Саба?ты? та?ырыбы ?йсін мемлекеті 10 сынып


Тексерілді________________
№16
Қазақстан тарихы
Сабақ: Үйсін мемлекетіМектеп: «А.Саттаров атындағы орта мектеп-мектепке дейінгі шағын орталығымен»КММ
Күні: Мұғалімнің есімі Бекқожа С.Б
Сынып: 10 «Г» сынып Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) Үйсін тайпасының этникалық тарихын, мемлекеттің пайда болып, даму ерекшеліктерін көрсету.
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар:
Үйсін мемлекетінің таихымен таныс болады,біледі
Оқушылардың басым бөлігі:
Тапсырманы жоспарлайды, талдайды.Сыни тұрғыдан пікірін айта алады, топпен жұмыс жасай алады
Кейбір оқушылар: Оқушылар еліміздің тарихының даму кезеңдерін түсініп, талдап қорытындылауға үйренеді
Тілдік мақсат Оқушылар: Өз білімін тереңдетіп отыруға дағдыланады
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Үйсіндер, гуньмо
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған тармақтар:
1.Үйсіндердің этникалық тарихы 2. Үйсіндердің қоныстануы 3.үйсін мемлекеттілігі 4.Үйсін-қытай қарым қатынастары
Сіз неліктен...екенін айта аласыз ба?
Оқушылар өз мемлекетінің тарихы, оның ішінде темір дәуірі, сақтар туралы алған білімдерін болашақта пайдалануға үйренеді
Жазылым бойынша ұсыныстар:
Алдыңғы оқу Сақтардың мәдениеті
Жоспар
Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) Ресурстар
Басталуы
0-15 минут (С « Өтірік айту» тренингі арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру.
(М) « Үйсіндер», «Мәдениет» сөздері арқылы сыныпты екі топқа бөлу
(Ж) «Ыстық орындық» әдісімен үй тапсырмасын сұрау. Интерактив тақта
карточкалар
Ортасы
15-40 (ТЖ) Жаңа тақырыппен жұмыс
Үйсіндердің қоғамдық құрылысыБасшысы: ГуньмоБағынғандар: Тайпа көсемдері Ұсақ ру басыларыТайпа, ру басыларынан, ауқатты адамдардан, жасауылдардан, абыздар мен бұқара халықтан құралдыҮйсін қоғамында теңсіздік қалыптастыБайлар: 4 - 5 мың жылқы болды. 4 - 5 мың жылқы болды. Балшықтан және тастан, алтын мен мыс мөрлері болған.Жібектен, биязы жүннен, матадан киім кигенЖеке меншік: Малға, Жыл - жыма - лы мүлік. жерге суға,Жыл - жымайтын мүлік.Құлдар: Соғыстан түскен тұтқындар: Үй шаруашылығымен айналыстыҚарапайым адамдар: Жүннен тоқылған, былғары мен қой терісінен киім кигенҮйсіндердің шаруашылығыМал шаруашылығы: Үйсіндердің тұрмысында мал шаруашылығының маңызы зор болды. Жетісудың табиғаты оларға көп мал ұстауға мүмкіндік берді. Мойынқұм мен Балқаш өңірлерінде қыстаған және жаздаған. Бұл аймақтарда жайлау мен қыстау арасы 20 - 100 км болған. Үйсіндер қой, жылқы, сиыр, қос өркеш түйе, ешкі өсірген. Тұрақты үйлерде тұрған.Егін шаруашылығы: Үйсіндердің бір бөлігі егіншілік - пен де шұғылданды. Егіншілікпен айналысқандығын қазба жұмысы кезінде тас кетпендер, орақтар мен дәнүккіштердің табылуы дәлелдей - ді. Деректер бойынша үйсіндер суармалы егіншілікпен де, тәлімді егіншілікпен де айналысқан. Бау - бақша, дәнді дақылдар өсірген.Үйсіндердің баспанасы: Үйсіндер тұрақты үйлерде тұрған. Қысқы үйлері шикі кірпіштен және тастан, балшықтан қаланды. Үйдің едендері балшықпен сыланды және қақ ортасына жер ошақ салынғанКәсіпшілік: Қолөнер дамығанБылғары: Ыдыстар, аяқ - киім, тері шалбар, бешпет, киім - ке - шектерСүйек: Пышақ саптары, жебелер - дің ұштары, түймелерТемір: Балта, орақ, пышақ, біз, шеге, қазандар, қару - жа - рақАғаштан: Астау, табақ, тостаған - дар, ожаулар ойып жасалғанСаз балшықтан: Қыш құмыраларТастан: Кетпен, диірмен, келі, қайрақ, тас ұршықбас және асыл тастардан моншақтар
«Сандар сөйлейді»630 мың188, 800 мың4 - 5 мыңб. з. б 2 ғасырБ. з. б 3ғ - б. з 5ғ35 см, ені 4, 7 см«Термин сөздер»ГуньмоТәтіБылғарыТәлімдіТаңбаБалама тест(ия немесе жоқ)1. Үйсіндер темір дәуірінде өмір сүрген2. Үйсіндер Жетісуды мекендемеген3. Үйсін атауы қытай жазбаларында б. з. б. 2 ғ. бастап кездеседі4. Үйсіндер б. з. б. 3 ғ. мен б. з. б - ң 5 ғ. аралығында өмір сүрген5. Үйсіндердің ордасы Қызыл Аңғар (Чигу) емес6. Үйсіндер антропологиялық жағынан еуропеоидтер7. Бет пішінінде монғолойдтық белгілер жоқ8. Үйсіндердің Чигу қаласының халқы 630 мың, әскері 188, 800 жауынгер9. Бек деп үйсіндердің басшысын айтты10. Қарапайым бұхара халық егіншілер мен малшылардан тұрады
Бағалау
Өзін –өзі бағалау парағына бағалайды
Үйге тапсырма §15 15 тест Интерактив тақта
Бағалау парақшалары
Аяқталуы
40-45 Кері байланыс:Оқушылар сабақ бойынша өз пікірлері,ойларын стикерге жазады. Интерактив тақта
Стикер
Қосымша ақпарат
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз қабілеті
жоғары оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді қалайжоспарлайсыз? Бағалау - Оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
Өзін-өзі бағалау, «От шашу», «3,2,1» стратегиясы, Сумматив бағалау Пәнаралық байланыс
Дүние жүзі тарихы, география
Қауіпсіздік және еңбекті
қорғау ережелері
АКT-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен өз жоспарыма
қандай түзетулер енгіздім және
неліктен? Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?