Конспект урока по мировой литературе на тему: Льюис КерроллАлиса в Стране Чудес (5 класс)


Учитель Назаренко Зоя Анатоліївна
Предмет Світова література
Клас 5
Тема уроку: Льюїс Керролл «Аліса в Країні Див».
Мета уроку: Висвітлити основні факти життя і творчості Льюїса Керролла; показати зв'язок його творчості з особливостями «вікторіанської доби»; розкрити творчу історію книжки «Аліса в Країні Див», її зв'язок із біографією письменника, а також особливості художньої мови; формувати вміння характеризувати образ персонажів, давати їм власні оцінки; сприяти формуванню культурологічної компетенції;
розвивати логічне мислення, творчу уяву, мову учнів; виховувати сміливість, відданість, душевну чистоту, а також любов до читання й краси художнього слова.
Обладнання: текст казки, дитячі презентації, виставка книжок «Аліса в Країні Див» Льюїса Керролла, ілюстрації до повісті-казки, сигнальні карточки, листи для самоконтролю, карточки для роботи в групах, вікторина «Перевір себе», мультимедійний проектор.
Не всі загадки життя передбачають
Відповіді. Не все в цьому світі має мораль
І не все,про що мислить і марить людина,
Можна логічно пояснити…
В.Набоков


Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
В одній країні люди кажуть: «Якщо ви не знаєте Алісу і Чеширського Кота, Капелюшника й Шаленого Зайця, ви нічого не знаєте про нашу державу».
- Про яку ж державу йде мова?
- Як називається книжка, в якій головними героями є названі персонажі? - Хто її написав?
ІІ. Оголошення теми і мети уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Повторення літературознавчих термінів (Теорія літератури)
- До якого жанру належить твір Льюїса Керролла?
- Що ж таке повість ? - А що таке казка? - Що є її головною відміною?
- Спробуйте назвати ознаки повісті та казки в творі.
2. Презентація теми, вибраної групами учнів:
- група «Біографів». Життя і творчість Льюїса Керролла (Додаток 1); -група «Літературознавців». Історія створення казки «Аліса в Країні Див» (Додаток 2);
- група «Істориків». «Вікторіанська доба» (Додаток 3).
3.Прийом «Пароль»: представити письменника Льюїса Керролла одним реченням. Учні повинні назвати, не повторюючись, відомі факти з життя та творчості письменника. Учень сідає за парту тільки в тому випадку, коли самостійно або за допомогою товаришів дав відповідь.
IV. Застосування знань, умінь, навичок
1. Еврестична бесіда
- Як Аліса опинилася в дивовижному світі? - Який предмет був у руках персонажа, за яким вона погналася?
-Як ви думаєте, чому саме цей предмет був у нього? - Чим закінчилася подорож Аліси в Країну Див? Поясніть, чому? ( Добро завжди перемагає зло).
2. Робота над змістом казки
Прийом «Мереживо подій». Учням пропоную сісти в одне велике коло. Один з учнів міцно береться за кінчик нитки в мотку, позповідає про події казки в хронологічній послідовності( переказує один епізод), потім клубок перекидує кому-небудь напроти. Переказ повісті – казки продовжується до тих пір, доки не вискажуться всі. Внаслідок переказу діти згадають зміст твору.
3. Літературна гра «Зустріч з казковими персонажами»
Завдання:
Перед вами герої казки-повісті Л. Керролла «Аліса в Країні Див». Оберіть будь-якого героя і представте його класу за таким планом:
1) Зовнішність персонажа. 2) Характерні риси вдачі. 3) Поведінка протягом казки. 4) Чим відрізняється від інших персонажів ( або ваше ставлення до нього).
Персонажі для вибору учнів: Білий Кролик, Капелюшник, Герцогиня, Королева, Казна-Що-Не-Черепаха.
4. Складання схеми – характеристики вибраного героя.
Учні підбирають слова та словосполучення, які характеризують героя; в процесі роботи складають опорну схему

Королева
Потім на прикладі епізодів повісті –казки доводять, що ці характеристики дійсно притаманні вибраному герою.
5. Складання сенкану (до одного з героїв).
Тема – іменник. Опис – 2 прикметника. Дія – 3 дієслова. Відношення – речення із 4 слів. Висновок – 1 слово.
V. Фізхвилинка ( Аліса зустрічалася в Країні Див з різними персонажами, а до нас теж завітав незнайомий персонаж. Він допоможе провести нам фізхвилинку. )
5. Творче завдання
Які традиції англійського фольклору використав письменник у створенні цих персонажів? ( У створенні деяких казкових персонажів письменник спирається на приказки).
Послухайте їх на англійській мові, переведіть та поясніть:
«To grin like a Cheshire- Cat». Посміхається, як Чеширський Кіт.
«Mad as a hatter». Божевільний, як капелюшник.
«Mad as a March hare». Казиться, мов березневий заєць.
«A cat may look at a king». Король котові не указ. ( (Кіт може дивитися на короля).
6. Міжпредметні зв' язки Робота з оригіналом і перекладом вірша «Хороший крокодилонько…».
Льюїс Керролл у своїй книжці висміював ті художні твори, які були перевантажені моральними прикладами й повчаннями, викликаючи в дітей не стільки прагнення вдосконалюватися, скільки нудьгу. У другому розділі письменник придумав віршик про крокодила.
Завдання:
- Послухайте оригінал і переклад вірша про крокодила. (Читають учні на англійській мові, українській та російській).
- Знайдіть іменники,прикметники й дієслова, які характеризують крокодила. Порівняйте їх.
Іменники Прикметники Дієслова
Крокодилонько Хороший Качається пірнає
зубоньки привітний споліскує сміється

- Як називаються такі слова?
А як ви думаєте, підходять пестливі слова до образу крокодила ? - Чи може він бути взірцем? - З якою метою вони використані?
7. Творче завдання
У сьомому розділі Льюїс Керролл використовує давню англійську традицію створення загадок, що не передбачали відгадок. Назвіть їх.
( Наприклад, Капелюшник запитує Алісу: «Чим крук схожий на капшук?», Аліса розмірковує: « Чи їдять кроти котів?» або « Чи їдять коти кротів?», пісня «Іди, іди, борщику», питання: «Кому потрібна голова без плечей?», «Так чи інак?».
-Що автор намагається ствердити у такий спосіб?
(У такий спосіб автор стверджує те, що не все у світі має логічне пояснення, і те, що не має пояснення, не означає, що цього не існує взагалі.)
8.Робота з епіграфом
Письменник В.Набоков сказав про цей твір і його значення для всього людства так: «Не всі загадки життя передбачають відповіді. Не все в цьому світі має мораль і не все, про що мислить і марить людина, можна логічно пояснити.»
9. Вибіркове читання
У своєму творі Льюїс Керролл одухотворяє деякі матеріальні й нематеріальні речі, надає їм рис живої істоти (прийом персоніфікації). Так, наприклад, категорія «Час», як і категорія «Простір», у чарівному світі письменника набуває незвичайних характеристик.
-Яким постає перед Алісою Час?
(Час постає живим, рухливим, близьким до персонажів. Із ним розмовляють, до нього ставляться, як до людини). Знайдіть і прочитайте, що каже Капелюшник Алісі про Час.
Питання : - Чому постають живими і персонажі твору, що є фантастичними по своїй суті? ( Вони живі , бо їх так сприймає Аліса. Вона веде з ними розмову, бере разом із ними участь у деяких подіях.)
-Отже, на думку Льюїса Керролла, живим є все, що ми так сприймаємо. У нашій уяві оживає абсолютно все.
10. Робота над розвитком асоціативних вражень
Гра «Ажурна пилка» («Мозаїка»).
( Цей метод є ускладненим різновидом методу «кожний навчає кожного», поєднаного з роботою в малих групах. Мозаїка дозволяє учням здобути велику кількість інформації протягом короткого часу й може деякою мірою замінити необхідність читання лекцій. Крім того, запропонований метод може бути засобом розв’язання складної проблеми, що вимагає певних знань).
Цей прийом використовую,коли вже освоєна робота в малих групах.
- Інструктаж ( Розповідаю про мету вправи, про правила, послідовність дій та про час виконання завдання)
-Пригадайте, які події й образи викликали у вас позитивні, негативні та нейтральні почуття. Обсудіть і запишіть у таблицю свої враження.
-Об’єдную дітей в три групи.
- (Кожній команді треба записати асоціації в одну колонку та аргументувати свої відповіді).
Позитивні асоціації Негативні асоціації Нейтральні асоціації
-Виконання учнями завдань (намагаюсь дати максимум можливостей для самостійної роботи та навчання в співробітництві.
- Рефлексія результатів діяльності учнів:
- Чи вдалося Льюїсу Керроллу створити веселу казку? Докажіть.
VI. Вікторина «Перевір себе» (Додаток 4).
VII. Підсумок уроку
-Який висновок ви зробили для себе після знайомства з життям і творчістю Льюїса Керролла і прочитанням повісті – казки «Аліса в Країні Див»?
( Треба бути добрим і завжди, як Аліса, приходити на допомогу іншим ).
-Діти, а ви звернули увагу, як англійці люблять свій народ. Згадайте про зображення Аліси й інших персонажів казки на вітражах у церквах. Мені дуже хочеться, щоб і ви любили нашу країну і пишалися нею.
VIII. Домашнє завдання
Придумати епізод про Алісу із застосуванням мовної гри.
Скласти казку про зустріч Аліси з незнайомим героєм.
Скласти сенкан про одного з персонажів повісті – казки.
Позитивні асоціації Нейтральні асоціації Негативні асоціації
Аліса знаходить речі, від яких змінюється. Зустріч з прислугою Герцогині ( Жаба - лакей та Карась – лакей). Аліса виросла в будиночку Білого Кролика.
Розмова з гусеницею, яка їй допомагає. Гра «Гасай - Коло» (кожен бере в ньому участь, коли хоче і як хоче для того, щоб зігрітись). Герцогиня заколисує дитину, не подобається її спів.
Аліса приходить на допомогу садівникам і фарбує троянди в червоний колір. Герцогиня жбурляє дитину Алісі.
Зустріч з Чеширським Котом, його посмішка. Дитина стає поросям.
Весела пісенька про крокодила. Мораль Герцогині, вона весь час всіх повчає.
Історія Миші,яка розповідає про те, чому миші, коти та собаки ненавидять одне одного. Злість Королеви до всіх, хто її оточує.
Розповідь Казна-Що-Не-Черепахи про її навчання в школі. Гра Королеви в крокет живими звірами та птахами.
Божевільне чаювання ( брудний посуд).
Позитивні асоціації Нейтральні асоціації Негативні асоціації
Аліса знаходить речі, від яких змінюється. Зустріч з прислугою Герцогині ( Жаба - лакей та Карась – лакей). Аліса виросла в будиночку Білого Кролика.
Розмова з гусеницею, яка їй допомагає. Гра «Гасай - Коло» (кожен бере в ньому участь, коли хоче і як хоче для того, щоб зігрітись). Герцогиня заколисує дитину, не подобається її спів.
Аліса приходить на допомогу садівникам і фарбує троянди в червоний колір. Герцогиня жбурляє дитину Алісі.
Зустріч з Чеширським Котом, його посмішка. Дитина стає поросям.
Весела пісенька про крокодила. Мораль Герцогині, вона весь час всіх повчає.
Історія Миші,яка розповідає про те, чому миші, коти та собаки ненавидять одне одного. Злість Королеви до всіх, хто її оточує.
Розповідь Казна-Що-Не-Черепахи про її навчання в школі. Гра Королеви в крокет живими звірами та птахами.
Божевільне чаювання ( брудний посуд).
VI. Вікторина «Перевір себе»
VII. Підсумок уроку
-Який висновок ви зробили для себе після знайомства з Льюїсом Керроллом і прочитання повісті – казки «Аліса в Країні Див»?
( Треба бути добрим, і завжди, як Аліса, приходити на допомогу іншим ).
Діти, а ви звернули увагу, як англійці люблять свій народ. Згадайте про зображення Аліси й інших персонажів казки на вітражах у церквах. Мені дуже хочеться, щоб і ви любили нашу Україну і пишалися нею.
VIII. Домашнє завдання
Придумати епізод про Алісу із застосуванням мовної гри.
Скласти казку про зустріч Аліси з нашим незнайомцем.
Скласти сенкан про одного з персонажів повісті – казки.
9.Складання сенкану (до одного з героїв).
Тема – іменник. Опис – 2 прикметника. Дія – 3 дієслова. Відношення – речення із 4 слів. Висновок – 1 слово.
9.Складання сенкану (до одного з героїв).
Тема – іменник. Опис – 2 прикметника. Дія – 3 дієслова. Відношення – речення із 4 слів. Висновок – 1 слово.
9.Складання сенкану (до одного з героїв).
Тема – іменник. Опис – 2 прикметника. Дія – 3 дієслова. Відношення – речення із 4 слів. Висновок – 1 слово.
9.Складання сенкану (до одного з героїв).
Тема – іменник. Опис – 2 прикметника. Дія – 3 дієслова. Відношення – речення із 4 слів. Висновок – 1 слово.
АЛІСА
Це гарна дівчинка, невелика на зріст. Середньої статури. З великими допитливими блакитними очима та довгими віями. У Аліси довге пишне волосся, яке завжди зібране стрічкою. Воно хвилястими локонами падає на плечі. Одягнена у гарне плаття і фартук. Аліса попадає в різні пригоди, але завжди чиста та охайна.
БІЛИЙ КРОЛИК
На протязі казки ми декілька раз зустрічаємося з ним. Він невеликого росту. У нього гарне біле хутро, довгі вуха, великі червоні очі. Викликають посмішку передні зуби та довгі вуса. Одягнений Кролик у піджак, в кармані якого знаходиться золотий годинник. Він завжди дуже заклопотаний та завжди кудись поспішає.
ГЕРЦОГИНЯ
Жінка, мабуть, років сорока. Невеликого росту. У неї гарні сині очі. На обличчі посмішка. На перший погляд, вона здається доброю людиною. Але вона дуже любить всіх повчати, хоча в її будинку немає порядку, стоїть справжнісінький гармидер. Неможливо дихати від перцю, розсипаного скрізь. Вона має приємний голос , але коли починає співати колискову дитині, то її неможливо слухати. Герцогиня в усьому шукає мораль(як певну норму поведінки й мислення): «Мораль є в усьому, треба тільки вміти її знайти».
КАЗНА – ЩО – НЕ – ЧЕРЕПАХА
Це казкова істота. Вона має тулуб черепахи з великим панцирем на спині. Але голова та задні ноги у неї телячі. Має довгий хвіст. Голова дуже велика.
Довгі вуха. Здорові, але сумні очі. Він весь час всім незадоволений. Постійно жаліється на все, ридає. Казна – Що – Не – Черепаха освічений, бо розповідає Алісі про навчання.

СЕНКАН
9.Складання сенкану (до одного з героїв).
Тема – іменник. Опис – 2 прикметника. Дія – 3 дієслова. Відношення – речення із 4 слів. Висновок – 1 слово.
АЛІСА
Смілива,відважна.
Орієнтується, спостерігає, бореться.
Одна мандрує дивною країною.
Перемагає.
КАЗНА – ЩО – НЕ – ЧЕРЕПАХА
Сумний, нещасливий.
Ридає, скиглить, жаліється.
Розповідає про своє навчання.
Самітній.
БІЛИЙ КРОЛИК
Занепокоєний, сміливий.
Поспішає, прислужує, повчає.
Приводить в Країну Див.
Допомагає.
ГЕРЦОГИНЯ
Роздратована, сувора.
Повчає, вимагає, засуджує.
Уособлює обмеженість мислення, виховання.
Моралізує.
КАПЕЛЮШНИК
Уважний, розумний.
Спостерігає, повчає, чаює.
Вчить Алісу цінувати Час.
Допомагає.
КОРОЛЕВА
Роздратована, свавільна.
Погрожує, злиться,тупотить.
Демонструє всім сувору політику.
Агресивна.