Українська мова, 10 клас.Тема: Лексикологія.


Українська мова, 10 клас
Тема: Лексикологія.
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про слово, склад лексики, групи слів за значенням, лексикографію;
розвивати зв’язне мовлення, уміння користуватися словником, додатковою літературою;
виховувати повагу до української мови, пошану до слова.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань.
Обладнання: блок-схема «Лексикологія», словники, роздруковані завдання, узагальнюючі таблиці, картки з міжмовними омонімами.
Хід уроку
Увідно-мотиваційний етап.
«Слово – найтонше доторкання до серця, воно може стати і ніжною запашною квіткою, і живою водою, що повертає віру в добро, і гострим ножем, і розжареним залізом, і брудом».
Хочу, щоб від нашого уроку залишилися приємні враження. Хай ваші серця повняться добром, щирістю, любов’ю, новими знаннями.

Епіграфом нашого уроку є слова В. Гезлітта: «Слово – єдине, що буде жити вічно».

Повідомлення теми уроку (запис у зошитах).
Формування учнями мети уроку.
Узагальнимо й систематизуємо знання про слово, склад лексики, розвиватимемо зв’язне мовлення.
Мотивація.
Для чого потрібні знання цієї теми?
Щоб збагачувати своє мовлення, покращувати його, вживати слова у властивому їм значенні.
Працюватимемо в групах, кожна група отримуватиме своє завдання, роздруковане на аркушах.
Робота за темою уроку.
Складіть усно словник понятійно-термінологічного поля, пов'язаний із темою сьогоднішнього уроку.
А тепер давайте поглянемо на узагальнюючу блок-схему, яка допоможе нам на уроці. Може, ще якісь поняття забули назвати?
2) Визначення основних понять теми.
Що називається лексикою?
Що називається лексикологією?
Що називається лексикографією (теорія і практика складання словників)?
Що таке слово (одна з основних одиниць мови)?

Подивіться у тлумачний словник і скажіть: «Поняття «слово» однозначне чи багатозначне?».
Більшість слів укр. мови багатозначні, на цій основі виникають слова з прямим і переносним значенням.
Завдання на протиріччя.
1 група.
До поданих словосполучень доберіть такі, які вживалися б у переносному значенні (у зошиті).
2 і 3 група.
Завдання на вибір:
а) скласти два речення, щоб в одному з них словосполучення вживалося в прямому значенні, а в іншому – в переносному;
б) скласти чотиривірш, використавши будь-яку пару словосполучень.
сміявся хлопець
черствий хліб
теплий одяг
прозоре скло
біжить спортсмен
Продовжіть відповідь: «У художніх творах перенос значень служить для створення художньої виразності (епітетів, метафор, уособлень, метонімії)».

Назвіть групи слів за значенням.
В 11 кл. ми будемо вивчати п’єсу М.Куліша «Мина Мазало», у якій слову, його емоційним барвам і відтінкам приділяється багато уваги. Пропонуємо вам подивитися уривок із цього твору і відповісти на питання (питання на зворотній дошці справа):
- яка мовна проблема, окреслена в цьому уривку, актуальна і сьогодні? (проблема чистоти української мови);
- яке багатозначне слово зустрічається в тексті, з якою метою вживається? (бринить, посилює образність мови);
- які слова допомагають запобігти невиправданих повторів? (синоніми, до слова «бразолійний» - темно-синій).
Повторення про міжмовні омоніми.
Завдання на виявлення суперечностей і формування проблеми.
Яка чудесна кожна мова!
Але слова мотай на вус,
Як неуважний ти до слова,
То може трапитись конфуз.
Бо є омоніми міжмовні,
Відомі вченим з давнини:
Слова однакові назовні,
Та різні значенням вони.
(Дмитро Білоус)
3 група. Перше завдання (на аркушах).
1 і 2 група (працюємо на магнітній дошці). Підібрати до наведених слів міжмовні омоніми.

Вживання міжмовних омонімів у літературі може бути одним із засобів творення комічного.
Повторення про пароніми.
Дайте визначення паронімам (слова, схожі за звучанням, але різні за лексичним значення).

3 група працює над редагування тексту.
1 і 2 група – робота з підручником (впр. 154, с.82, бліц-турнір).
(перевіряємо роботу 3 групи).

як називається помилка, коли слово вживається у невластивому йому значенні?
що дає мовцеві засвоєння лексичних норм? (забезпечує вживання слів із властивим їм значенням, доречне поєднання слів у мовленні).
Слова за особливостями вживання.
із якими поняттями асоціюється у вас тема: «Слова за особливостями вживання»?
Жаргонізми – це слова, характерні для певної групи людей. Це соціальний діалект, відрізняється від літ. мови спеціальною лексикою і вимовою, але не має власної фонетичної і граматичної системи.
Макаронічна мова – механічна суміш слів чи висловів або переінакшення їх на іноземний лад («Енеус ностер магнус панус» - з лат.).
Уявіть, що ми отримаємо, якщо перемішаємо зерна злакових культур, наприклад, пшениці і жита (суміш, яка називається суржиком) – на дошці.
Змішуючи дві мови, отримаємо суржик – мовну мішанину, із якою треба боротись.

Синхронний переклад.
«Смешение языков – признак низкой культуры. И поэтому нужно стремиться к чистоте, точности, грамотности речи. Как сказал К. Паустовский, языку мы учимся и должны учиться непрерывно до последнего дня своей жизни».
Лінгвістичне повідомлення на тему «Професіоналізми».
3 група. Завдання на вибір (міні-твір «Усі професії прекрасні, а обрана мною – найкраща», діалог «Моя майбутня професія», сенкан, реклама).
2 група. Скласти словник термінів, що використовуються на уроках технологій або скласти сенкан.
1 група. Завдання на коректну постановку умови (пояснення про діалектні слова).

у якому стилі функціонують терміни? (науковий, офіційно-діловий)

Аналіз діалогу (продемонстрували належний рівень мовленнєвої культури, уміння формулювати думки, обґрунтували їх власним життєвим досвідом; структура діалогу, мовне оформлення відповідає нормам; додержувались правил мовленнєвого етикету).

Аналіз твору (комунікативне завдання враховане, висловлено власну думку; тему пов’язано із власним життєвим досвідом, дібрано переконливі докази для обґрунтування своєї позиції, висловлювання в цілому відзначається багатством словника, стилістичною єдністю).

Походження слів.
які бувають слова за походженням? (власне українські слова – виникли в укр. мові в період її самостійного існування: гай, паляниця, січень, мрія; іншомовні слова);
як розпізнати іншомовні слова? (ознаки поєднані у слові «аерофільтр» + незмінні слова).

3 група – впр. 49, стор. 30. Прочитайте усмішку Федора Лузана і виконайте завдання (на аркуші).
2 група – впр. 49, стор. 30. Виписати із листа іншомовні слова, дати тлумачення двох (на вибір).
1 група – підберіть до іншомовних слів українські відповідники.

горизонт
ілюстрація
аплодисменти
антракт
реєстрація
оптимістичний

Перевірка роботи 3 групи. Прочитайте усмішку.
це приватний чи офіційно-діловий лист?
у якому стилі пишуться приватні листи?
що таке дисонанс?
у чому виявляється стилістичний дисонанс? (у відсутності єдності стилю)
з якою метою автор використовує іншомовні слова? (щоб створити комічне і показати недоречність вживання іншомовних слів, канцеляризмів у розмовному стилі)
визначте сферу функціонування запозичень

По можливості прочитайте текст у виправленому вигляді.

Не знайшовши консенсусу (с.299) – не дійшовши згоди.
Конфронтація (с.303) – розбіжність у поглядах.
Консорціум (с.300) – об’єднання, поступки.
Альтернатива – заміна.
Брифінги (с.63) – бесіда із журналістами.
Рейтинг (с.474) – показник.
Прийдеш до конверсії (с.298) – поміняєш своє рішення.
Плюралізм (с.435) – свобода.
Консолідація (с.300) – об’єднання.
О’кей.

Підсумок. Виставлення оцінок.
чому навчилась на уроці кожна група?
3 група. Повторили тему «Лексикологія», розвивали зв’язне мовлення, редагували текст, перекладали.
1 і 2 група.
- які завдання для вас були важкими?

Кожний виставте собі оцінку за урок.

Гра «Вірю-не вірю» (один біля дошки).
лексика – це словниковий склад мови +
усі терміни – багатозначні слова –
у реченні «Сумують ластівки в садах» слово «сумують» ужите в пер. значенні +
слова «велетень, титан, гігант» - синоніми +
слова «удень – уночі, гарячий – холодний» - омоніми –
у реченнях «Учитель використовує ефективні методи викладання» та «Моя сестра – ефектна дівчина» вжито пароніми +
слова «отпад, о’кей, бабло» - жаргонні +
слова «ґазда, ґринджоли, вуйко» - діалектні +
слова «високо-низько, радість-горе» - синоніми –
слова «фосфат, горизонт» - власне українські –
слова «городина, паляниця» - запозичені слова –
запозичені слова функціонують у науковому стилі +

В одній із легенд говориться: «Слово, воно що яблуко: з одного боку зелене, з іншого червоне, тільки вмій його повертати». Головна думка в останніх словах – умій володіти словом, правильно користуйся багатством мови та її лексичним різнобарв’ям.

Кажімо більше ніжних слів

Кажімо більше ніжних слів
Знайомим, друзям і коханим,
Нехай комусь тепліше стане
Від зливи наших почуттів,
Нехай тих слів короткий мед
Чиюсь загоїть рану.
(Чи перший біль, чи то останній)-
Коли б то знати наперед!
Кажімо більше ніжних слів,
Комусь всміхаймось ненароком,
То не життя людське коротке,
Короткі в нас слова черстві.
Кажімо більше ніжних слів

І.Вовк

Домашнє завдання диференційованe (на картках).











Додатки до уроку.
1 група
Тема:
Лексикологія.
1. Згрупуйте подані слова в такому порядку:

Діалектизми: _______________________________________________________

Професіоналізми: ___________________________________________________

Жаргонізми: ________________________________________________________

Кльовий, синус, ґазда, леґінь, файний, сервер, дискримінант, лаве, круто, хавчик.

2. Підберіть до іншомовних слів українські відповідники, запишіть:

горизонт- ___________________________________________________________
ілюстрація-__________________________________________________________
аплодисменти-_______________________________________________________
антракт- ___________________________________________________________
реєстрація- _________________________________________________________
оптимістичний- _____________________________________________________
Домашнє завдання

Вправа 184 стор. 96.
2 група
Тема:
Лексикологія.

1. Виконайте одне із завдань на вибір:
складіть словник термінів, які використовуються на уроці технологій: ___________________________________________________________ ___________________________________________________________ ___________________________________________________________
скласти сенкан на тему: «Професія».

2. Випишіть із листа іншомовні слова (вправа 49 стор.30)

Домашнє завдання

Підготувати теоретичний матеріал із теми: «Активна, пасивна лексика», проілюструвати прикладами.
Вправа 181 стор.94 .

3 група
Тема:
Лексикологія.
1. Відновіть пушкінські і шевченківські рядки із словом «луна», поясніть уживання розділових знаків у другому реченні:

«___________________________________ сквозь тучи мрачные желтела» (А.С. Пушкин)

«Защебетав соловейко - __________________________________________» (Т.Г.Шевченко)


2.Редагування тексту: Дрібні хвилі-бриджі тихо накочувалися на берег, лагідно пестячи ноги дівчини у світлих брижах. На цьому місті буде закладено перший висотний будинок нашого міста.
- Поясніть значення слів –паронімів.

3. Завдання на вибір:

а) міні-твір на тему: «Усі професії прекрасні, а моя – найкраща»;

б) діалог на тему: «Моя професія»;

в) сенкан із словом «професія»;

г) прорекламуйте свою майбутню професію.

4. Вправа 49 стор.30. Прочитайте усмішку Ф.Лузана. Дайте відповіді на питання:
що таке дисонанс?
у чому виявляється стилістичний дисонанс?
це приватний чи офіційно-діловий лист?
у якому стилі пишуться приватні листи?
з якою метою автор використав іншомовні слова?
визначте сферу функціонування запозичень в українській мові?
замініть по можливості іншомовні слова українськими відповідниками.
Домашнє завдання

Підготувати теоретичний матеріал із теми: «Активна, пасивна лексика», проілюструвати прикладами;
Вправа 181 стор. 94.










13PAGE 15


13PAGE 14415




15