Узагальнюючий урок з тем: «Починаємо вивчати фізику» та «Будова речовини».


Урок № клас 7 дата:
Тема уроку. Узагальнюючий урок з тем: «Починаємо вивчати фізику» та «Будова речовини».
Мета уроку: узагальнення та систематизація навчальних досягнень учнів за темами: «Починаємо вивчати фізику» та «Будова речовини»; розвивати вміння застосовувати отриманні знання на практиці; виховувати самостійність, наполегливість, вміння виражати свої думки, знаходити аналогію, сприяти вихованню уважного відношення до оточуючих, уміння працювати у творчих групах, відповідальності за доручену справу.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Форма проведення уроку: змагання.
Хід уроку
Розум полягає не лише у знанні,
а й у вмінні застосовувати ці знання..
Аристотель
І.Організаційний момент.
18072-18191) Привітання.
Продзвенів уже дзвінок
Всі прийшли ми на урок.
Тому сіли всі рівненько,
Посміхнулися гарненько,
Настрій на урок взяли, 
Працювати почали!
А тепер давайте посміхнемося один одному і створимо атмосферу взаємодопомоги та доброзичливості, тепла і світла і почнемо працювати.
2)Відмітити відсутніх учнів, якщо такі є.
3) Об’єднання учнів у дві команди. Команда «Краса» (дівчата) та команда «Сила».
ІІ. Мотивація навчання.Діти! Кожен урок для вас – це нові знання та несподіванки, радість перемоги над невідомим. Ми закінчили вивчення теоретичного матеріалу з тем  «Починаємо вивчати фізику» та «Будова речовини». Сьогодні на уроці ви не тільки повторите вивчений матеріал, а й спробуєте визначити його місце в нашому житті.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Узагальнюючий урок з тем: «Починаємо вивчати фізику» та «Будова речовини».
Урок пройде у формі змагання. За вірні відповіді ви будете отримувати фішки , які будуть обміняні в кінці уроку на оцінки.
ІV. Актуалізація опорних знань.
1.Вправа: «Мозковий шторм»
Що називають фізичним тілом? (Фізичним тілом називають будь-який предмет) (слайд 3,4)
Що називають речовиною? (Речовина – це те, з чого складаються фізичні тіла) (слайд 5,6)
Зміни в навколишньому світі, тобто в природі, учені називають спеціальним терміном – явища. А явища, які можна описати за допомогою фізичних законів – називають фізичними явищами. Всі явища можна поділити на групи: ( слайд 7)
Теплові;
Світлові;
Механічні;
Звукові;
Електромагнітні.
А зараз перевіримо , чи вірно ви визначаєте фізичні явища. Кожній команді будуть запропоновані по 5 фізичних явищ і потрібно назвати вірно явище, якщо команда помиляється право переходить іншій команді назвати це явище.
Слайд 8 - політ ракети - механічний рух;
Слайд 9 - вогонь у каміні - теплові,світлові;
Слайд 10 - танення снігу - теплові явища;
Слайд 11 - веселка – світлові;
Слайд 12 - блискавка – електромагнітні;
Слайд 13 - горіння лампочки – світлові;
Слайд14 - спів та розмова – звукові;
Слайд15 - дія магніту на залізні предмети – електромагнітні;
Слайд 16 - захід сонця – світлові;
Слайд 17 - рух машини – механічні.
2. Вправа «Прикрась ялинку».
Наближається Новий Рік. А яке це свято без прикрашених ялинок. Ось і у нас є три чудові ялинки, які мають назви: «Фізичне тіло», «Речовина» та «Фізичне явище».

Фізичне тіло Речовина Фізичне явище
І зараз вам потрібно прикрасити їх. Для цього вам будуть роздані кольорові стікери на яких буде написане слово. І вам потрібно розмістити прикрасу на відповідну ялинку.
Перевірка виконання завдання.
3.Заповни таблицю
Здавна люди для точнішого опису подій, явищ, властивостей тіл і характеристик використовували фізичні величини, та прилади для їх вимірювання.
Кожній команді дається таблиця яку потрібно заповнити
Фізична величина Одиниці Прилад для вимірювання
0 С Термометр
М Лінійка
Час С кг Терези
Фізична величина Одиниці Прилад для вимірювання
Температура 0 С Термометр
Довжина м Лінійка
Час С Метроном
Вага кг Терези
Перевірка виконання завдання.
4. Вправа: «Чи знаю я правило»
При користуванні приладами ми повинні дотримуватись правил. І зараз ми перевіримо з вами, як ви пам’ятаєте їх.
Представники команди отримують завдання.
Правила користування важільними терезами. (слайд18)
Визначення ціни поділки. (слайд19)

5. Практичне завдання: «Визначення ціни поділки. (слайд19)
Перевірка виконання завдання.
6. Вправа: «Перевір себе»
Знайди співвідношення
Густина V кг
Маса m кг/м3
Об’єм ρ м3
Перевірка виконання завдання.
7. Вправа: «Країна формули» (додаток №1)
На листках написані позначення фізичних величин. Потрібно скласти формули.
Учні по черзі виходять до дошки і складають формули.
Перевірка виконання завдання.
8. Практичне завдання.
Кожній команді потрібно знайти масу запропонованого тіла.
Завдання для першої команди. «Знайти масу дерев’яного бруска»
Виміряти лінійні розміри бруска за допомогою лінійки.
lefttop2. Обчислити об’єм за формулою:
V= авс
Користуючись таблицею: «Густина твердих тіл» знайти значення густини деревини.
Користуючись формулою m= ρv
Знайти масу запропонованого дерев’яного бруска
-231775132080Завдання для другої команди. «Вимірювання маси тіла за допомогою важільних терезів»
Обладнання: важільні терези, тіло невідомої маси, папір для врівноважування, монети, таблиця «Вага монет» (додаток №2 )
1.Зрівноважити терези.
2.Покласти невідоме тіло на ліву шальку терезів, а монети на праву.
3. Зрівноваживши тіло, підрахуйте загальну масу монет на чашці терезів.
Перевірка виконання завдання.
V. Підсумок уроку. Виставлення оцінок . Визначення переможців.
-254000193040
Всі ви гарно працювалиСвоє вміння показалиЧас прийшов  оцінки взнати А потім всім відпочивати.



VІ. Домашнє завдання.

Додаток №1 до вправи: «Країна формули»

Додаток №2 до завдання «Вимірювання маси тіла за допомогою важільних терезів»
Вартість монети 1 к 2 к 5 к 10 к 25 к 50 к
Маса монети, г 1,5 1,8 4,3 1,7 2,9 4,2