Ертегілер ?лемінде (10 сынып)


Қысқа мерзімді жоспар 10 сынып
Сабақтың тақырыбы: Ертегілер әлемінде
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың сыни тұрғыдан ойлай білу қабілетін дамыту; Диалогтық оқыту арқылы ертегілердің бір бірінен айырмасын таниды,көркемдік ерекшеліктері мен құрылымы туралы білімдерін кеңейтеді. Ертегі түрлерінің тақырыптық ерекшеліктері мен байланысын ашық жабық сұрақтар арқылы анықтайды. Өздері ертегі құрастыруға әрекет етеді. Топтық жұмыс арқылы ынтымақтастықта, ұжымдаса отырып, шешім қабылдауға үйрету.
Күтілетін нәтиже: Өз ойларын ашық жабық сұрақтарға жауап бере алады. Сабақты өз ізденістерімен топтасып айтып талдайды. Сабақтың көрнекілігін өздері жасап шығарады. Ертегілерге танымдық баға береді, олардағы халық арманының көрінісі туралы ойын түйіндейді.
2 Мерзімі Сабақтың
Мазмұны Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Негізгі дерек көздері2 мин
5 мин
2мин
15мин Сабақтың барысы:
І. Кіріспе.
Жағымды ахуал.
ІІ. Топқа бөлу ЖЖжжоЖағТопқа бөлуымды ахаоооооІ11111
ІІІ.Үй тапсырмасын сұрау і
ІY.Жаңа сабақ.
Негізгі бөлім
1кпе
Балалар ,ендеше шатық шеңберін құрып бір-бірімізге жақсы тілек айтайық.
Топқа бөлу
І топ «Дарындылар»
ІІ топ «Ақылдылар»
ІІІ топ «Талаптылар»
Үй тапсырмасын сұрау үшін диалог әдісін қолданамын.
1.Ауыз әдебиетінің түрлерін ата.
Миға шабуыл.
«Ғажап құс»ертегісін экраннан
көрсетемін.
Жаңа сабақ критерилері:
1.Қандай ертегілерді білесіңдер?
2.Ертегілердің халықтың тұрмыс- тіршілігімен байланысы неде?
3.Ертегілерді қандай түрлерге топтастырады?
4.Қандай ертегіні білесің,ол ертегінің қай түріне жатады?
5.Ертегілерді қандай құрылымдық белгілер ерекшелейді?
6.Ертегінің өзге жанрлардан қандай көркемдік ерекшелігі бар?
Слайд №1
Ертегілерге жалпы сипаттама
.Ертегі фольклордың ең көне әрі негізгі жанрларының бірі.
Ертегінің құндылығы халық тұрмысының,ой -арманының көрінісі.
.Ертегі- қиял мен арманға ,аңызға негізделген эпикалық шығарма.
Ертегі тыңдаушыны адамгершілік құндылық ен асқақ рухқа жетелейтін құрал.
Ертегілердің ішіндегі қиял- ғажайып ертегілер жанры синкретті болған.
Слайд №2
Ертегі құрылымы
Сөйлем құрылысында синтаксистік қайталаулар болады
Бар екен де ,жоқ екен,
Аш екен де тоқ екен...
Ерте,ерте,
Балалар барлығы қол ұстасып бір-біріне жақсы тілек айтады.
Топтарға бөлінеді,топ ережесін сақтайды..Оқушылар өз тобымен жұмыс істейді.
Оқушылар өткен сабақтарды бір-бірінен сұрап, пысықтайды.
«Серпілген сауал»әдісі
Тақырыптың түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін сыныптағы оқушылардың арасында бір біріне сұрақтар лақтыру
«Болжау» әдісі. Сұрақты оқушылар жұппен,топпен талқылайды.Бір шешімге келіп жауаптарын айтады.Постер қорғайды.
Топтық жұмыс, Постер қорғау, «Калория жина» тарсырмасын орындау Түрлі-түсті қағаздар,плакат тар, қайшы, жабыстырғыш, маркерлер
Слайдтар, интербелсенді тақта, постер, маркер, стикерлер
Критерийлер көрсетілген плакат
3 Тапсырма
10мин
3 топ ертегілеріне сұрақтар дайындау Галерея әдісі
I топ ІІ топ сұрағына жауап береді
II топ ІІІ топ сұрағына жауап береді
III топ І топ сұрағына жауап береді Қорытынды:
Бағалау:
1мин
Рефлекциясы
2мин «Бағдаршам » әдісі
Ұпай санына қарай жеңімпаз топты анықтаймын.
«Инсерт» әдісімен
Оқушылар бағалау парағына жапсырмақ қағаздарды жапсырып өзара бағалайды.
Слайдтар, интербелсенді тақта, постер, маркер, стикерлер,.