Д?ниетану Су еріткіш. Суда еритін ж?не ерімейтін заттар


Бекітемін:
Күні:
Пәні:
Сабақтың тақырыбы: Су еріткіш. Суда еритін және ерімейтін заттар
Сабақтың мақсаты: 1.Оқушыларға судың ерткіш екенін түсіндіру.
2. Оқушылардың байқағыштарын, білімқұмарлығын дамыту.
3. Суды таза сақтауға, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер.

Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі:
а) дайындығын қадағалау
ә) психологиялық дайындық
II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:
а) Мазмұнын айтқызу
ә)Үй тапсырмасын қорытындылау.
III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:
1) Сұрақтарға жауап алу.
IV. Мақсат қою
Бүгінгі сабақтың мақсаты– Су ерткіш. Суда еритін және ерімейтін заттар туралы білу
V. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:
1. Мұғалімнің түсіндірмесі.
Табиғатта ешбір қосылысы жоқ таза су кездеспейді. Суға қант, тұз т.б. заттарды салып көрейік. Олар еріп көрінбей кетеді , яғни бұлар суда еритін заттар. Ішіндегі еріген затқа байланысты судың дәмі де өзгереді.
Ал суда ерімейтін заттар суды лайлайды. Мысалы сазды суға салсақ олтек суды лайлап қана қойяды ал суда ерімейді.
Су

Ерімейтін заттар Еритін заттар

Саз, балшық, құм қант, түз
2. Сергіту сәті.
VI. Жаңа материалды меңгергенін бекіту кезеңі:
1. Оқушыларға оқыту:
Мәтінді дауыстап оқиды.Талдайды.
Сұрақтарға жауап алу.
- Судың қандай қасиетін білесіңдер?
- Суда еритін заттарды ата.
- Суда ерімейтін заттарды ата.
- Судың мөлдір екенін дәлелде.
2. Дәптермен жұмыс.
3. Қорыту
Сұрақ – жауап арқылы.
-Сабақта не жайлы әңгімеледік?
VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау
VIII. Үйге тапсырма беру: Мәтінді мазмұндау.