Конспект уроку Множення одночлена на многочлен або Народні Символи України


УРОК № 5 із циклу уроків « З Україною в серці»
Тема. Множення одночлена на многочлен або Народні Символи України.
Цілі: продовжувати виробляти вміння застосовувати правило (алгоритм) для перетворення добутку одночлена у многочлен стандартного вигляду; вдосконалювати уміння перетворювати многочлени; виявити недоліки у знаннях.
Розвивати вміння логічно аргументувати та розвивати тему, формулювати висновки, чітко будувати свою відповідь.
Виховувати патріотичну свідомість учнів шляхом ознайомлення із матеріалом про рідну державу.
Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок у формі усного журналу-скарбнички українського народу.
Наочність та обладнання: зошит з друкованою основою, комп’ютер, проектор, екран.
Моя Україно,Я чую твій голос,Пшеничний твій колосУ душу мені засіває зерно,Моя Україно,Колиско - калино,Пізнати тебе мені щастя дано.
Хід уроку
(Слайд №1)
І. Перевірка домашнього завдання
(Слайд №2)
1. №6-9 – взаємоперевірка (розв’язання до них спроектовані на екран)
№6. Перемножте вирази:
а) (х2-х) · 2ху=2х3у-2х2у;
б) (m2-3m)·2m=2m3-6m2.
№7. Запишіть у вигляді многочлена стандартного вигляду:
а) –х(4х-3)+3= -4x2+3x+3;
б) (5а+2)·(-4а) +10а2= -20a2-8a+10a2= -10a2-8a.
№8. Спростіть вирази:
а) (m-n)mn+2n2m=m2n – n2m+2n2m=n2m+m2n;
б) 2p-(p2+2)p= 2p-p2-2p= -p2.
№9. Розв’яжіть рівняння:
а) х2-3х+1=х(х+2);
x2-3x+1=x2+2x;
-5x= -1;
x=0,2;
б) 3t+t2=t(2t-t).
3t+t2=2t2-t2;
3t=0;
t=0.
(Слайд №3)
2. Тест
1) Серед запропонованих виразів виберіть многочлени стандартного вигляду:
а) у5+у2+1; б) (х+3)2-7; в) 52а; г) 4х+55х.
2) Серед многочленів вкажіть многочлен третього степеня відносно змінної а:
а) а3+4а+3; б) а4-1; в) а3·а-5а2-а; г) а2·а2.
3) Спростіть вираз 2х-3ху-4х-5ху і знайдіть правильну відповідь:
а) 6х-8ху; б) -2х-8ху; в) 6х-2ху; г) -2х-2ху.
4) Який з виразів тотожно дорівнює виразу 8ху(х-4у)?
а) 8х2у+32ху2; б) 8х2у-32ху2; в) 8х2у-32ху; г) 8х2у-24ху2.
Відповідь: 1) а; 2) а; 3)б; 4) б.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів
(Слайд №4)Учитель: Україна – це щедра земля під волошковим небом, це задумливі степи, широкі поля, густі ліси та гірські вершини. Це сині озера й річки, калина край вікна і журавель у небі. Це рідний дім, дорога в школу, це рідна мова й пісня колискова, це мама й тато й вся родина. Це все наша Батьківщина, наша земля, наша Україна.
(Слайд №5) Епіграфом до сьогоднішнього уроку ми взяли слова (учитель зачитує).
(Слайд №6) Щоб зрозуміти Україну треба побачити її красу, відчути велич її історії, доторкнутись до її культури, звичаїв і традицій, познайомитись з її щедрими, трудолюбивими людьми, які люблять свою країну усім серцем.
“Без традиції нема культури, без культури немає нації” (В’ячеслав Липинський )
(Слайд №7) І тому сьогоднішній урок ми побудуємо у формі усного журналу-скарбнички українського народу «Народні символи України».
(Слайд №8) Кожен народ має народні символи.
Народні символи – це те, що найбільше любить і шанує даний народ.
Про народні символи складено багато пісень і легенд, вони використовуються в обрядах, звичаях. Народні символи – це наші святині.
ІІІ. Розв'язування вправ
(Слайд №9)
№1. Спростіть вирази:
а) 3х(-х+3х2)-5(х3+4х-8)= -3х2+4х3-20х+40;
б) 3у2(у4-2у+7)-у3(3у+5)= 3у6-3у4-11у3+21у2;
в) -3m2n(mn2+mn-m2)- (2mn)3= -3m3n3-3m3n2+3m4n;
г) 3ху2- 12х(10х+6х2у-8у2)= 7ху2-5х2-3х3у.
Розв’язавши завдання ми довідаємось, які ж бувають народні символи України.(Рослинні і тваринні) (Слайд №10)
(Слайд №11) №2. Розв’яжіть рівняння:
а) 5(2х-8)+4(5-2х)=10х-5;
х= -178;
б) х(2х+1)-х2(1-х)=х2+х3+17;
х=17.
Рівняння виконали правильно? Милуємося рослинними символами України.
(Слайд №11) Ось верба - символ краси, неперервності життя. Вона дуже живуча: встромиш у землю гілочку, і виросте дерево, засип ранку порошком меленої вербової кори - і кров зупиниться. „Без верби і калини – нема України”, – говориться в народній приказці.
(Слайд №12) Важко уявити нашу землю без верби. У нас її росте близько 30 видів. Говорять: „Де вода, там і верба”. Вона своїми коренями скріплює береги, очищає воду. Коли копали криницю, то кидали шматок вербової колоди для очищення води. У відро з водою клали вербову дощечку, а на неї ставили кухлик для пиття води.
(Слайд №13) З давніх-давен на Україні вербу вважали святом деревом. Перед Великоднем шостий тиждень посту називався "Вербним". На Вербному тижні, у неділю, святили вербу. Освячені її гілочки служили оберегами полів від граду, під час грози їх викидали на двір, щоб, як казали, "град припинився", обкурювали хату від хвороб, клали у купіль немовляти.
(Слайд №14) Діти хльоскали один одного освяченими прутиками, приказуючи: “Не я б'ю - верба б'є”. На це хльоскання не можна було ображатись, оскільки верба давала силу і здоров'я.
(Слайд №15) Калина - символ кохання, краси, щастя. Навесні калина вкривається білим цвітом і стоїть як наречена у білому вбранні, а восени палахкотить гронами червоних плодів. Калиною уквітчують весільний коровай, оселю, печуть смачні пироги, лікуються. Народ склав про неї багато легенд та пісень.
(Слайд №16) Завжди любили люди цілющу красуню калину, вона росла біля кожної хати. Красива вона і в пору цвітіння, і коли багряніє восени листя, і взимку, коли на тлі білого снігу червоніють її ягоди. Дівчата вишивали на сорочках калину, її вплітали у віночок. З гілочки калини батько синові робив сопілочку, а слабеньким дівчаткам-немовляткам робили колисочку із калини.
(Слайд №17) А ось барвінок - символ вічності та кохання. Ця рослина, коли ще не мала своєї назви, дуже заздрила запашній фіалці, бо та була у великій шані серед людей. І тоді вона звернулася до богині Флори, щоб та подарувала їй аромат, красу і людську любов. Однак не всесильною була богиня квіті і весни, не змогла вона нагородити рослину великою красою. Зате дала їй гучну назву "вінка", що означає "перемога".
(Слайд №18) Що ж переможного вбачали люди у цій скромній, з такими скромними синіми віточками рослині - вічнозеленій окраси наших гаїв, садів? В ній прихована могутня цілюща сила перемагати тяжкі недуги. За це люди подарували барвінкові свою любов.
(Слайд №19) Тополя також є нашим народним символом. Зі стрункою тополею порівнювали гнучкий дівочий стан та нещасливу дівочу долю.
(Слайд №20) Символом сили, могутності, довголіття є дуб. Матері своїм синам на сорочці вишивали листя дуба, щоб син був сильним, міцним. Спали на дубових меблях, які, за повір'ям, додавали під час сну сили. Дуб, як і інші наші народні символи, має лікувальні властивості. У дубовому лісі добре почувають себе люди, які страждають на серцеві захворювання.
(Слайд №21) №3. Довести тотожність: a(b-c) +b(c-a) +c(a-b)=0.
a(b-c) +b(c-a) +c(a-b)=ab-ac+bc-ba+ca-cb=(ab-ba)+(ca-ac)+(bc-cb)=0.
№4. Доведіть, що значення виразу х(х2+2у) – у(у+х) +у(у-х) не залежить від значень у.
х(х2+2у) – у(у+х) +у(у-х)=х3+2ху-у2-ху+у2-ху=х3- не залежить від значень у.
Закінчили №3-4? Поговоримо про тваринні символи України.
(Слайд №22) Тваринних символів у нас також є багато. У княжі часи улюбленою твариною був тур. У козацькі часи - кінь. У багатьох думах, піснях оспівували козака і тут же згадували його коня.
(Слайд №23) Але найулюбленішими тваринними символами є птахи Про зозулю в Україні ніхто ніколи не говорив погано. У народних піснях зозулю порівнювали з матір'ю, яка побивається за своїми дітьми, називали лагідно "зозуленькою-матінкою".
(Слайд №24) Улюбленим птахом на Україні є лелека. Його назвали на честь божества добра і кохання - Леля. Говорили колись, що Лель живе у душі доброї людини, а лелека мостить гніздо на подвір'ї добрих людей.
(Слайд №25) Символом туги за рідним краєм є журавель. Це щемливе відчуття, яке чути у курликанні журавлів, відчуває людина, коли вона далеко від Батьківщини.
(Слайд №26) Символом матері є ластівка.
(Слайд №27) Український народ дуже співучий. Давня легенда розповідає про пташку, пісні якої стали перекладом на пташину мову пісень нашої Батьківщини. Ця пташка - соловей. За легендою солов'ї навесні гуртом прилітають на Україну, щоб слухати наші пісні, перекладати їх на пташину мову і нести в далеку Індію. Саме у нас солов’ї висиджують пташенят, щоб від самого народження вони чули найкращі у світі пісні.
(Слайд № 28-29) ІV. Навчальна самостійна робота (у двох варіантах) –для виявлення недоліків.
Варіант 1.
Перемножте вирази: -2b i b2+2b-3. (-2b3-2b2-5)
Спростіть вираз: 8ху(х-4у)= 8х2у-32ху2;
Розв’яжіть рівняння: х(3+2х+4х2) - 2х2(2х+1)2=9; (х=3)
Доведіть тотожність: a(b2-bc+c2)+ab(c-b)+ac(b-c)=abc.
a(b2-bc+c2)+ab(c-b)+ac(b-c)=ab2-abc+ac2+abc-ab2+acb-ac2=abc – тотожність доведено.
Варіант 2.
Перемножте вирази: 2а2-2а-5 і -3а; (-6а3+6а2+15а)
Спростіть вираз: 3ху(х-2у)= 3х2у-6ху2.
Розв’яжіть рівняння: 2,5х-2х(1,5х+1)=1-3х2; (х=2)
Доведіть тотожність: x(x-yz)+y(y-zx)+z(z-xy)+3xyz=x2+y2+z2.
x(x-yz)+y(y-zx)+z(z-xy)+3xyz=x2-xyz+y2-yzx+z2-zxy+3xyz=x2+y2+z2 – тотожність доведено.
(Слайд №30) Існує багато легенд, казок, пісень, віршів про дорогі і рідні нашому серцю символи. Вони відтворені у вишивках на сорочках, рушниках.
(Слайд №31) Ви - майбутнє України. То ж своїми знаннями, працею, здобутками примножуйтеїї культуру, своїми досягненнями славте її. Будьте гідними своїх предків, любіть рідну землю, бережіть волю і незалежність України, поважайте свій народ і його мелодійну мову. Шануйте себе і свою гідність, і шановані будете іншими.
(Слайд №32)
V. Підсумок уроку
Есе. 5-хвилинний твір з метою підбиття підсумків уроку і висновків, що були сформульовані на уроці за планом:
Що нового дізнався на уроці?
Що сподобалося найбільше?
Що було найскладнішим при виконанні завдань?
Що треба ще вивчити вдома?
(Слайд №33)
VІ. Домашнє завдання
Усно: п.12 §4 підручника; вивчити алгоритм з конспекту;
Письмово: № 5-8.
№5. Перемножте вирази:
а) –аb i 2a-3b-2;
б) у2-х-3 і 2ху.
№6. Спростіть вираз:
а) а2(1+2а+b2) – (a2b2+a2);
б) 4ху(2х-у) – 2х(4ху – 1).
№7. Розв’яжіть рівняння:
а) 5(3х-6)+4(3-2х)=5х-8;
б) 0,4(2х-7)+1,2(3х+0,7)=1,6х.
№8. Довести тотожність:
х4(х3-х2) – х3(х4-х3) + х2(х5-х4) – х(х6-х5)=0.
(Слайд №35)
Розгадайте кросворд, прочитайте ключове слово і ви пригадаєте назву міста у якому знаходиться одне з Семи Чудес України.
Що зміниться у одночлена, якщо його помножити на (–1)?
Як називається другий степінь ?
Як називається добуток кількох рівних множників?
Як називають суму кількох одночленів?
Наслідком якого закону є правило множення многочлена на одночлен?
Який показник степеня отримаємо у виразі .
Який знак потрібно поставити замість ☼, щоб рівність була вірною ☼ = ?
Що утворюють два тотожно рівних вирази, сполучені знаком рівності?
Який коефіцієнт отримаємо, якщо зведемо подібні 23а4 – 12 а4 ?
1 2 3 4 5 6 7 8 9