?ыс?а мерзімді жоспар ?сімдіктерді? тіршілігіне ?ажетті жа?дайларды зерттеу


ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
СабақжоспарыСАБАҚ:жаратылыстану Мектеп: Шұбар орта мектебі
Күні: 10.05. 2016 ж. Мұғалімнің аты-жөні: А.Оразымбетова
СЫНЫП: 1 «А» Қатысқандар:15 Қатыспағандар: 11
Оқумақсаттары 1.2.1.3 Өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайларды зерттеу.
Бағалау критериилері Ойлау деңгейлері:
Өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайларды зерттейді. Білу, түсіну және қолдану.
Тілдік мақсат:
Өсімдіктердің тіршілігіне байланысты тілдік сөздермен танысу.
Өсімдіктердің тіршілігіне қатынасы бар сөздерді қазақ, орыс, ағылшын тілінде танып, білу, үйрену.
Басы Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:
Өсімдік-растение-plant
Тіршілік-существование-existence
Зерттеу-исследование-investingation
Қажеттілік-нужда-need
Табиғат-природы-nature
Жылу-тепло-warm
Су-вода-weterАуа-воздух-air
Топырақ-глина-clay
Жарық-свет-light
Жер-земля-earth
Талқылауға арналған сұрақтар:
Өсімдік тіршілігіне қандай жағдайлар қажет?
Өсімдік қандай ағза?
Өсімдік қоректі қайдан алады?
Өсімдікке не керек?
Судың өсімдікке қандай пайдасы бар?
Топқа бөлу:
1 – топ. Су – тіршіліктің көзі
2 – топ. Судың да сұрауы бар
3 – топ. Сулы жер – нулы жерНе себепті.......деп ойлайсың?
-Өсімдіктің қандай түрлерін білесің?
-Өсімдіктерге не жатады?
ишара: мадақтау, жетелеу, смайлинг.
Алдыңғы оқу: -Өсімдіктің қандай негізгі бөліктерін білесің?
-Өсімдіктер қандай қызмет атқарады?
Жоспар
Жоспарланғануақытесебі 35 мин Жоспарланғанжаттығутүрлері (төмендегіжазбалардыөзіңізжоспарлағанжаттығутүрлеріменауыстырыңыз) РесурстарДерек-көздер
Шаттық шеңберін құрып «Жүректен-жүрекке» өзара сәттілік тілейді.
Психологиялық дайындық
Табиғат күлімсірер күніменен Ән айтар бұлбұл сайрап түніменен Көркіне көз тоймайды табиғаттың Сұлулықты сүйе біл шыныменен.
Кіріспе:
Өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайлар.
1.Жылу, 2.Ауа, 3.Жарық, 4.Топырақ , 5.Су және күтім қажет. Ортасы
Тапсырма
«Бірге ойлаймыз» әдісі бойынша берілген сұрақтар бойынша сәйкестендіру.1 – топ: Өсімдікті неге тірі ағза деп атайды?Өсімдік тірі ағза: қоректенеді, өседі, қурайды, көбейеді, тыныс алады2 – топ: Өсімдіктің қандай пайдасы бар?Өсімдік: Сусын, ем, ауа, тағам, жеміс, дәрі, кітап3 – топ: Жапырақтың қызметі қандай? Бейнефильм, фотосуреттер, плакат, маркер.
Постер құру. Интернет көздері мен ғаламтор, электрон
дық оқулық
1-сынып сауат ашу
Бағалау критериилері
1.Өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайларды зерттейді. Дескриптор
1.Өсімдіктер туралы толық мағлұмат бере отырып,олардың тіршілігін түсіндіре алады;2.Жұмысты өз бетінше,топпен жоспарлап,бағалай алады; Сергіту сәті:
Тапсырма: “Күн көзін бұлт баспасын” Ойын шарты: берілген сұрақтарға жауап беру арқылы экраннан күн көзін шығару
- Өсімдік мүшелерін ата?- Өсімдік топтарын ата?- Тамыр қандай қызмет атқарады?- Сабақ қандай қызмет атқарады?- Тұқымның түрлерін ата?  Бағалау критериилері
1.Өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайларды түсінеді.
Дескриптор
1.Өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайларды біледі.
2. Өсімдік мүшелерін атайды.
Отбасындағы адамдар бір-бірімен өзара сыйластық қарым-қатынаста болатыны туралы ұғым қалыптасты.
Соңы
Кері байланыс:
 
Түсінбедім
Түсінгендеймін
Түсіндім
Бағдаршам суреті,
Стикер Қосымшамəліметтер: оқулықтан тыс:
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
Д – оқушы
Салт-дәстүрге байланысты 2-3 сөйлем құрастыру.
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
«Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалау.

Пəнаралық байланыс – қазақ тілі, әдебиеттік оқу, орыс тілі, ағылшын тілі.
Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс: «Қимыл-қозғалыс жаттығулары» сергіту сәтін орындау.
Құндылықтар менбайланыс(тəрбиеэлементі)
Сыйластыққа, ынтымақтастыққа, үлкенді сыйлауға, құрмтетеуге тәрбиеленеді.
Рефлексия
Сабақтың мақсатымен оқу міндеттеріорындалды ма?
Бүгін оқушыларне үйренді?
Сабақ қалай өтті,қандай деңгейдеөтті?
Жоспарланғансаралаужақсыіскеастыма?
(тапсырмаларсəйкес
болдыма?)
Уақыттықалайпайдаландым?
Жоспарымақандайөзгерістеренгіздімжəне
неге? Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз.
Солжақтаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.
Сабақтың мақсаты мен міндеттері орындалды.
Оқушылар бүгінгі сабақта өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайларды зерттеу туралы мағлұмат алды.
Сабақ сәтті және жоғарғы деңгейде өтті.
Жоспарланған саралау іске асты, себебі берілген тапсырмалар оқушының жас ерекшелігіне сәйкес болды.
Уақытты тиміді пайдаландым, себебі жоспарда қамтылған.
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз
1. «Кім тапқыр»
2.Видеоролик
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалы тигізер еді?
1.Ойындар «Кім жылдам?»
2. Сурет салу.
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
Деңгейлік тапсырмаларға назар аударуым керек екенін ұқтым.