Т?бір ж?не ?осымша ?аза? тілі п?нінен презентация


2 – сыныпҚазақ тілі Сабақтың тақырыбы: “Түбір мен қосымша” Сабақтың мақсаты: Оқушыларға түбір мен қосымша туралы мағлұмат беру.Ісжүзілік тұрғыда сөздердің түбірі мен қосымшасы болатынын байқату. көңілге ұялату, танымын кеңейту Адамгершілікке, білімділік пен біліктілікке тәрбиелеуСабақтың мақсаты:


Жұптық Ұжымдық ТоптастыруОқыту әдісі : Жекелей – даралай талдау
style.rotation
ppt_xppt_y
ppt_xppt_y
ppt_xppt_y


Сабақтың түрі : Жаңа білім беру Көрнекілік: тірек сызба, суреттер
Күтілетін нәтиже: *Оқушының өзін-өзін тануға, қоғамда тұлға болып қалыптасуына*Оқуға деген ынтасы оянған*Талаптарды орындай алады, жас ерекшелігіне сәйкес шығармашылық әрекеттер танытады
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру.А) Психологиялық дайындық Сәлеметсіздер ме қонақтар?Қайырлы күн достымҚайырлы күн құрбымСәрсенбінің сәті Сәттілікке толсынБүгінгі алған бағаңКілең бестік болсын
Өткен сабақ. Үй жұмысын 3 топтан үш оқушыға оқытып дәптерлерін тексеріп шығымын. Сұрақтар арқылы өткен сабақты еске түсүру Жаңа сабақ. Түбір мен қосымша Мақалдарды оқып, қарамен жазылған сөздерді салыстыр,ерекшелігін айт.Еңбек ер атандырады.Еңбектің түбі – рақат.Ыдыс таза болса,асы дәмді болады.Тазалық – денсаулық кепілі. Сөздің одан әрі бөлінбейтін мағыналы бөлшегіТүбірМысалы: мектеп, оқу, жаз, қалам
style.rotation
r Түбір сөздің белгісі - Қосымша
Түбір Жұрнақ Жалғау Көптік Тәуелдік Септік Жіктік Оқу- шы - лар- ымыз- да- мынҚосымшалардың жалғану тәртібі.
Ой толғанысТүбір ҚосымшаСөзжасам1- топтық жұмысr


“Кім жылдам” ойыны.Т А П С Ы Р М А:“Түбір” Үйлер, үйден, айтты, жазса, ашпа, оқушы сөздерінің лексикалық мағынасы бар, өзгермей тұрған бөлшектерді, лексикалық мағынасы жоқ бөлшектерді ажырат. Сөзге лексикалық мағына үстейтін бөлшек не деп аталады?“Қасымша” Балықшы - мамандық иесі. Бұл қандай сөз?“Сөзжасам” Өн - өнім, өнгіш, өндіріс – бәріне ортақ не?Бұл қандай сөздер?
Жаттығу жұмысы70-жаттығу. Сөздерден жұрнақ арқылы туынды сөз жасау.71-жаттығу. Сөздердің түбірі мен қосымшасын дефис арқылыажыратып жазыңдар. Үлгі: айбын- ды-лық-тан.
style.rotation
Жеке оқушылармен жұмысСемантикалық карта Мысалдар Түбір Жұрнақ ЖалғауМен- ғаұста-шы-ған-мен-па-хана
Сарамандық тапсырма.1 Кейбірі жаңа сөз жасайды, кейбірі сөзге қосымша мағына үстейді, кейбірі сөз талғамай кете береді, кейбірі біраз сөзде ғана кездеседі. Тапсырма. Осындағы «кейбірі» деген сөздің орнына төрт түрлі атаумен аталатын жауап сөз тауып айтыңдар.
style.rotation
Атам менің әмәндаӘдепті жан бол дегенАта сөзі санамда Жасы үлкенге жол беремӨлеңді мәнерлеп оқып,сөз бөлшек - терін тобыңдар Алдын орап кісінің Кесіп өтпей көлде - неңІзетімен кішінің Сәлемдесіп қол беремӨлеңді мәнерлеп оқып,сөз бөлшек - терін тобыңдар“Әдепті” сөзіне фонетикалық талдау жасаңдар"Түбір" тобы"Қосымша" тобы"Сөзжасам"2 Тапсырма Қорытынды.“Кім тапқыр”ойыны Суреттерді қара. Түбірге қосымшалар ол қосымшаның қай түрі екенін ажырат.
Үйге тапсырма.
style.rotation Бағалау. Оқушыларға әр тапсырманы орындағанда берген жауабына қарай жетондар үрлестіріліп отырады. Қызыл жетон – 5, көк – 4, жасыл – 3. сары – 2. Сол алған бағаларын есептеп, қай топтың жеңімпаз екені анықталады.5432