Тарих п?нінен ашы? саба?ты? та?ырыбы ?арахан мемлекетіні? ??рылуы,дамуы,ыдырауы


Сыныбы: 7 «Б» Күні: Мұғалім: Байназар А.Д.
Сабақтың тақырыбы
Қарахан мемлекетінің құрылуы, дамуы, ыдырау себептері
Мақсаты
Қарахан мемлекеті туралы білу
Күтілетін нәтиже
Мемлекеттің құрылу алғышарттарын біледі.
Ішкі және сырқы саясатын түсінеді.
Қарахан мемлекетіндегі басқару жүйесін қазіргі қоғамдағы басқару жүйесімен салыстыра алады.
Ыдырау себептерін зерттеп, талқылап қорытынды шығарады.

Керекті жабдықтар
Оқулық, презентация, карта
Қолданылған модульдер СТО, АКТ, Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, Бағалау,
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері және тапсырмалар Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті Бағалау
Психологиялық дайындық (3 мин) Оқушылармен сәлемдесу. Көңіл- күйлерін сұрау. Сергіту сәті. Көңілді шарлар Оқушылар шеңбер болып тұрады бір-бірлерінің қолдарынан ұстайды. Бір-бірден келген шарларды жерге түсірмеулері керек. Мадақтау
Топқа бөлу
(2 мин) Сыныпты 5 топқа бөлу.
Оқушыларға 5 түрлі мемлекет аттары жазылған үлестірме тарату арқылы бөлемін. Оқушылар топқа бірігеді. Үй жұмысы
(5 минут) Өткен тақырып бойынша «Мәдениет» сөзіне топтастыру жасалады. Оқушылар өз түсінгендерін қағазға түсіреді. Әр топ сипаттама береді. Жаңа сабақ
(28 минут) 1.«Миға шабуыл» (3 минут)
Математикалық есеп шығару.
235*4+2=942
250*4+210=1210
2. Мәтінмен жұмыс.
Топтық жұмыс.(7 минут)
1-топ. Мемлекеттің құрылу алғышарттары.
2-топ. Қоғамдық құрылысы.
3-топ. Саяси жағдайы.
4-топ. Шаруашылығы.
Мәдениеті.
5-топ. Ыдырау себептері.
Қорғайды. (3 минут)
Картамен жұмыс.

3. Зерттеушілік-әңгіме.
(5 минут)
Қарахан мемлекетінің сыртқы елдермен байланысы туралы оқулықтан тыс мәлімет айту. Ол үшін интернет желісін пайдалану
4. Венн диаграммасы
(8 минут)
1-топ. Қарахан. Түрік
қағанаты.
2-топ. Қарахан. Батыс Түрік.
3-топ. Қарахан. Түргеш
қағанаты.
4-топ. Қарахан. Қарлұқ
қағанаты
5-топ. Қарахан. Қазақстан.
қарахан


Қорғайды. (2 минут)
Берілген есепті шығару арқылы өткелі отырған мемлекеттің хронологиялық шеңберін өздері анықтайды.
Берілген топтық жұмысты топта талқылайды. Оқушылар өздеріне берілген тапсырмаларын қорғайды.
Тақырыптан тыс қосымша мәліметтерді ноутбуктер немесе ұялы телефондары арқылы ала алады. Талқылайды . Қорғайды.
Басқару жүйесінің ерекшеліктерін анықтайды.
Қорытынды 5 минут «Сиқырлы таяқша» әдісі.
Бүгінгі өткен тақырыпты жинақтау мақсатында оқушыларға «Бүгін не біле алдым?» деген сұрақ арқылы қорытындылаймын.
Оқушылар рет-ретімен бір сөйлемнен бүгінгі сабақтан алғандарын айтып шығады. Үй жұмысы 2 минут Тест құрастырып келу. Тақырыпты мазмұндау.
Тақырыпты оқып түсіну, өзін-өзі тексеру сұрақтарына жауап беру.