Саба? жоспары физика п?ні газдарды? техникада ?олданылуы (10 сынып)


Сабақ: физика «Газдардың техникада қолданылуы» Мектеп: Құмжарған орта мектебі
Сыныбы: 10 күні: 23.11. Мұғалімі: К.С.Үргенішбаева
Сабақ негізделген оқу мақсаты: Газдардың қайталанбайтын ерекше қасиеттері туралы,олардың түрліше техникалық қондырғыларда пайдаланылуы, әртүрлі қысымдағы қасиеттерінің түрлілігі білу
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: Сиретілген газдың жылуөткізгіштігі нашар онда диффузия және жылу беру процестері басқаша өтетіндігін біледі.
Оқушылардың басым бөлігі: Газдың қысымын оның массасын,көлемін немесе температурасын өзгерте отырып басқаруға болатынын, газдың сығылғыштығын ,оның үлкен массасын аз көлемде ұстауға мүмкіндік беретінін, сығылған газды құбырлар арқылы үлкен қысыммен алыс қашықтықтарға тасымалдауға болатынын біледі.
Кейбір оқушылар: Газ амортизатор ретінде қолданылады.Газ қозғалтқыштардың жұмыстық денесі ретінде алынады.Сұйық газдарды сақтайтын Дьюар ыдыстары болады.Жоғары вакуум электронды-сәулелі түтіктерде қолданылатынын біледі.
Тілдік мақсат Оқушылар: Газдардың техникада қолданылуы туралы ортада айта алады.
Негізгі сөздер мен тіркестер:Пневмотежегіштер,пневмобалғалар,газ құбырлары, электронды-сәулелі түтікше
Сыныптағы диалог\жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Өздеріне таныс өмірде кездесетін газдың түрлері,қолданылуы туралы диалогқа түсе алады.Еліміздегі газдың техникада өолданылуының кең ауқымы туралы диалогқа түседі.
Талқылауға арналған тармақтар:Газдардың техникада қолданылатын түрлері қандай?
Техникада қолданылатын газ түрлерінің экологияға көп кері әсері бар ма?
Сіз газдардың техникадағы қолданысының күннен-күнге қарыштап дамуы туралы айта аласаыз ба?
Жазылым бойынша ұсыныстар: Барлық оқушылар газдың қасиеттері ,қолданылуы туралы айта алады.
Алдыңғы оқу МКТ-ның негізгі теңдеуі, Менделеев-Клапейрон теңдеуі,термодинамикалық параметрлер,изопроцесстер туралы ұғымдарын «Аквариум» әдісі арқылы еске ала отырып жаңа сабақтармен байланысын білу
Жоспар
Ойлау деңгейлері Жоспарланған жаттығулар ресурстар Бағалау Ұпай
Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті критерий дискриптор Білу Топқа бөлу.Әр процестерге тән қасиеттерді ажырата отырып топқа бөлінеді.
1-топ «изотермия»
2-топ «изобара»
3-топ «изохора» Таратылған карточкадағы
Әр изопроцестерге тән қасиеттерін айтып,сипаттап үш топқа бөлінеді. Карточ
калар Изопроцестерді ажыратып сипаттай алады. Изопроцестерді ажырата алады
Жартылай ажыратады
Ажырата алмайды 2
1
0
Түсіну «Аквариум әдісі»
Әр топтағы жеке оқушыларға таратылған балық кеспесіне өткен тақырып бойынша білетіндерін толтырады.
1.МКТ-ның негізгі теңдеуі
2.Менделеев-Клапейрон теңдеуі
3.Изопроцестер
4.МКТ-ның негізгі формулалары. Әр топтағы әр оқушы берілген тапсырмалар бойынша балық кеспесіне өткен материалдан білетіндерімен толтырады. Балық кеспесі МКТ-ның негігі теңдеуі,Менделеев-Клапейрон теңдеуі,изопроцестер,тарау бойынша негізгі формулалар Тарау бойынша толық меңгерген
Жартылай
меңгерген
Жауап бере алмайды
2
1
0
Қолдану Тәуелсіздіктің 25 жылдығына 25 есеп
Тудың суреті бейнеленген кеспелерге осы тарау бойынша негізгі формулаларға байланысты есептерді тарату Кеспе қағаздарындағы есептерді шығара отырып өздеріне ұпай жинайды. Ту бейнесін
дегі кеспе қағаздары МКТ-ның негізгі
формулаларын практика жүзінде қолдана алуы. Есеп шығара алады
Жартылай орындайды
Есеп шартын жаза алады
3
2
1
Талдау Жаңа тақырыпқа байланысты суреттер таратылып ,соған байланысты мәліметті тақырыптан іздеп ,топ болып сипаттау.
Суреттер бойынша әр топқа бөлінген тақырыпша бойынша өздері білетін мәліметтері бойынша суретке сипаттама іздеу. Доп,
Мылтық,пневмобалта,пнев-
мотеже-
гіш,Дьюар ыдысы
газ амортизатор Газдардың техникада қолданылуы,
жоғары вакуум,
газ амортизатор Белсенділігі
атсалысуы
қатысымы 3
2
1
Жинақтау Тақырыпты қорғау
Тақтадағы ілулі плакатқа қолдарындағы сурет бойынша мәлімет айтып ілу
Әр топ суреттеріне сипаттама бергеннен соң ,интербелсенді тақтадан толықтыру үшін бейнематериалдар көрсету. Әр топ өздеріне берілген тақырапша бойынша суреттерге сипаттама бере отырып плакатқа жапсыру Плакат ,
желім,суреттер Газдардың сығылғыштығы,
Дьюар ыдысындағы жоғары вакуум,
пневможүйелердің,
мылтықтың жұмыс жасау принципі. Мазмұны
Жеткізуі
қатысымы 3
2
1
Бағалау Әр топтағы жеке оқушының жинаған текшелерін санап,қорытындылау Сабақ барысында алған өзара сараптау Түрлі-түсті текшелер Газдардың техникада қолданылуы туралы мәліметтерді алуы,өткен материалды игеруі Тарауды меңгерген
Жартылай меңгерген
Шала меңгерген
3
2
1
Рефлексия Сабақты қорытындылау мақсатында «аяқ іздерімен» сабақ барысын айту. Сабақтың басынан аяғына дейін нендей әрекеттер жасалынғанын «аяқ іздерін »басып отырып айтып шығу. Аяқ іздерінің
кескінде
рі