Поурочные планы (?МЖ) для начальных классов №3 (4 класс)


Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақ:қазақ тілі.
Сабақтың тақырыбы:Сөз және оның мағынасы Мектеп:М.Шаханов
Күні: 5.10.2015ж Мұғалім:Абдуалиева Эльмира
Сынып:4 «А» Қатысқандар саны:15 Қатыспағандар саны:
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) Сөз мағынасының түрлерін ажырата білу
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар:мағынасы жуық сөздерді айта алады
Оқушылардың басым бөлігі: мағынасы қарама-қарсы сөздердің бөліктерін талдай біледі
Кейбір оқушылар:дыбысталуы бірдей,мағыналары жуық әр басқа сөздерді айта алады
Тілдік мақсаты Оқушылар: (істей алады)мағынасы жуық сөздерді бір бөлек,қарама-қарсы сөздерді бір бөлек сөздерді ажырата алады
Негізгі сөздер мен тіркестер:шалғай,зәулім,ұсақ
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:1.Қарама-қарсы сөздер дегеніміз не?
2.Сөз мағынасындағы басты нәрсе не?
Талқылауға арналған тармақтар.
Неліктен? ?Мағынасы қарама-қарсы сөздердегі басты нәрсе олардың ақиқаттығы?
Сіз неліктен....... екенін айта аласыз ба?
Неліктен кейбір сөз жұптары қарама-қарсы сөздер тобын құрай алмайды?
Мұнда қандай белгілерін көріп тұрсыңдар
Жазылым бойынша ұсыныстар
9-жаттығу.Мақалды оқып жатқа жаз.
Мағынасы қарама-қарсы сөздердің асын сыз.
Алдыңғы оқу Өзіңді-өзің тексер.Ереже жаттау.
Жоспар Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) Ресурстар
Басталуы 5 мин
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу (оқушыларды түгендеу)
Шаттық шеңберінде ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Күн шуағы түсіп тұр»ойынын ойнату арқылы оқушылардың сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру
Қима суреттер арқылы топтарға бөлу
Топта топ басшысын,баяндамашы,хатшы және уақыт белгілеуші рөлдеріне бөліну суреттері
Ортасы 8 мин
«Мағынаны тану»кезеңі 5мин

5мин
7мин 1.Үй тапсырмасын «Кластер» әдісімен сұрау
а)Қыстырма сөздер дегеніміз не?
ә)Қыстырма сөз сөйлемнің қай жерінде келіп тұрғанын айт?
б)Қыстырма сөздің тыныс белгісі қалай қойылады?
в)Қыстырма сөздер мағынасына қарай түрі мен мысалын келтір?
Бармақ арқылы бағалау
2.Әр топқа қыстырма сөздерді пайдаланып,сурет бойынша әңгіме құрату.
Тақтаға тақырып жазылады,мақсаты айтылады.
3. 11- жаттығуды «Ротация» әдісі арқылы орындату
Бармақпен бағалау
4.Ақпараттық ізденіс. Кестені пайдаланып,пікіріңді дәлелдей білуге үйрен. Графопроэктр
Суреттер.
Постер,түрлі-түсті қаламдар,стикерлер майликтер
Аяқталуы 15 мин Рефлексия:әр топӨзің қалаған жұптарымен сөз тіркестерін жасау.
Үйге тапсырма:12-жаттығу Қосымша ақпарат
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс
1.Мағынасы жуық сөздерді топтастырту
2.Сөз мағынасындағы басты нәрсе олардың ақиқаттығы екенін білу
3.Жаттығулар орындау арқылы сөз және оның мағынасының түрлеріне мысалдар келтіру арқылы дәлелдей білу Табыс кретерийі:
1. Мағынасы жуық сөздерді топтастыра алады
2.Ақиқатты айта біледі
3.Жаттығулар орындау арқылы сөз және оның мағынасының түрлеріне мысалдар келтіру арқылы дәлелдей біледі Дүниетану
Әдебиет
Қауіпсіздік ережесі. (АӨҚ)
Математика
Рефлексия
Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Бүгінгі сабағымда оқушылар сөз мағынасының түрлерін біліп білімдерін ары қарай білімдерін дамыта түсті.Сыныптағы топтағы жұмыс барысы тиімді болды.Уақытымды тиімді пайдалана алдым.
1.Топ басшысы топ мүшелерінің топтағы іс-әрекеттін екі жұлдыз бір тілек әдісі бойынша тілегін айтып,бағалады.
2.Оқушылар кері байланыс жасады
Не ұнады:мағынасы жуық сөздердің мағынасын аша білу
Не қызық болды:топтық жұмыс,постер қорғау
Менің ұсынысым: уақытты тиімді қолдану;сабақта әдіс-тәсілдерді түрлендіру;Сұрақтарды сыни тұрғыдан қоя білу
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)
1.Мағынсы жуық сөздерді постер жасау арқылы түсіндірулері.
2: Сыни тұрғыдан ойлау.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)
1:Оқушылар кешегі күнге қарағанда жинақталып сабаққа қызығушылық таныта бастады.
2: Оқу үшін бағалау және оқуды бағалау.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Мен жоспарлаған саралау шаралары талантты балаларды анықтауға септігінтигізді.
Оқытуды басқару және көшбасшылық