Урок з української літератури Значення творчості Г.Сковороди (9 клас)

Тема. Значення творчості Григорія Сковороди.
Мета: сприяти формуванню осмислених систематичних знань про життєвий і творчий шлях Г.Сковороди, показати, що життєві переконання письменника, педагога, філософа невіддільні від його творчості, оцінити внесок Сковороди в розвиток світової культури; розвивати навички проектно-дослідницької роботи, уміння самостійно працювати з різними джерелами інформації, визначати провідні ідеї ліричних, байкарських та філософських творів, зіставляти їх із власним життєвим досвідом, спостережливість, формувати світогляд школярів; виховувати прагнення добра, справедливості, бажання пізнавати світ, повагу до надбань минулих поколінь і почуття відповідальності за власне життя.
Цілі
Учні знатимуть: цікаві факти біографії Г.Сковороди, зміст, проблеми поетичних творів, байок та філософських творів, факти про вшанування пам’яті українського Сократа.
Учні вмітимуть: висловлювати власні міркування щодо проблем, порушених у творах Г.Сковороди, усвідомлювати роль і значення творчості Г.Сковороди в Україні і світі.

Тип уроку: узагальнення й систематизація знань (урок-презентація пошуково-дослідницьких робіт)
Обладнання: збірки творів Г. Сковороди, презентації, опорні мультимедійні схеми.
Методи, прийоми і форми роботи: асоціювання «Незакінчене речення», робота в групах, учнівські пошуково-дослідницькі роботи, метод «Пелюстки щастя»
Хід уроку
І. Організаційний етап уроку
ІІ. Мотивація діяльності Фрагмент відеопісні «Всякому місту звичай і права».
Слово вчителя
Історія повсякчас ставить перед людиною проблему подолання часу з його вічною тривалістю. Одні пристосовуються до часу, у якому живуть, і щезають безслідно; інші намагаються змінити його, перебороти таким судилося безсмертя, вони випереджають свої епохи, належать прийдешнім поколінням, їм судилася вічність. Так приходять до нас з античного світу Сократ і Платон, пробиваються крізь товщу століть титанічні постаті Мікеланджело й Шекспіра
Із-поміж великих імен, якими пишається український народ, поряд із Т. Шевченком та І. Франком, називаємо ім’я Григорія Сковороди, Першого нашого філософа. Це ім’я добре знають в Україні воно давно стало символом мудрості.
Філософ, поет, оригінальний і незалежний мислитель, мандрівник і мудрець, учитель і бунтар думки й самого способу життя Саме цій видатній людині ми сьогодні присвячуємо урок-дослідження, на якому, аналізуючи його творчість, спробуємо розібратися, хто ж такий Григорій Сковорода? З яких незамулених джерел можна найвірогідніше дізнатися про нього людину, що не належала своєму часові? Чому не перестають досліджувати життя й творчість поета й мислителя? Отже, який він Григорій Сковорода?
ІІІ. Цілевизначення і планування
Представлення теми уроку.
Сьогодні у нас урок-презентація пошуково–дослідницьких робіт. Тема нашого уроку «Григорій Сковорода – найвидатніша постать давньої української літератури».

Ознайомлення із цілями уроку, доповнення власними.
Вибір цілей із запропонованих учителем, узгодження їх з власними.
Перед вами цілі нашого уроку. Але в кожного на сьогоднішній урок є ще свої. . Запишіть власні цілі в зошит.
IV. Основний зміст уроку
Представлення презентації вчителя..
Готуючись до сьогоднішнього уроку, клас було об’єднано у 5 груп, кожна з яких отримала завдання.
Дослідити основні положення педагогіки Г.Сковороди.
Визначити особливості збірки «Сад божественних пісень», її популярності та новаторство Сковороди як поета.
Проаналізувати байкарську спадщину Григорія Савича та визначити її джерело.
Визначити суть філософської концепції Сковороди.
Представити факти, відомості про вшанування пам’яті Г.Сковороди та висвітлити значення його творчості.
Зараз ви маєте змогу представити свої дослідження. Після захисту однієї з груп учасники інших груп задають запитання, які у них виникли під час презентації виконаної роботи (попередньо записавши їх у зошити). Крім того, тези прослуханого запишіть у свої зошити. У кінці уроку дамо відповідь на питання «Чому Г. Сковороду можна назвати найвидатнішою постаттю давньої української літератури».
Оцінювати роботу груп буде журі, записуючи результати у протоколи.

Перш, ніж розглядати постать Григорія Сковороди як письменника, варто зрозуміти, що це за людина, чому саме він єдиний у ті часи зміг стати настільки видатним, що його мали за велику честь бачити у себе викладачем кращі навчальні заклади Європи, якою потужною внутрішньою енергетикою він володів, що вабив до себе і простих людей, і освічених своїх земляків а також усіх повсюди – де б не мандрував
І група. «Педагогіка й Г.Сковорода» (представляє група «Науковці»)

Людське життя, подібно до пісні,
гарне не тривалістю, а чесністю.
Г. Сковорода
Давайте подивимось, чи вдалось поету залишитися чесним перед читачами і чому його ліричні твори були так популярні серед народу.
ІІ група «Поетична творчість Г.Сковороди» (презентує група «Поетична лабораторія»).

На уроках ми з’ясували, що Григорій Савич був не тільки талановитим ліриком, а й видатним байкарем. Давайте дізнаємося, що стало джерелом для їх створення.
ІІІ група «Байкарська спадщина Г.Сковороди» (група «Літературознавці»)

Я знаю, як кохать до згину
Я знаю чорне, біле і рябе,
Я знаю, як Господь створив людину,
Я знаю все й не знаю лиш себе.
Франсуа Війон.
Ці рядки з «Балади прикмет» провісника епохи Відродження геніального французького поета перегукуються з віршем Григорія Сковороди «Всякому городу нрав і права», головна думка якого – пізнання навколишнього світу і себе самого у ньому. Його завжди цікавило, у чому сенс життя? Що таке щастя? Дати відповідь на ці питання допоможе нам IV група «Філософів» познайомивши з результатами своєї роботи «Філософська концепція Г.Сковороди».

Метод «Пелюстки щастя»
Відчуймо себе часточками колективу, краю, держави, Всесвіту. Перед вами різнокольорові пелюстки. Що для вас найголовніше в житті, ми дізнаємося, коли ви складете квітку, а на її пелюстках запишете виписані вами тези про щастя.

Vгрупа «Значення творчості Сковороди» ( група «Критики»)

Слово вчителя..
Чи багато ми дізналися про Григорія Сковороду? І так, і ні. По-перше, нам стало зрозуміло, що це чи не найвидатніша постать не тільки в давній українській літературі, а й узагалі в колі видатних людей України і людства. Втім ми за короткий час знайомства зі Сковородою тільки ледь торкнулися часточки його незвичайного розуму й духу. По-друге, кожен бере з духовної скарбниці людства лише те, що може взяти й осягнути: це так, як піднімати тягар: хтось може підняти більше, хтось менше. Можливо, комусь із вас у житті ще доведеться повернутися до спадщини [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] до її цілющого джерела і ви тоді зрозумієте і відкриєте для себе набагато більше. Він став Учителем не тільки для свого покоління, а й для всіх наступних.
Була у Сковороди своя політична мрія «Горная Республика», держава вільних, щасливих своєю «сродною» працею людей, яким не знайома жадоба багатства й розкоші, безмежної влади над людьми. Та вона ще не здійснилася.     
Пророче передбачаючи майбуття, а в ньому долю свого народу, великий письменник і філософ – писав: “Ми створимо світ кращий. В майбутній Україні бачу все нове: нових людей, нове творіння і нову славу”. Можливо, ми українці ХХІ століття, є тими людьми, які творять нашу нову славу, нашої оновленої землі, на цій землі завжди житиме в серцях вдячних правнуків легендарний любомудр, наша гордість і слава – Григорій Сковорода.
V. Рефлексійно-оцінювальний етап.
Перегляд цілей, поставлених на початку уроку.
– Як ви вважаєте, чи досягли ми цілей?
2. Написання есе «Чому Григорій Сковорода – найвидатніша постать давньої української літератури».
Самооцінювання. Закінчіть речення: «Я сьогодні молодець, бо». У робочому зошиті поставте собі оцінку за роботу в групі.
Оцінювання роботи груп (виступи членів журі, аргументування оцінок)
VI. Домашнє завдання
На 7-9 б. Скласти узагальнюючу схему «Значення творчості Г.Сковороди» за підручником ст.99-100, використавши тези сьогоднішнього уроку.
На 10-12б.
Уявіть себе філософом – учнем Григорія Сковороди і напишіть свій трактат про щастя (технологія РАФТ: роль – філософ; адресат – ваші сучасники; форма – трактат; тема – щастя).




Протокол оцінювання роботи груп
Види завдань
Науковці
Поетична лабораторія
Літерату-рознавці
Філософи
Критики

Презентація (6б.)
Оформлення (1б.)
Змістова наповню-ваність (2б.)
Захист - 3 б.






Додаткові запитан-ня (2б.)






Написання есе (4б.)
Аргументованість, висновок, мовне оформлення






Всього балів






Картка самооцінювання в групі «Науковці»
Вид завдань
К-ть балів
Оцінювання








Презентація
- Мій внесок у створення презентації
- Виступ під час захисту

1-2-3
1-2-3





Додаткові запитання
1-2





Написання есе (5-6 речень)
Аргументованість, висновок, мовне оформлення

1-2-3-4





Всього балів
12б.






Картка самооцінювання в групі «Поетична лабораторія»
Вид завдань
К-ть балів
Оцінювання








Презентація
- Мій внесок у створення презентації
- Виступ під час захисту

1-2-3
1-2-3





Додаткові запитання
1-2





Написання есе (5-6 речень)
Аргументованість, висновок, мовне оформлення

1-2-3-4





Всього балів
12б.






Картка самооцінювання в групі «Літературознавці»
Вид завдань
К-ть балів
Оцінювання








Презентація
- Мій внесок у створення презентації
- Виступ під час захисту

1-2-3
1-2-3





Додаткові запитання
1-2





Написання есе (5-6 речень)
Аргументованість, висновок, мовне оформлення

1-2-3-4





Всього балів
12б.






Картка самооцінювання в групі «Філософи»
Вид завдань
К-ть балів
Оцінювання








Презентація
- Мій внесок у створення презентації
- Виступ під час захисту

1-2-3
1-2-3





Додаткові запитання
1-2





Написання есе (5-6 речень)
Аргументованість, висновок, мовне оформлення

1-2-3-4





Всього балів
12б.






Картка самооцінювання в групі «Критики»
Вид завдань
К-ть балів
Оцінювання








Презентація
- Мій внесок у створення презентації
- Виступ під час захисту

1-2-3
1-2-3





Додаткові запитання
1-2





Написання есе (5-6 речень)
Аргументованість, висновок, мовне оформлення

1-2-3-4





Всього балів
12б.








15