Разработка по Казахскому языку ?кені сыйла


Күні: 13 қыркүйек
Сыныбы: 8 «Б»
Тақырыбы: Әкені сыйла.
Сабақтың мақсаты:  Мәтіндермен жұмыстана отырып, ауызша тіл мен жазбаша тілін дамыту. Отбасы – сыйластық ортасы. Жаңа сөздерді меңгерту. Оқушыларды бірлесіп жұмыс істей отырып, мәтінді түсінуі сойлеу жазу дағдыларын қалыптастыру. Мәтіннің мазмұнын түсініп талдайды, алған білімдерін өмірмен байланыстырады.
Күтілетін нәтиже: Мәтіннің мазмұнын түсініп талдайды, алған білімдерін өмірмен байланысты-рады.
- Мәртебесі төмен және жоғары сұрақтар қоя алады. Мәтіннің мазмұнын түсініп талдайды, алған білімдерін өмірмен байланыстырады.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар ана туралы , әке туралы эссе жаза алады. Көпшілігі әке туралы деңгейлік тапсырмаларды орындай алады. Кейбіреуі оқушылардың шығармашылығы, ізденісі, деңгейлік тапсырмаларды орындауы, көшбасшылығы бағаланады
Уақыты Мұғалім не істейді? Оқушылар не істейді? ресурстар
Ұйымдастыру кезеңі
2 мин Оқушылармен
Амандасу.
Оқушыларды журнал бойынша түгендеу.
Зейіндерін сабаққа аудару. Амандасады.
Сабаққа дайындалады. Үй жұмысын сұрап шығу.
5-7 мин
Үйге берілген тапсырманы оқушылардан сұрап шығу.
3-тапсырма. Ауызша сұрақтарға жауап береді.
Ережелерді қайталап сұрап шығу. Жаңа сабақ
5-7 мин
Білу. Әкені сыйла. Жаңа сабақты түсіндіру. Түсіну. Сөздік жұмысы.
Сөздер мен сөз тіркестерінің мағыналарын түсіндіру, сөздік дәптерлеріне жазу.
Сөздерді дұрыс айтуға дағдыландыру: а) мұғалімнің мәнерлеп оқуы; ә) оқушылардың дауыстап қайталауы; б) оқушылардың тізбектеп оқуы.
Сөздерден сөз тіркестерін құрау.
Сөйлем құрау.

Сөздік
мазақ қылу - дразнить
тыйып қою - утихомирить, успокоить
күлу - смеяться
уәде - обещание
өмір сүргім келмейді - не хочу жить
қартайғанша - до старости
қорқу - бояться
ұялу - стесняться
қызару - покраснеть
келемеж қылу - здесь: смеяться
Қолдану. 1-тапсырма. Мәтінді оқып шығып, үш деңгейлі тапсырмалар орындау, қалай түсінетіндері туралы пікірлесу.
Оқушылар екі топқа бөлініп, пікірлеседі. әңгіме-дебат жүргізеді. Маркер, плакат, желім.
Талдау. Болымды және болымсыз етістіктерге байланысты жаттығу жұмыстарын жүргізу. Оқушыларға 3-тапсырмадағы сөйлемдерге синтаксистік талдау жасату. Бағалау. Оқушыларды критерий бойынша бағалау Критерийлерді алдын ала оқушылармен құрып алу. Сол критерийлерді негізге ала отырып, бағалау Рефлексия Оқушыларға парақша таратамын Оқушыларға парақша таратамын.
Осы парақшаға жеке өз ойларын жазып, тақырыпқа қатысты пікірлерін білдіреді Үйге тапсырма.
4-5 -тапсырма. мәтіннен негізгі етістіктерді теріп жазып, қай шақта тұрғанын анықтау
Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.
Сабақтан кейін ойланатын сұрақтар Не сәтті болды? Не сәтсіз болды? Нені жақсартуға болады? Мен өз дағдыларыма нені дамыта алдым: