9 кл ?аза? ?дебиеті Ж.Жабаев


Ақтөбе қаласы №38 қазақ орта мектебінің
қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Далеуова Светлана Асауовна
Қысқа мерзімді жоспар
Пәні:әдебиет Сыныбы: 9 ә Мұғалімі:Далеуова С.А.
Сабақтың тақырыбы: Жамбыл Жабаев өмірі,шығармашылығы
Мақсаты: Қазақ поэзиясыының алыбы,жүз жасаған бәйтерек Ж.Жабаев өмірі және шығармашылығы туралы түсінік беру,оқушылардың қазақ әдебиеті туралы түсініктерін қалыптастыру, олардың бойларындағы елге, жерге деген сүйіспеншілік сезімді, патриоттық сезімді ояту.
Оқыту нәтижесі: «Блум» таксономиясы бойынша жаңа тақырыпты өз бетінше жұппен, топпен тапсырмаларды орындайды, мәтінді жан - жақты зерттеп, талдайды, жинақтап қорытынды шығарып бағалайды.
Түйінді идея: Жамбыл -жүз жасаған бәйтерек.
Әдіс-тәсілдер: «Блум» таксономиясы,психологиялық тренинг,топтық жұмыс ,топтастыру,бес жолды тұжырымдама,семантикалық карта,ойтолғау.
Сабақтың барысы
Уақыты Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті Ресурс Бағалау
1 мин Психологиялық жағымды ахуал калыптастыру
Ұға білсең мені сен,
Бақытыммен бөлісем.
Жүрек сөзін жалғаймын,
Бәрін саған арнаймын. Оқушылар бүгінгі көңіл күйлері туралы айтады. 2 мин Отан,ерлік,батырлық тақырыбындағы мақал-мәтелдер арқылы топқа бөлу. Оқушылар мақал-мәтелдер арқылы 3 топқа бөлінеді Парақшалар І кезең: «Зымыран» сұрақтар
( Оқушылар үйде орындап, бүгінгі сабаққа дайындалып келу) 3 мин Үй тапсырмасын «Зымыран» сұрақтар арқылы сұрау.
1.ХХ ғасырдың бас кезіндегі алдыңғы қатарлы ағартушы –демократтар кімдер?
2.Мәдениетіміздің тарихында ерекше орын алған қазақ баспасөзінің қарылғаштары.
3.А.Байтұрсынов,М.Дулатов басшылығымен шыққан қандай газет?
4. 1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс қай шығармаларда көрініс тапты?
5.С.Торайғыровтың осы кезеңде туған романдары,поэмалары қандай?
6.Жамбылдың азаттық,ерлік рухымен ерекшеленген өлеңдері.
7. «Сарыарқаның кімдікі екендігі» кітабының авторы кім?
8. «Мамания» қандай ұғым? (мамандар)
9.Ақындардың ең алдымен әлеуметтің жүгін арқалаушы екенін Шәкәрім қай өлеңдерінде баса айтады? Инер.тақт Сөзбен мадақтау.
ІІ кезең:
Жаңа тақырып бойынша тапсырмалар Теориясы: «Білу»
(Кім? Не? Нені? Қандай? Қашан? Қайда? Қалай? Не істеді?)
4 мин 1.«Қызығушылықты ояту»
«Бәйтерек» сөзін топтастыру.
Қазақта бәйтерек атауына ие болған тамырын тереңге жіберген, көп жыл жасаған,ыстықтағанға сая болатын,шаршағанға демеу болатын,жүргіншіге тоқтау болатын үлкен саялы,қасиетті ағаш бар.Астанамыздың қақ төрінде орын теуіп,бар адамзатты өзінің көркімен баурайтын,қазақтың символына айналған - Бәйтерегіміз осы қасиетті ағаштың үлгісімен салынған.Осындай қасиетті атауға ие болған қазақтың жалғыз ақыны жүз жасаған –Жамбыл.
2.«Жамбыл» сөзін топтастыру.

Берілген суреттер байланысынан сабақтың тақырыбын ашу.
Оқушылардың танымдық әрекеттерін бақылау үшін сұрақтар қойылады Бейне суреттер Теориясы: «Түсіну»
(Неге? Себебі? Неліктен? Не үшін?)
7 мин Оқулықпен жұмыс:
І топ: «Жамбыл Жабаев өмірі»
ІІ топ: «Ақынның 1916 жыл оқиғасына байланысты жазған отаншыл өлеңдері»
ІІІ топ: ҰОС жылдарындағы жырлары.
Әр топ оқулықпен жұмыстанады. Оқулықпен жеке жұмыс жасайды,мәтінді жұпта және топта талқылайды,жұмыстанады. Оқулық ,А 3
желім,түрлі,түсті қағаздар т.б. Үш шапалақ
Практикасы
«Қолдану»
(Қарапайым тапсырмалар
таблица, график жаса; қолдану мақсатын түсіндір
6 мин 1.Әр топ өздеріне берілген мәтін бойынша құрған постерлерін қорғайды.
Топ мүшелері постерлеріне презентация жасайды.
Дәптер,оқулық. Сөзбен мадақтау
Сергіту сәті : 1 мин
Теориясы: «Талдау»
(Салыстыр, айырмашылығы неде? Ұқсастығы неде? Тақырыптың басты идеясын тап) 7 мин І топ: Абай мен Жамбыл өмірі,шығармашылығын салыстыр.
ІІ топ:Жамбыл шығармаларында ауыз әдебиеті белгілері бар ма?
ІІІ топ: Жамбылдың 1916 жылғы өлеңдерінің идеясы неде? Оқушылар жеке дәптерлеріне орындайды,топ мүшелері жұптасып талдап топтан ең үздігін «Ыстық орындықта» оқиды. Дәптер,оқулық. Саусақ арқылы бағалау
Теориясы: «Жинақтау» (Қорытынды шығар, анықтама бер. Мазмұнды жүйеле)
7 мин І топ:«Жамбыл-жүз жасаған бәйтерек» эссе жазу.
ІІ топ: «Жамбылдың жасын берсін» деген мәтел болып кеткен тілек сөзінің мәнісі неде? ауызша сұхбат.
ІІІ топ: «Жамбыл атаға хат» хат жазу. Оқушылар жеке дәптерлеріне орындайды,топ мүшелері жұптасып талдап, топтан ең үздігін «Ыстық орындықта» оқиды.
Сөзбен мадақтау
Практикасы:
«Баға беру»
(Сен қалай ойлайсың? Не істер едің?)
4 мин «Жамбыл жырларының бүгінгі таңда маңызы бар ма?» пікіріңізді дәлелдеңіз. Өз пікірлерін дәлелдейді. Үш шапалақ
Кері байланыс:
1 мин «Екі жұлдыз,бір тілек» Өз ойларын ортаға салады. Стикер,маркер,формат Үйге тапсырма: 1.Ақын өмірі мен шығармашылығын мазмұндау.
1 мин 2.Өздеріңе ұнаған өлеңдерінен үзінді жаттау
Бағалау: 2 мин

Сәтті ___________________________________________________________________________________________________________________________________________Сәтсіз
_____________________________________________________________________________________________________________________________________