-1025=2220 х*84=2940 х:27=5870