?аза? тілі п?нінен ?ыс?а мерзімді жоспар Лепті с?йлем


Қазақ тілі
Тақырыбы: Лепті сөйлем Күні: 6.12.16 ж.
Мақсаты: Лепті сөйлем туралы білімдерін пысықтау. Тыныс белгісін қоюға үйрету
Міндеттері: 1. Білімділік: Сөйлем түрлерін ажырату. Хабарлы сөйлемді лепті сөйлемге айналдыра білу. Лепті сөйлемдердің әртүрлі көңілмен айтылатынын ұғындыру. Тыныс белгісін дұрыс қоя білуге үйрету2. Дамытушылық: Көркем жазуға дағдыландыру, байланыстыра сөйлеуді және жазуда дамыту, тыныс белгілерін дұрыс қоя білуге дағдыландыру.3. Тәрбиелік: Оқушы бойына жарасымды мінез - құлықтың дағдыларын сіңіру, еңбексүйгіштікке, отансүйгіштікке, спортқа сүйіспеншілігін тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдер: Жұптық, топтық, жеке дара өздік (А,В,С топ оқушыларын бақылау) сұрақ - жауап, топтастыру, Венн диаграммасы, ойын
Көрнекілігі: суреттер, оқулық , карточкалар, жұмбақ.
Сабақ кезеңдері Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті Бағалау \оқытуды және оқыту үшін
Мотивациялық Көңілді күн сергіту сәті
Топқа бөліну Психологиялық дайындық. Сергу.
Орындыққа жабысқан стикер түстері арқылы топқа бірігу. Топ басшысын сайлау, топтағы міндеттерін атқару Ауызша
Операциялық Миға шабуыл
Ыстық орындық
- Сөйлем дегеніміз не?- Сөйлемнің неше түрі бар?- Сөйлемнің үш түрі бар.- Сұраулы сөйлем дегеніміз не?- Сұраулы сөйлем дегеніміз жауап алу мақсатымен айтылған сөйлем.Сұраулы сөйлемнен кейін (?) белгісі қойылады.Мысалы: Сен қай сыныпта оқисың?- Хабарлы сөйлем дегеніміз не?«Айгерім кітапханаға барды. Кітапханада адамдар көп.» Осы сөйлемдер сөйлемнің қандай түріне жатады?
Көркем жазу сәті
Дыбыстық талдау
«Белгі» сөзіне
Сергіту сәті
Топтық жұмыс
Сурет бойынша әңгіме құрату.Әңгімеге ат қою.
Балақай
- Бүлдірген тереміз, балақай.- Алақай!- Ат жарыс көреміз, балақай.- Алақай!- Айға ұшып барамыз, балақай.- Алақай!- Кел, ағаш жарамыз, балақай.- Әй, ата-ай!
Өлеңді бір( 1 ) түсінікті оқуы;
Оқушылардың рөлге бөліп оқуы;
Өлеңдегі көтеріңкі дауыс ырғағымен айтылған сөздерді табу;
Сөйлем соңындағы тыныс белгілеріне назар аудару;
Адамның көңіл-күйін, сезімін білдіретін сөйлемді қандай сөйлем дейміз?
Олар қандай дауыспен айтылады екен?
Лепті сөйлемнен соң қандай тыныс белгісі қойылады?
Жұптық, өздік жұмыстар
Оқулықтағы жаттығулар, дәптермен жұмыс
Венн диаграммасы
Мақсаты: Оқушылардың осы уақытқа дейін алған білімдерін тексеру. «Ыстық орындыққа» отырған бала сөйлем, оның түрлері туралы білімдерін пысықтау, мысалдар келтіре отырғызып білімдерін жетілдіру. Қолдана білуге үйрету
Сауатты, әрі көркем жазу дағдыларын қалыптастырады.
Сұрақ сөзіне дыбыстық талдау жасайды
Б-дауыссыз, ұяң
Е-дауысты, жіңішке
Л-дауыссыз, үнді
Г-дауыссыз, ұяң
І –дауыссызты, жіңішке
5 әріп,5 дыбыс
Қимылдарды қайталап орындайды
Суретте қыс мезгілі бейнеленгендігі айта отырып, сырғанақта көңілді ойнап жүрген балаларға ат қояды. Хабарлы сөйлемдерін лептіге айналдырады.
Алақай, қар жауды! Қыс қандай көңілді!
«Балақай»өлеңін түсініп, рөлге бөліп, көтеріңкі көңіл-күймен оқуға тырысады
Венн диаграммасын толтырады. Хабарлы сөйлем мен лепті сөйлемге
Ережемен жұмыс.
Ережені оқушылардың іштей оқуы;
Ережені талдау;
Бір-екі оқушының дауыстап, мәнерлеп, әрі түсінікті оқуы;
Ереже бойынша сұрақтар қою;
Лепті сөйлем дегеніміз адамның көңіл –күйін білдіреді.Сөйлемнен кейін (!) белгісі қойылады деп қорытынды ой түйеді Өзара бағалау/жұптық
Мадақтау
Ауызша
5 саусақ
Бас бармақ
Рефлексия Мен не үйрендім...
Нені білдім...
Не қиындық туғызды..
Бағалау
Үйге тапсырма: жаттығу жұмысы, ереже жаттау Стикерлерді кестеге апарып жабыстырады. Талдау жұмысы жүргізіледі Бағдаршам