Урок української мови. Частини мови.


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Урок української мови
у 3 класі «Частини мови»

м. Лисичанськ
Тема. Частини мови.
Мета. Закріпити знання учнів про слова-назви предметів, основних граматичних категорій іменників, уміння робити морфологічний розбір іменника; ознайомити з поняттям "прикметник", його граматичними категоріями, роллю в реченні. Розвивати мовлення учнів, уміння добирати синоніми до різних частин мови, уміння аналізувати і систематизувати вивчене, збагатити активний словник учнів, вчити помічати та добирати виразні мовні засоби для вираження думки. Виховувати любов і повагу до рідної мови, до своєї Батьківщини.
Обладнання. Таблиці "Частини мови", "Іменник", "Прикметник", фішки для гри "Граматична мозаїка", картки для індивідуальної роботи, словники синонімів.
Хід уроку:
Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності. Поетична хвилинка.
Я вас вітаю. А що це значить? Я бажаю вам впевненості, інтересу, творчості, активності!
Сьогодні ми потрапимо до країни Морфології. В цій країні багато жителів, які люблять свою країну, підтримують в ній порядок. Там діють свої закони і правила поведінки. Кожен з жителів має своє ім'я, своє місце і кожен виконує свою роботу сумлінно і ретельно. Називають цих жителів – Частини мови.
Чи ти задумувався, звідкіль оті
У нашій мові злитки золоті?
Як намистинки диво калинове
Частини мови!!!
Який співець, поет, який письменник
Уперше слово вигадав – іменник?
ІМЕННИК! Він узяв собі на плечі
Велике діло – визначати речі, –
Ім'я, найменування і наймення:
Робота. Біль. І радість. І натхнення.
Ну а візьмемо назву – ДІЄСЛОВО,
Саме підказує, що діє – слово.
Ще й прикладу на нього не навів,
А вже до півдесятка дієслів.
ПРИКМЕТНИК дасть іменнику-предмету
Якусь його ознаку чи прикмету.
Частини мови! Назви наче й звичні,
Полюбиш їх – красиві, поетичні!
(Д. Білоус)
Наша мова – милозвучна, поетична. Красивою її роблять також слова, близькі за значенням. Одне й те саме поняття, дію, явище ми можемо називати різними словами. Як називаються слова, близькі за значенням?
Каліграфічна хвилинка.
Актуалізація знань учнів про частини мови (повторення вивченого в 2 класі)
Робота з індивідуальними картками.
Давайте попрацюємо над синонімами. Картка:

За якою ознакою ми поділяли ці слова? (за близьким значенням)
Чи можна їх розподілити на такі ж самі групи, але за іншою ознакою? (за частинами мови)
Пригадаємо, що ми знаємо про частини мови?
Що ми знаємо про іменник?
Диктант із словникових слів-іменників.
Вчитель говорить два слова, треба записати іменник:
Веселий депутат;
лежить апельсин;
вокзал красивий,
наша Батьківщина;
абрикос малий;
стоїть криниця;
директор прийшов;
взути черевики;
м'який диван;
вулиця світла.
Які це слова? (іменники, словникові)
Прочитайте істоти, неістоти, власні, загальні, чоловічого роду, жіночого роду.
Розбір іменника, як частини мови (на картках). Оцінювання за картками
Нова тема.
Пояснення вчителя "Прикметник"
Релаксація.
Гра "Права рука, ліва рука, обидві руки"
Учитель називає слова, діти піднімають праву руку, якщо це слово – іменник, ліву, якщо – прикметник, обидві, якщо дієслово.
Закріплення теми. Розвиток умінь і навичок.
Інтерактивна гра "Граматична мозаїка".
"Слова, наче кольорові камінці. І мало їх назбирати купу... Треба ще й уміти викладати узори з них. Вміти складати речення і правильно вимовляти їх." – це слова Вільде. Зараз ми спробуємо поскладати ці "кольорові камінці".
В учнів є поле для мозаїки і фішки трьох кольорів. Якщо вчитель називає слово-прикметник жіночого роду, діти викладають червону фішку, прикметник чоловічого роду – зелену, середнього – жовту. Повинен вийти певний візерунок.
Гра "Будуємо слово". Словотворчі вправи.
Ми нещодавно працювали по темі "Будова слова". З цієї країни до нас надійшов лист. Відгадайте загадки:
Я житель підземний лісів і полів
І спільна частина споріднених слів. (Корінь)
Як стану перед коренем, я ніби голова
І залюбки утворюю нові й нові слова. (Префікс)
Слова я не утворюю, наприкінці стою,
І змінюватись дуже я, повірите, люблю! (Закінчення)
Хоч за коренем позаду, в мене теж значна посада
Я без зайвої розмови утворю новеньке слово. (Суфікс)
Відгадаємо слово: Корінь в слові "відгадай"
Префікс в слові "запитай"
Суфікс в слові "нічка"
Закінчення – в "криничка"
Це слово... (загадка).
До якої частини мови воно належить?
Доберемо спільнокореневе слово, щоб воно належало до прикметників. Змінимо його за родами.
Корінь в слові – «написати».
Префікс – в слові «заспівай»,
А закінчення та суфікс
В слові «казка» пошукай.
Це слово... (записка).
До якої частини мови воно належить?
Доберемо спільнокореневе слово-прикметник.
Рухлива командна гра "Естафета!".
На дошці таблиця. Діти поділяються на 3 команди і заповнюють клітинки. Працюють коло дошки. Потрібно підібрати слово відповідно до граматичних ознак і записати його.
Ім., одн., ч.р., іст., заг. Ім., одн., ж.р., іст., заг. Ім., одн., с.р., іст., заг.
Ім., одн., ж.р., іст., вл. Ім., одн., ч.р., іст., вл. Ім., одн., ч.р., іст., заг.
Ім., мн., іст., заг. Ім., мн., іст., вл. Ім., одн., ж.р., іст., заг.
Прик., ч.р. Прик., ж.р. Прик. мн.
Індивідуальні картки на закріплення:

Оцінювання за картками (взаємоперевірка).
Діти міняються картками з сусідом по парті, перевіряють, виставляють оцінку і повертають картку хазяїну.
Підсумок уроку. Оцінювання.
Підкажіть словечко:
Він предмети називає,
Навіть рід свій власний має!
На питання хто? І що?
Залюбки відповідає.
Хто? - зайчисько.
Що? - вареник.
Що воно таке?... (Іменник)
Називає він ознаки
Все він знає про предмет:
Липовий, смачний, солодкий.
Здогадаєшся, що мед!
А про всі його прикмети
Розповів нам хто? ...(Прикметник)
Знає точно, хто що робить,
Що робитиме й робив:
Спить дідусь, приїде родич,
А Сашко вікно розбив.
Різні дії називає
Ця частина мови
Кожен учень її знає!
Що це?..(Дієслово)
Яку частину мови ми сьогодні вчили?
Що ми дізналися?
Сьогодні на уроці кожен учень отримав оцінки за картки, кожен відповідав, був активним, старався.
Враховуючи індивідуальні особливості виставляємо оцінки.