Ашы? саба? ?арумен сапты? т?рыс 10 сынып Ал?аш?ы ?скери дайынды? п?ні


№ 71 орта мектеп

Қарумен саптық тұрыс
(Ашық сабақ)
10 сынып
АӘД оқытушы- ұйымдастырушысы: Д.Алдажаров
2013 жыл
Күні: 11.04.2013 ж.
Сыныбы: 10
Пәні: Алғашқы Әскери Дайындық
Тақырыбы: Қарумен саптық тұрыс.
Мақсаты: Білімділік: оқушыларға қарумен саптық тұрысты, автоматты әр түрлі
жағдайда ұстауды, қарумен саптық тәсілдерді дұрыс әрі жылдам
орындауды үйрету;
Дамытушылық: саптық дайындық дағдыларын жетілдіріп дамыту;
Тәрбиелік: мерзімді әскери қызметке дайындап, әскери патриоттық тәрбие
беру.
Сабақтың түрі: практикалық.
Берілген уақыт: 45 минут.
Өту орны: Саптық алаң.
Сабақтың әдісі: баяндау, көрсету, жаттығу.
Көрнекілігі: АӘД оқулығы, АК- 74 макеті.
Сабақ барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі :
Оқушыларды сапқа тұрғызып, взвод командирінің рапортын қабылдау.
Оқушылармен әскери тәртіпте сәлемдесу.
Түгелдеу, формаларын тексеру.
ІІ. Өтілген тақырыпты сұрау кезеңі:
бөлімшенің жазылма сабы қандай болуы мүмкін?
бөлімшені 1 немесе 2 қатарлы сапқа тұрғызу қандай пәрмен бойынша жүргізіледі?
бөлімше құрамын 1 немесе 2 қатарлы сапқа тұрғызу ретін айтыңдар.
қозғалыста бас киіммен және бас киімсіз әскери сәлемдесуді қалай орындайды?

IIІ. Негізгі бөлім:
Қарумен саптық тұрыс. «Бауды – босат (тарт!)» пәрменін орындау.
Автоматты «Белдікте» жағдайынан «Кеудеге» жағдайына орындау тәсілі.
Автоматты «Кеудеде» жағдайынан «Белдікке» жағдайына орындау тәсілі.
«Автоматты кеудеге! », «Белдікке!» тәсілдерін толық орындау. Тәсілді жұппен жаттығу.
«Қаруды – арқаға!», «Белдікке!» тәсілдерін орындау.
Автоматты «Арқада» жағдайынан «Белдікке» жағдайына алу.
«Қаруды – арқаға!», «Белдікке!» тәсілдерін толық жұппен орындап жаттығу.
-137160-1009653148965-100965

-5086351238253034665123825
Қарумен саптық тәсілдерді орындау барысында кездесетін негізгі кемшіліктер:
автоматты иықтан алған кезде дененің алға еңкеюі, автоматтың денеден тым алшақтауы;
саптық ережесінің дұрыс сақталмауы;
бауды бастан асырғанда бастың алға еңкеюі;
автоматты және бауды жоғары көтермеудің салдарынан баскиімнің түсіп қала беруі.
ІV. Қорытынды:
Саптық тәсілдерді дұрыс әрі жылдам меңгерген оқушыларды атап өту және бағалау.
Негізгі кемшіліктеріне назарларын аудару және оны жою жолдарын көрсету.
Үйге тапсырма беру. VI тарау. § 4.
Әскери тәртіпте қоштасу.
№ 71 орта мектеп

Қарумен саптық тұрыс
(Ашық сабақ)
10 сынып
АӘД оқытушы- ұйымдастырушысы: Д.Алдажаров
2013 жыл
Күні: 11.04.2013 ж.
Сыныбы: 10
Пәні: Алғашқы Әскери Дайындық
Тақырыбы: Қарумен саптық тұрыс.
Мақсаты: Білімділік: оқушыларға қарумен саптық тұрысты, автоматты әр түрлі
жағдайда ұстауды, қарумен саптық тәсілдерді дұрыс әрі жылдам
орындауды үйрету;
Дамытушылық: саптық дайындық дағдыларын жетілдіріп дамыту;
Тәрбиелік: мерзімді әскери қызметке дайындап, әскери патриоттық тәрбие
беру.
Сабақтың түрі: практикалық.
Берілген уақыт: 45 минут.
Өту орны: Саптық алаң.
Сабақтың әдісі: баяндау, көрсету, жаттығу.
Көрнекілігі: АӘД оқулығы, АК- 74 макеті.
Сабақ барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі :
Оқушыларды сапқа тұрғызып, взвод командирінің рапортын қабылдау.
Оқушылармен әскери тәртіпте сәлемдесу.
Түгелдеу, формаларын тексеру.
ІІ. Өтілген тақырыпты сұрау кезеңі:
бөлімшенің жазылма сабы қандай болуы мүмкін?
бөлімшені 1 немесе 2 қатарлы сапқа тұрғызу қандай пәрмен бойынша жүргізіледі?
бөлімше құрамын 1 немесе 2 қатарлы сапқа тұрғызу ретін айтыңдар.
қозғалыста бас киіммен және бас киімсіз әскери сәлемдесуді қалай орындайды?

IIІ. Негізгі бөлім:
Қарумен саптық тұрыс. «Бауды – босат (тарт!)» пәрменін орындау.
Автоматты «Белдікте» жағдайынан «Кеудеге» жағдайына орындау тәсілі.
Автоматты «Кеудеде» жағдайынан «Белдікке» жағдайына орындау тәсілі.
«Автоматты кеудеге! », «Белдікке!» тәсілдерін толық орындау. Тәсілді жұппен жаттығу.
«Қаруды – арқаға!», «Белдікке!» тәсілдерін орындау.
Автоматты «Арқада» жағдайынан «Белдікке» жағдайына алу.
«Қаруды – арқаға!», «Белдікке!» тәсілдерін толық жұппен орындап жаттығу.
-137160-1009653148965-100965

-5086351238253034665123825
Қарумен саптық тәсілдерді орындау барысында кездесетін негізгі кемшіліктер:
автоматты иықтан алған кезде дененің алға еңкеюі, автоматтың денеден тым алшақтауы;
саптық ережесінің дұрыс сақталмауы;
бауды бастан асырғанда бастың алға еңкеюі;
автоматты және бауды жоғары көтермеудің салдарынан баскиімнің түсіп қала беруі.
ІV. Қорытынды:
Саптық тәсілдерді дұрыс әрі жылдам меңгерген оқушыларды атап өту және бағалау.
Негізгі кемшіліктеріне назарларын аудару және оны жою жолдарын көрсету.
Үйге тапсырма беру. VI тарау. § 4.
Әскери тәртіпте қоштасу.