Урок — гра з фізики Газові закони (10 клас)

гра «Зоряний час» (10 клас)

Тема уроку: «Газові закони».

Мета уроку:
Навчальна - поглибити і систематизувати знання учнів з даної теми;
розвиваюча- розвивати логічне мислення, продовжити формування комунікативних і соціальних компетенцій;
виховна – заохочувати учнів до самоосвіти, підтримувати інтерес до вивчення фізики, виховувати толерантність.

Тип уроку: узагальнення і систематизації знань.

Хід уроку:

Перший тур. Чи знаєш ти вчених?

Відповідаючи на питання, учні показують сигнальні картки з номером відповіді.
На дошці – таблички з прізвищами вчених:
У. Томсон
Р. Бойль
Л. Больцман
Д. Мендєлєєв

Приклади запитань:
В честь якого вченого названа фізична стала, яка дорівнює
1,38 ·10Іі Дж/К?
(Відповідь: 3)
З його ім’ям пов’язано встановлення першого в світі телеграфного зв’язку між Америкою і Європою і абсолютна шкала температур. Хто він?
(Відповідь : 1)
Великий російський вчений, який створив періодичну систему елементів.
( Відповідь: 4)
Ірландець, засновник Королівської Спілки в Оксфорді, він першим показав можливість визначення речовини за допомогою реактивів, показав зв’язок між тиском і об’ємом. Його ім’я увіковічено в назві фізичного закону. Хто це?
( Відповідь: 2)

Другий тур. Чи знаєш ти газові закони?

На дошці – таблички з формулами:
РV = const
2. 13 EMBED Equation.3 141513 EMBED Equation.3 1415
3. 13 EMBED Equation.3 1415
4. 13 EMBED Equation.3 141513 EMBED Equation.3 1415
5. P = nkT
6. 13 EMBED Equation.3 1415
Приклади запитань:

Яка з формул є рівнянням стану ідеального газу? (Відповідь: 4)
Яка з формул виражає залежність тиску газу від його об’єму при сталій температурі? (Відповідь: 1)
Формула, яка показує залежність тиску газу від концентрації молекул і температури. (Відповідь: 5)
Залежність між параметрами газу при ізохорному процесі. (Відповідь:2)
Формула, яка виражає залежність середньої кінетичної енергії поступового руху молекул від температури. (Відповідь: 6)
Формула, яка виражає закон Гей-Люссака. (Відповідь: 3)
Третій тур. Чи знаєш ти графіки?
На дошці вивішуються графіки (див. рис.1).

Приклади запитань:
На якому графіку зображений ізобарний процес? (Відповідь: 4)
На якому графіку зображена ізотерма? (Відповідь: 1)
Графік ізохорного процесу. (Відповідь: 2,3)
Четвертий тур. Чи знаєш ти фізичні константи?
На картках записані значення деяких фізичних констант:
8,31 Дж/моль
·К
1,6 ·1013 EMBED Equation.3 1415 Кл
4200 Дж/кг
·єС
6,02
·10Іі моль№
9
·1013 EMBED Equation.3 1415 Н
·мІ/КлІ
1,38
·10Іі Дж/К
Приклади запитань:
Ця константа показує число атомів в одному молі будь-якої речовини. ( Відповідь:4)
Константа, яка названа в честь одного із засновників молекулярно-кінетичної теорії газів. Вона пов’язує температуру
· в енергетичних одиницях з температурою Т в кельвінах. (Відповідь: 6)
Універсальна газова стала. (Відповідь: 1)
П’ятий тур. Логічний ланцюжок.
Картки, на яких записані одиниці тиску, розташовані так:
1)1 Па; 2)1 кПа; 3)1 гПа; 4) 1МПа.
Питання: Які картки треба поміняти місцями, щоб одиниці тиску були розташовані в порядку зростання? (Відповідь: 2 і 3)
На картках записані назви газів:
1) Аргон; 2)Неон; 3)Кисень; 4)Гелій.
Питання: Яка картка «зайва»? (Відповідь: 3, так як кисень не являється одноатомним газом).
Фінал.
На столі перед гравцями – учасниками фіналу, розташована табличка з написаним на ній словом «ТЕМПЕРАТУРА».
Використовуючи букви цього слова, гравці повинні за одну хвилину скласти слова. Кожна буква використовується тільки один раз. Виграє той, хто складе більше слів.

Root Entry