Трикутники. Розробка уроку геометрії у 7 класі.

Відкритий урок з геометрії у 7 класі “В країні трикутників”

Мета: Узагальнити та систематизувати знання учнів про трикутник, його елементи та властивості. Розвивати культуру математичного мислення та мовлення, кмітливість, винахідливість у нестандартних ситуаціях з ігровими моментами, з елементами змагання. Виховувати інтерес до вивчення геометрії, колективізм, відповідальність, охайність.
Тип уроку: урок-змагання.
Обладнання: картки, плакати.
Хід уроку
Вступна частина.
Девіз:
Шукай, дерзай, відповідай, На друга зла ніколи не тримай!
Вислови:
«Серед рівних розумом людей за однакових умов переважає той, хто знає геометрію» (Блез Паскаль). Архітектура – це геометрія, застосована в будівельній справі» (М.В.Ломоносов). Те, що може перевищувати геометрію, перевищує і нас» (Блез Паскаль).
Тобі, геометріє, наші вітання. Це ж ти нас сьогодні зібрала усіх на змагання. Сьогодні у нас не просто гра, а гра-залік. Кожен гравець отримає сьогодні КТД (коефіцієнт трудової діяльності) – певну кількість балів, яка вказуватиме про рівень знань кожного з теми «Трикутники». «Я вважаю, що ніколи до цього ми не жили в такий геометричний період. Все навколо -геометрія». Ці слова належать видатному французькому архітектору Ле Корбюзі (поч. 20 ст.) і дуже гочно характеризують сьогодення. Світ, в якому ми живемо, наповнений геометрією будинків та вулиць, творіннями природи та людини. Існує легенда, що одного разу єгипетський цар Птолемей І запитав давньогрецького математика про те, чи немає більш коротшого шляху для розуміння геометрії, ніж той, який описаний у його відомій праці, що міститься в 13 книгах. Учений гордо відповів: «У геометрії немає царського шляху». Ім’я цього вченого Евклід.
Трикутник - одна з перших геометричних фігур, про властивості якої людство дізналося ще в давнину. Задачі про трикутник були знайдені у давньогрецьких папірусах, старовинних індійських книгах. У папірусі Ахмеса згадується про рівнобедрений і прямокутний трикутники, давні вавилоняни 4000 років тому вже знали про властивість кутів при основі рівнобедреного трикутника. Уже кілька тисяч років тому єгиптяни знали, що коли сторони трикутника дорівнюють 3,4 і 5 одиничним відрізкам, то такий трикутник прямокутний. Землеміри Стародавнього Єгипту для побудови прямого кута ділили мотузку вузлами на 12 рівних частин і кінці зав’язували. Потім мотузку розтягували на землі так, щоб утворився трикутник зі сторонами по 3,4 і 5 поділок. Більший із кутів утвореного трикутника – прямий. Ребра бічних граней єгипетських пірамід утворюють майже рівносторонні трикутники.
Вчитись нелегко буває, Та наука завжди хороша. Кожна в світі людина знає, Що знання -то найлегша Найцінніша ноша.
Питання серйозні та є й жартівливі,
Тож будьте уважні і будьте кмітливі!
1. Розминка. Гра «Пароль».
Назвати, не повторюючись (ланцюжком), суттєве для матеріалу «Трикутник» слово – своєрідний пароль. За кожний термін – 1 бал. (Бісектриса, медіана, сторони, вершини, висота, рівносторонній, рівнобедрений, катет, гіпотенуза, кут).
Життя не стоїть на місці. Змінюються технології. Людина повинна постійно підвищувати свою кваліфікацію. Тобто наше сьогодення вимагає спеціаліста мобільного, здатного швидко адаптуватися в нових умовах професійної діяльності. Сам час настійно вимагає: не хочеш відставати від життя – Учись!
Древній філософ Пліній говорив: «Загублений той час, який ти не використав на навчання».
2. Методичний прийом «Вірю – не вірю».
Учні відповідають письмово на картках «так» чи «ні». Правильна відповідь – 1 бал.
1. Чи вірите ви, що в трикутнику чотири сторони і три кути? (Ні).
2. будь-яка сторона трикутника менша від суми двох інших його сторін? (Так).
3.. сторони рівнобедреного трикутника називаються гіпотенузою і катетами? (Ні).
4.. висота трикутника ділить кут пополам? (Ні).
5.. у прямокутному трикутнику може бути два прямих кути? (Ні).
6у трикутнику може бути тільки один тупий кут? (Так).
«Математика – це наука, яка вимагає найбільше фантазії». С. Ковалевська.
 
3. Гра. «Математичні терміни».
Умови гри: назвати терміни на певну букву. Якщо термін стосується теми «Трикутник», то він коштує 2 бали, якщо це просто математичний термін, то він коштує 1 бал.
В – висота, вектор, вершина, вісь, відрізок,
Г -гіпотенуза,
П – периметр, призма, пряма,
К -катет, кут, крива,.
М - медіана, многочлен,
О – основа, одночлен,.
 
4. «Підказка».
Гравцям загадується слово, що означає предмет, якимось чином пов’язаний з математикою. Чим менше підказок, тим більше балів можна одержати. Відгадавши слово з однієї підказки, можна одержати 8 балів, з двох підказок – 7 балів, із трьох – 6 балів, і т.д.
Існує легенда про грецького винахідника Дедала (майстра, що зробив крила Ікару) і його племінника, дуже талановитого юнака, що придумав гончарне коло, першу у світі пилку і цей предмет. За це він поплатився життям, тому що дядько через заздрощі зіштовхнув його з високого міського валу. (8 б.)
Найдавніший з цих предметів пролежав у землі 2 тисячі років. (7 б.)
Під попелом Помпеї археологи знайшли багато таких предметів, виготовлених із бронзи. (6 б.)
За багато сотень років конструкция цього предмета майже не змінилася. (5 б.)
У Древшній Греції уміння користуватися цим предметом вважалося верхом досконалості, а уміння розв’язувати з його допомогою задачі – ознакою високого становища в суспільстві й великого розуму. (4 б.)
Цей предмет незамінний в архитектурі і будівництві, а також на уроці геометрії. (3 б.)
Ю. Олеша, автор «Трьох товстунів», писав: «В оксамитовому ложі лежить, щільно стиснувши ноги, холодний і блискучий. У нього важка голова. Я маю намір підняти його, він зненацька розкривається і робить укол у руку». (2 б.)
Про цей предмет складено загадку: «Змовилися дві ноги робити дуги і круги». (1 б.)
 
5. Незакінчені речення». Закінчити речення.
Правильна відповідь – 1 б.
Відрізок, що сполучає вершину трикутника із серединою протилежної сторони, називається (медіаною).
Сума кутів у трикутнику дорівнює (180°).
Сума гострих кутів прямокутного трикутника дорівнює (90°).
Зовнішній кут трикутника дорівнює ( сумі двох кутів трикутника, не суміжних з ним).
У рівних трикутників рівні .. .(відповідні сторони і відповідні кути).
Сума довжин сторін трикутника називається .(периметром).
«Людина прагне до знань, і якщо в ній згасає жага знань – вона перестає бути людиною» (ф. Нансен).
 
6. «Цікаві тести».
1. Що грецькою мовою означає слово «математика»? 1)наука, 2)розум; 3)цариця.
2. Який математик жив у бочці? 1)Діофант; 2)Декарт; 3)Діоген
З.- Ці кристали мають форму куба і є в кожному домі?; 1)цукор; 2)перець; 3)сіль.
4. Який з цих математиків був переможцем Олімпійських ігор? ; 1)Лобачевський; 2)Ньютон; 3)Піфагор
5. Математик, учення якого використовується для нумерації стільців у кінотеатрах. 1)Ейлер; 2)Архімед; 3)Декарт.
 
Психологічне діагностування «Результат великих справ часто залежить від дрібниць».
Тіт Лівій (59р.-17р. до н.е).
Пропонується гравцям вибрати фігуру на свій смак: коло, квадрат, трикутник, прямокутник, ламана .
Коло – доброзичливі, піклуються про інших, але дещо нерішучі, балакучі, мають широке коло друзів.
Квадрат – мають охайний, підтягнутий вигляд, робоче місце впорядковане, працелюбні, дотримуються правил та інструкцій.
Трикутник – мають модний зовнішній вигляд, прагнуть до лідерства, влади, нетерплячі, люблять розваги.
Прямокутник  всім цікавляться, уникають конфліктів, схильні до втрати речей, весь час знаходять нових друзів.
Ламана – прагнуть до знань, але робоче місце в безладді, не люблять паперової роботи, дотепні.
 
Підсумок гри.
Підрахунок балів. Визначення переможця гри.
 
Знай, наука – велика сила,
Вона – дівчина строга й красива.
Цінувати потрібно години,
Щоб не сплинули марно хвилини!

Заголовок 215