Урок історії України 7 клас за темою : Київська держава за Володимира Великого


Тема : Початок правління князя Володимира
Мета : ознайомлення з діяльністю князя Володимира ; з’ясувати , які реформи запровадив Володимир , проаналізувати його зовнішню і внутрішню політику ; розвивати історико-аналітичне , творче , критичне мислення , вміння складати зв’язну розповідь за зображенням , висловлювати власну точку зору ; виховувати почуття гордості за здобутки попередніх поколінь .
Тип уроку : засвоєння нових знань .
Обладнання : портрет князя Володимира , ІКТ , електронні презентації : гра «Упізнай героя» , лекція « Зовнішня політика Володимира»; репродукції картини В.Васнецова «Князь Олег» ; фрагмент мультфільму «Князь Володимир» ; документальний фільм із серії «Постать в історії» «Володимир Великий» ; гра «Історичні пазли » ; зображення пам’ятника І.Кавалерідзе Володимиру Великому ; картки із завданням ; таблиця «Співвідношення ознак зовнішності і рис характеру» .
Хід уроку :
І . Організаційний момент .
ІІ. Актуалізація опорних знань .
Гра « Упізнай героя» ( презентація)
Групова робота . Гра « Історичні пазли»
Завдання : скласти історичну карту «Східні слов'яни та їхні сусіди» та назвати племена , які утворили Київську Русь.
Завдання на розвиток творчого мислення .
Скласти розповідь репродукцією картини В.Васнецова «Князь Олег» за планом :
1). Уважно роздивіться репродукцію . Визначте її жанр і автора .
2). Визначте , який історичний період відображений на полотні .
3). Визначте , хто зображений на картині . Який період його життя відобразив художник на полотні .
4). Сюжет картини правдивий чи вимишлений . Доведіть свою точку зору .
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку .
ІV. Мотивація навчальної діяльності
1). Проблемна ситуація :
2). Пізнавальне завдання з використанням методу гіпотетичного прогнозу :
Перегляд фрагменту мультфільму «Князь Володимир» (1 хв.)
Діти , як ви вважаєте , відбулося далі ?
А якби Ярополк і Олег залишилися живими , чи став би Володимир – Великим князем Русі-України ?
Але сталося те, що сталося .
Чи справді Володимир достойний бути Великим ?
Чи досягнув би він своєї мети ? Ми і з’ясуємо на сьогоднішньому уроці .
Тож працювати ми будемо за таким планом :
Початок правління
Внутрішня і зовнішня політика
Запровадження християнства
V. Вивчення нового матеріалу
1). Початок правління
А) Робота з портретом Володимира Великого .
Давайте спробуємо припустити , які риси характеру мав Володимир виходячи з особливостей його зовнішності . У кожного є таблиця «Співвідношення ознак зовнішності і рис характеру»
( Складання характеристики Володимира за зовнішністю у вигляді «Асоціативного куща»
Б) А зараз переглянемо документальний фільм про Володимира Великого із серії «Постать в історії» (4 хв.) і порівняємо з тими характеристиками , які ми отримали співставивши ознаки зовнішності і рис характеру князя .
( Перегляд документального фільму і обговорення історичного портрету Володимира Великого) .
В) Розповідь вчителя :
Отже , після смерті Святослава його наступник Ярополк силою намагався встановити своє одноосібне правління на Русі. В 977 році він розпочав війну проти брата Олега , під час якої останній загинув . Рятуючись від розправи Володимир покинув Новгород і Ярополк захопив місто . Проте 980 року Володимир привів зі Швеції загін варягів , з якими захопив Новгород , Полоцьк , а потім і Київ . Ярополк зі своїми прибічниками втік із Києва і заховався у фортеці Родень , де і був убитий за наказом Володимира .
Усобиці між братами привели до ослаблення правління Київської держави , тож самому початку свого правління Володимиру потрібно було багато сил та енергії щоб об’єднати слов’янські землі та приборкати непокірних князів . А для цього потрібно було щось змінювати . Тому дії Володимира по укріпленню держави вилилися в ґрунтовні реформи всієї системи управління .
2. Внутрішня і зовнішня політика
А). Робота над формуванням поняття
Реформа – це перетворення , зміни , нововведення , що сприяють розвитку соціально-політичних та економічних відносин .
Б). Робота з підручником + робота над опорною схемою
(Вчитель : за допомогою підручника , додаткової літератури потвердіть фактами , що саме такі реформи провів Володимир)
Градобудівна
Військова
Релігійна
Оборонна
Грошова
Реформи Володимира

Адміністративна

В). Робота з ілюстрацією підручника
На ілюстрації зображено златник Володимира Святославовича ,які датуються Х століття .
Уважно розгляньте монети .
Що на них зображено ?
А тепер подивіться на монету, яка знаходиться у вас на партах , сучасна грошова одиниця нашої держави.
Що між ними спільного ?
Отже , Володимир справді здійснив усе можливе і неможливе для того щоб зміцнити центральну владу і політичну єдність Русі . І цього князеві стало вже замало .
Г). Розповідь вчителя .
Володимир Великий доклав багато зусиль для зміцнення міжнародного становища Русі. Важливе значення мали відносини з Візантією , та Володимир бачив їх тільки на рівних : Русь - Візантія . За для цього він допомігши імператору Василю ІІ в боротьбі із заколотниками . Володимир домігся , охрестившись, згоди імператора на шлюб із візантійською принцесою Анною.
Отже , за допомогою «Асоціативного куща» давайте узагальнимо діяння Володимира в зовнішній політиці .
Зовнішня політика Володимира

Установив дипломатичні відносини з європейськими країнами
Охрестився у
Візантії
Одружився з візантійською принцесою
Зводив
міста-фортеці
Допомагав візантійському імператору

3). Запровадження християнства
А). Розповідь вчителя .
На кінець Х ст. Русь як держава вже цілком сформувалася . Проте вона складається з різнорідних частин , об’єднаних лише княжою владою . Потрібна була об’єднуюча культурно-духовна сила , єдина для всіх племен і народів . Традиційно це була релігія .
Б). Робота над формуванням поняття на основі ключових слів складіть визначення :
Релігія – віра , світосприйняття , надприродні сили .
( релігія – це світосприйняття людини , її погляд на дійсність , відповідна поведінка дій , що спираються на віру в надприродні сили богів , духів) .
В). Розповідь вчителя
Спочатку Володимир спробував використати язичницькі культи і в 980 році проголосив новий язичницький пантеон . Він наказав у Києві в центрі дитинця , на пагорбі поставити ідолів : Перуна , Хорса , Дажбога, Стрибога та інш. Однак реально цей пантеон не сприяв зміцненню держави .
Як ви гадаєте , чому язичництво не сприяло зміцненню держави і об’єднанню племен ?
( Тому що кожне плем’я мало свого бога і поклонялося йому , вважаючи , що їхній бог найголовніший – це роз’єднувало , а не об’єднувало східно-слов'янські племена.)
Але Володимиру було замало просто зміцнити свою державу , його мета була визнання в світі . Русь європейці вважали варварською . Країна опинилася під загрозою відторгнення від європейської політики і культури . Лише прийняття християнства дозволило Русі стати повноправним членом європейської спільноти народів .
Отже назвіть мені наступну причину запровадження християнства .
( Необхідність налагодити нормальні відносини з європейськими народами).
А ще Володимир намагався зміцнити свою владу , надати їй святості і законності . Християнство мало освятити владу князя як «Богом дану» і тим самим підняти її над суспільством , виділити її носія серед інших знатних і княжих осіб .
Отже назвіть останню , але не менш важливу причину запровадження християнства на Русі .
( Зміцнення влади ,надання їй святості і законності) .
Г). Перегляд відео фільму про хрещення Русі . (3 хв. )
Д) Метод «Чиста дошка»
1. Яку умову поставив візантійський імператор Василь для того щоб дати дозвіл на одруження Володимира з візантійською царівною.
2. В якому місті Володимир став християнином ?
3. Назвіть рік запровадження християнства на Русі .
4. Скільки років минуло з того часу ?
5. Як хрестилися кияни ?
6. Це було добровільне бажання чи примусове ?
VІ. Закріплення нових знань .
1). Робота з індивідуальними картками на розвиток критичного мислення .
Внесок князя Володимира в розвиток Русі можна визначити рядом дієслів , а щоб картина була повною , доповнити їх іменниками і прикметниками .
КНЯЗЬ ВОЛОДИМИР

ЗАВЕРШИВ ______________
ПРИЙНЯВ ________________
ПІДКОРИВ _______________
ЗМІЦНИВ ________________
ПЕРЕМІГ ________________
РОЗВИВАВ _______________
СПОРУДИВ _______________
КАРБУВАВ _______________
ЗАСНУВАВ _______________
ВПОРЯДКУВАВ ___________
2). Метод «Рамка цілі»
Що ? Де ? Коли ?
Запровадження християнства Київська держава 988р.
Чому ? Як ? Які результати ?
Для зміцнення влади , налагодження відносин з європейськими народами ; об’єднання схіно-слов'янських племен. Примусове хрещення киян . Швидке розповсюдження візантійської культури ;
Прилучення до європейської цивілізації ;
Зміцнення механізму держави ;
Принесло християнську релігію.
3). Проблемна бесіда
1. На якій купюрі сучасних українських грошей зображено князя Володимира . Яким чином на ній позначена основна заслуга Володимира – хрещення Русі ?
2. За правління Володимира 989 у Києві збудовано церкву Богородиці Десятинної – перший кам’яний храм на Русі . Його назва походить від десятої частини княжих прибутків ,які Володимир виділяв на утримання храму. Сьогодні в Києві залишився фундамент Десятинної церкви . Православна церква пропонує відбудувати цю церкву , яка була зруйнована ще 1240 р.
Як ви вважаєте , що краще : залишити фундамент як історичну пам’ятку чи збудувати на основі цього фундаменту нову діючу православну церкву ?
3.У ст.. 35Конституції України зазначено : « Кожен має право на свободу світогляду і віросповідання» .
Як ви вважаєте , чому в сучасній Україні немає обов’язкової для всіх релігії чи віросповідання?
VІІ. Підсумок уроку
Сьогодні на уроці ми з вами зустрілися з видатною постаттю нашого минулого – князем Володимиром Великим , якого з любов’ю народ називав Червоне сонечко , Святий , Хреститель .
Із ним в історію нашої країни увійшло християнство як державна релігія , що сприяло залученню русичів до європейського культурного та духовного життя . Поставило Київську державу на один рівень з провідними європейськими країнами .
За самовіддане служіння державі князь Володимир зарахований до лику святих православної церкви .
VІІІ . Домашнє завдання
Написати твір-роздум « Якби князь Володимир жив в наш час…»