Конспект по физике на тему Бір?алыпты емес ?оз?алыс кезіндегі орташа жылдамды? (7 класс)


7В сынып. Физика. 17.11.2015ж.
Сабақтың тақырыбы: §19. Бір қалыпты емес қозғалыс кезіндегі орташа жылдамдық
Сілтеме: Физика 7сынып. авт. Р.Башарұлы, У.Тоқбергенова, Д.Қазақбаева . Алматы, «Мектеп» 2012 ж.
Физика есептер жинағы 7 сынып. авт. Р.Башарұлы, У.Тоқбергенова, Д.Қазақбаева . Алматы, «Мектеп»2012 ж.
Сабақта қолданылатын материалдар: А-3, түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар,стикерлер,магниттер.
Сабақтың мақсаты,міндеті: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді қолдана отырып, бір қалыпты емес қозғалыс кезіндегі орташа жылдамдық жайлы мағлұмат беру,бір қалыпты емес қозғалыс кезіндегі орташа жылдамдықды күнделікті өмірде, есеп шығаруда қолдана білуге үйрету.
Оқыту нәтижелері: Жаңа тақырып бойынша түсінік қалыптасады;
Топпен,жұппен жұмыс жасау белсенділігі артады;
Өз ойын еркін түрде, сыни тұрғыдан ойлай отырып, жеткізе алады;
Өзін-өзі және сыныптастарын бағалауға үйренеді;
Жаттығулар: 6-жаттығу.(1,2,3)
Оқыту әдістері: 1. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
2. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
3. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау 4. Оқыту мен оқудағы ақпараттық–коммуникациялық
технологияларды пайдалану
5.Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту
6.Оқытуды басқару және көшбасшылық
Тапсырмалар: § 19. 6-жаттығу.(4)
Сабақтың кезеңдері: Мұғалімнің іс-әрекеті: Оқушының іс-әрекеті:
Оқушыларды топқа бөлу: Оқушыларды топқа жол, жылдамдық,уақыт
арқылы бөледі Топтарға бөлінеді
Білу Теориялық білімдерін тексеру.
Әр топқа тапсырмалар бере отырып, үй тапсырмасының дайындығын тексеру. 1.Жүрілген жолды қалай өрнектеуге болады?
2.Қозғалыс уақытын қалай анықтауға болады?
3.Жылдамдық өлшем бірлігі қандай? 4.Орташа жылдамдық дегеніміз не? Берілген сұрақтарға жауап береді.
Түсіну Теорияны тәжірибеде үйлестіру үшін тақырыпқа тиісті сұрақтар береді:
1.Орташа жылдамдық деп нені түсінеміз?
2.Орташа жылдамдықты қалай есептеп табуға болады? 3.Орташа жылдамдық формуласын және бірліктерін жаз? Берілген сұрақтарға топтастыру әдісі арқылы жауап береді.
Қолдану Теорияны тәжірибеде үйлестіру үшін тақырыпқа тиісті сұрақтар береді:
1.Велосипедші жолдың 5000 метр бөлігін 0,5 сағатта, ал қанған жартысын 36 км/сағ жылдамдықпен 1 сағат жүреді. Барлық жолдағы орташа жылдамдықты табыңдар? 2.Автомобиль жолдың жартысын 36 км/сағ жылдамдықпен 10 секундта жүрсе, келесі жартысын яғни 72 км-ді 20 секундта жүріп өтті. Барлық жолдағы орташа жылдамдықты табыңдар? Берілген есептерді шығарып,тақтаға жазып, түсіндіреді.
Талдау Тақырыпта берілген сұрақтарды талдауға үйретеді: 1.Велосипед және автомобильдің орташа жылдамдығын салыстыр? 2.Тасбақа мен ұлудың орташа жылдамдығын салыстыр? 3.Қараторғай мен түйеқұстың орташа жылдамдығын салыстыр? Тақырыптың мағынасын түсінеді.
Салыстырады, сараптайды.
Жинақтау Жаңа тақырып бойынша алған білімдерін жинақтап, түйіндеу үшін тапсырмалар береді:
Орташа жылдамдыққа мысал келтір?
Берілген тапсырманы орындайды,білімдерін жинақтайды,түйіндейді.
Бағалау Орташа жылдамдықты білу біздің өміріміз үшін маңызы неде?
Критерийлер бойынша бағалайды
Тақырыптың өмірдегі маңызын түсіндіре отырып, бағалайды.
Өзін-өзі және бірін-бірі бағалайды
Үйге тапсырма Үй тапсырмасын береді.
§19. 6-жаттығу (4) Эссе жазу Үй тапсырмасын дәптерге, күнделікке жазып алады.
Рефлексия Сабақтан алған әсерлерін сұрайды.
Нені үйрендің?
Не қиын болды?
Енді нені үйренгің келеді?
Сабақтан алған әсерлерін берілген сұрақтарға жауап беру арқылы білдіреді.
7В сыныптары. Физика. 19.11.2014ж.
Сабақтың тақырыбы: §20.Бір қалыпты түзу сызықты қозғалыс графигі.
Сілтеме: Физика 7сынып. авт. Р.Башарұлы, У.Тоқбергенова, Д.Қазақбаева . Алматы, «Мектеп» 2012 ж.
Физика есептер жинағы 7 сынып. авт. Р.Башарұлы, У.Тоқбергенова, Д.Қазақбаева . Алматы, «Мектеп»2012 ж.
Сабақта қолданылатын материалдар: А-3, түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, магниттер.
Сабақтың мақсаты,міндеті: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді қолдана отырып, бірқалыпты түзусызықты қозғалыс графигі жайлы мағлұмат беру
Бірқалыпты түзусызықты қозғалыс графигін күнделікті өмірде, есеп шығаруда қолдана білуге үйрету
Оқыту нәтижелері: Жаңа тақырып бойынша түсінік қалыптасады;
Топпен,жұппен жұмыс жасау белсенділігі артады;
Өз ойын еркін түрде, сыни тұрғыдан ойлай отырып, жеткізе алады;
Өзін-өзі және сыныптастарын бағалауға үйренеді;
Негізгі идеялар: Қозғалыс теңдеуі:
х=x0+υt
Бірқалыпты түзусызықты қозғалатын дененің немесе материялық нүктенің координатасы уақыттың сызықтық функциясы болып табылады.
Дене координатасының уақытқа тәуелділігі графигін дененің қозғалыс траекториясымен шатастыруға болмайды.
Координатаның уақытқа тәуелділігі графигіне қарап, қозғалыс жылдамдығы туралы айтуға болады. График кескіні неғұрлым тік болса, жылдамдықтың да соғұрлым үлкен болатынын білдіреді.
Жаттығулар: 7-жаттығу. (1,2)
Оқыту әдістері: 1. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
2. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
3. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау 4. Оқыту мен оқудағы ақпараттық–коммуникациялық
технологияларды пайдалану
5.Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту
6.Оқытуды басқару және көшбасшылық
Тапсырмалар: § 20.
Сабақтың кезеңдері: Мұғалімнің іс-әрекеті: Оқушының іс-әрекеті:
Оқушыларды топқа бөлу: Оқушыларды топқа санау
арқылы бөледі Топтарға бөлінеді
Білу Теориялық білімдерін тексеру.
Әр топқа тапсырмалар бере отырып, үй тапсырмасының дайындығын тексеру.
1.Орташа жылдамдық деп нені түсінеміз?
2.Орташа жылдамдықты қалай еспетеп табуға болады? 3.Бірқалыпты түзусызықты қозғалыс дегеніміз не? Берілген сұрақтарға жауап береді.
Түсіну Жаңа тақырып бойынша түсінік қалыптастыру үшін топтастыру әдісін қолданады. 1.Қозғалыс заңы қалай жазылады?
2.Бір қалыпты түзу сызықты қозғалыстың функциясы? 3.Бірқалыпты түзусызықты қозғалыс графигі салуды түсіндір? Берілген сұрақтарға топтастыру әдісі арқылы жауап береді.
Қолдану Теорияны тәжірибеде үйлестіру үшін тақырыпқа тиісті сұрақтар береді: 10 м/с жылдамдықпен қозғалатын дененің қозғалыс графигін сал? Графигін сал: А)х0=0 және υ<0, х0<0 және υ>0 Ә) х0>0 және υ>0 х0>0 және υ<0 Берілген есептерді шығарып,тақтаға жазып, түсіндіреді.
Талдау Тақырыпта берілген сұрақтарды талдауға үйретеді: Оқулықтағы 53 және 54 суреттегі графикті салыстыр? Тақырыптың мағынасын түсінеді.
Салыстырады, сараптайды.
Жинақтау Жаңа тақырып бойынша алған білімдерін жинақтап, түйіндеу үшін тапсырмалар береді: Бірқалыпты түзусызықты қозғалатын дененің орын ауыстыруын оның қозғалыс жылдамдығы мен уақыт арқылы қалай өрнектеуге болады? Берілген тапсырманы орындайды,білімдерін жинақтайды,түйіндейді.
Бағалау Бірқалыпты түзусызықты қозғалыс графигін білу біздің өміріміз үшін маңызы неде?
Критерийлер бойынша бағалайды
Тақырыпты бағалайды.
Өзін-өзі және бірін-бірі бағалайды
Үйге тапсырма Үй тапсырмасын береді.
§20. дайындық сұрақтары.
7-жаттығу (3) Үй тапсырмасын дәптерге, күнделікке жазып алады.
Рефлексия Сабақтан алған әсерлерін сұрайды.
Нені үйрендің?
Не қиын болды?
Енді нені үйренгің келеді?
Сабақтан алған әсерлерін берілген сұрақтарға жауап беру арқылы білдіреді.
№1 К. Жолдың берілген сан мәндерін метрмен өрнектеп жаз: 10 км, 126 см, 30 дм, 1220 мм.
№2 К. Жылдамдықтың берілген сан мәндерін м/с пен өрнекте. 2 км/сағ, 100 см см/с, 36 км/сағ.
№3 К. Велосипедші 1,5 м/с жылдамдықпен 150 м жол жүрді. Осы қашықтықты ол қанша уақытта жүріп өтеді.
№4 К. Коньки тебуші 2 бала бір-бірінен кері итеріліп, қарама-қарсы бағытта 8 м/с және 4 м/с жылдамдықпен сырғанап кетті. Жылдамдықтарын салыстыр.
№5 К. Ұшақ 750 км/сағ жылдамдықпен ұшып барады. 6 сағ ішінде ол қандай аралықты өтеді?
В) Видеофильм көру «Қозғалыстың графигі». Көргеннен соң қозғалыстың графигі туралы әңгімелесу.