Словники синонімів і антонімів, перекладні та тлумачні словники. «Не бійтесь заглядати у словник…».


Урок 36
Тема. Словники синонімів і антонімів, перекладні та тлумачні словники. «Не бійтесь заглядати у словник...».
Мета: формування в учнів комунікативної компетентності шляхом засвоєння доступного і необхідного обсягу знань з мови навчання, опанування всіх видів мовленнєвої діяльності та набуття певного соціального досвіду
узагальнити та систематизувати знання учнів з теми «Слово», удосконалювати навички роботи зі словниками різних видів;
розвивати усне мовлення учнів, збагачувати їх словниковий запас;
сприяти формування комунікативних компетентностей учнів;
виховувати гордість за рідну країну, любов до української мови, почуття патріотизму.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ, ЕМОЦІЙНЕ НАЛАШТУВАННЯ НА УРОК
ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні пропоную провести урок у формі рольової гри. До нас завітали гості – це іноземці, мешканці європейських країн, які хочуть вивчити українську мову. Думаю, ми зможемо їм допомогти, показати, яка вона багата і милозвучна.
(Група учнів класу виконує роль іноземців, інші учні, об’єднані у три групи,- українці)
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Ви скажете, чи зможемо ми, третьокласники, чогось навчити іноземців? А ми будемо вчитися разом з ними. А ще у нас будуть чудові помічники – словники. Також будемо прагнути підтвердити слова Максима Рильського з його вірша «Мова». (Учитель виразно читає вірш)
Як парость виноградної лози,
Плекайте мову. Пильно й ненастанно
Політь бур′ян. Чистіша від сльози
Вона хай буде. Вірно і слухняно
Нехай вона щоразу служить вам,
Хоч і живе своїм живим життям.
Прислухайтесь, як океан співає —
Народ говорить. І любов, і гнів
У тому гомоні морськім. Немає
Мудріших, ніж народ, учителів;
У нього кожне слово — це перлина,
Це праця, це натхнення, це людина.
Не бійтесь заглядати у словник:
Це пишний яр, а не сумне провалля;
Збирайте, як розумний садівник,
Достиглий овоч у Грінченка й Даля,
Не майте гніву до моїх порад
І не лінуйтесь доглядать свій сад.
ПЕРВИННЕ СПРИЙНЯТТЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Вступне слово
Розрізняють два типи словників – енциклопедичні і лінгвістичні (філологічні).
Енциклопедичними словниками називаються словники, у яких наводяться відомості про позначувані словами явища і предмети, а також наукові поняття, біографічні довідки про окремих осіб, відомості про населені пункти, країни, різні події тощо.
У лінгвістичних словниках наводиться інформація про слова (тлумачення прямих і переносних значень слів, з’ясування семан-тичних відношень між словами (синонімічних, антонімічних), відо-мості про написання, вимову або походження). Є такі типи лінгвістичних словників:
орфографічні словники (у них подано відомості про правильне написання слів відповідно до діючих орфографічних норм);
етимологічні словники (подають основні відомості про похо-дження і генетичні зв’язки слів);
тлумачні словники (у них подано опис значень слів, граматичну, семантичну інформативність, відомості про образне вживання, ілюстративний матеріал – цитати з творів письменників). Великий тлумачний словник української мови містить 250 тияч слів.
двомовні (поділяються на українсько-іншомовні та іншомовно-українські),
перекладні, чотирьохмовні – «Словник з аграрної економіки» (Л. О. Хоменко), «Словник з агробіології» (Л. О. Хоменко);
історичні словники;
словники синонімів, антонімів, омонімів;
діалектні, фразеологічні словники;
словники мови письменників («Словник мови Шевченка»,«Словник мови Квітки-Основ’яненка»);
словотвірні і морфемні словники;
Французький письменник Анатоль Франс назвав словник «всесвітом, розташованим у алфавітному порядку». Словник потрібен, коли не знаєш, як пишеться те чи інше слово. Але це не головне. Словники – це не лише довідники, але й елемент національної культури: адже в слові втілено багато граней народного життя. Все багатство й різноманіття лексичних запасів мови зібрано в словниках.
Бесіда.
Які словники ви знаєте?
Який словник потрібно перш за все використовувати іноземцям? (перекладний)
Який словник допоможе дізнатися про значення слів?(тлумачний)
До якого словника треба звернутися, щоб правильно написати слово?(орфографічний)
У якому словнику ми знайдемо відомості про правильну вимову слова?(орфоепічному)
У якому словнику показано багатство і різноманітність української мови?(словник синонімів, антонімів, омонімів)
Робота в групах.
Група «іноземців»: перекласти тексти з російської мови, використовуючи перекладні словники.
Украина-это наш родной край, наша страна с многовековой историей и мудрыми талантливыми людьми, богатейшими народными традициями, с живописной природой.
Кроме украинцев на нашей территории проживают люди других национальностей. Среди них есть русские, белорусы, поляки, молдаване, румыны, крымские татары и другие. И все они нашли в Украине свою Родину.
Україна- це наш рідний край, наша країна з багатовіковою історією і мудрими талановитими людьми, багатющими народними традиціями, з мальовничою природою.
     Окрім українців на нашій території живуть люди інших національностей. Серед них є росіяни, білоруси, поляки, молдавани, румуни, кримські татари та інші. І всі вони знайшли в Україні свою Батьківщину.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
ЗАКРІПЛЕННЯ ТА ОСМИСЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Колективна робота зі словниками синонімів та антонімів.
Виконати завдання, дібравши потрібні слова:
синонім до слова гарний, чудовий (Прекрасний)
антонім до слова пасивний (Активний)
антонім до слова м’який (Твердий)
синонім до слова веселий (Радісний)
антонім до слова колективний (Індивідуальний)
антонім до слова різний (Однаковий)
антонім до слова майбутній (Теперішній)
ПІДСУМОК УРОКУ
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
.