Таулы жер ?сімдіктері мен жануарлары. Ашы? саба? ?МЖ т?рінде жасал?ан


Сынып:4
Пән: дүниетану
Сабақтың тақырыбы: Таулы жер өсімдіктері мен жануарлары.
Сабақтың мақсаты: 1. Таулы жердің ауа-райы, ондағы өсетін өсімдіктер мен жануарлар туралы мағлұмат беру.
2.Оқушыларды мәтінде берілген мәліметтерді постерге салуға үйрету, танымдылық қабілетін дамыту.
3. Таулы жер өсімдіктері мен жануарларын қорғауға тәрбиелеу.
Әдіс – тәсілдер: ЖИГСО, диалог,синквейн, «Әуедегі шар», «Тұжырымдамалық карта».
Дерек көз: Дүниетану оқулығы, бейнефильм, бағалау парағы.
Дағдылар
Уақыт
Мұғалімнің іс - әрекеті
Оқушының іс - әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі
2 мин
ОЖЕСОжО«Амандасу» әдісі
«Көпір» әдісі
(үй тапсырмасын тексеру)
Психологиялық ахуал туғызу. «Амандасу» әдісін орындау.
Балалар үйге берілген тапсырманы есімізге түсірейік.
Ендеше әрбір топ бір-біріне сұрақ қойып, көпір құрастырады.
Оқушылар жұптасып, бір-біріне сәлем беріп, сәттілік тілейді.
-Оқуын жақсы болсын;
-Сау бол!
-Бүгін жақсы баға ал.
-Су қоймасы өсімдіктері мен жануарлары тақырыбы бойынша сұрақтар дайындау.
Білім4 мин
АКТ
(Жаңа тақырыпқа шығу)
-Балалар бейнефильмге назар аударайық,
- Бейнефильм не туралы?
-Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай?
-Бүгінгі сабаққа қандай мақсат қоясыңдар?
Оқушылар бейнефильмді тамашалайды. Мына бейнефильмде тау жерлері, өсімдіктер, жануарлар көрсетілді. Бүгінгі сабақтың тақырыбы: Таулы жер өсімдіктері мен жануарлары.
-Жаңа тақырыпты меңгеру;
- Таулы жер өсімдіктері мен жануарлары туралы көп білім жинақтау;
-Сабаққа белсенді қатысу.
Түсіну
8мин
АКТ
ЖИГСО әдісі
Оқулықтың 105-109 бетіндегі мәтінді түсініп оқы. Постер жасап, оны қорғайды.
1 топ: Таулы жердің табиғаты.
2 топ: Таулы жер өсімдіктері.
3 топ: Таулы жер жануарлары.
4 топ: Таулы жер өсімдіктері мен жануарларын қорғау.
Оқулықтан мәтінді түсініп оқиды.
Оқушылар берілген тапсырма бойынша постер жасап қорғайды.
Қолдану
7мин
ТжДО«Синквейн» әдісі
- Таулы жер өсімдіктері мен жануарлары тақырыбына бес жолды өлең құрастырып, қорғау.
1 топ: Тау2 топ: Шырша3 топ: Арқар
4 топ:Тоқылдақ
-Оқушылар топ ішінде Таулы жер өсімдіктері мен жануарлары. тақырыбына бес жолды өлеңді құрастырып постерге жазады және қорғайды.
ТауБиік, аласа.
Ұлғаяды, кішірейді, өзгереді.
Тау-табиғаттың көрікті көрінісі.
ТасСергіту сәті
2 мин
АКТ,
ОЖЕСОжОСергіту сәтін жаса. «Ниш жаттығу» атты сергіту сәтін жасаймыз.
Оқушылар жаттығулар жасап, бойларын жазып, серігіп қалады.
Талдау7 мин
СТОҮ
ОБжК«Тұжырымдамалық карта» әдісі
«Таулы жердің болашағы» тұжырымдамалық карта жасау. Болашақта таулы жердің өркендеуін неден көресіңдер?
-Саяхат маршрутын-демалыс орнын-
-
қорғайды.
Жинақтау
10 мин
ОмОЖТ«Әуедегі шар» әдісі
Таулы жер өсімдіктері мен жануарлары тақырып бойынша шарларға сұрақтар жапсырылған, сұрақтарды кесіп алып жауап беру.
Бағалау
5 мин
ОҮБжОБ
Тест тапсырмалары-Топтық бағалау.
Оқушылар тесттің кілті арқылы білімдерін тексереді.
-Топ көшбасшылары топтың жұмысын бағалайды.