Е?бек ж?не адамны? пайда болуы.Антропогенезді? ал?ы шарттары.


Қысқа мерзімді жоспар.
Биология 9-сынып. 06.04.17ж
Сабақтың тақырыбы: Еңбек және адамның пайда болуы.Антропогенездің алғы шарттары.
Сабақтың мақсаты: Еңбек және адамның пайда болуы,антропогенездің алғы шарттары туралы тақырыпты «ДЖИГСО» әдісі бойынша оқушылардың 90% меңгереді.
Негізгі идеясы Еңбек және адамның пайда болуы,антропогенездің алғы шарттары туралы мәліметтерді түсіну
Оқыту нәтижелері 1.Креативті ойлау дағдыларын топтық жұмыстар кезінде ой пікірін еркін жеткізеді.
2.Жүйелі сөйлеу,талдау,дәлелдеу, ұсыныс жасау дағдыларын дамиды.
3.Оқушылар алға мақсаттар қойып,сол мақсаттарын жүзеге асыруға әрекет етеді.
Әдістер мен тәсілдер: Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету;
Оқыту үшін және оқуды бағалау;
Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс тәсілдер;
Жеке жұмыс, топпен жұмыс,сыныппен жұмыс.
Қолданылатын ресурстар. Сызба нұсқалары,бағалау парағы,А-3 парағы, стикер, маркер,бейджик,қосымша мәліметтер.
Сабақтың барысы:
Мұғалімнің іс-әрекеті. Оқушы іс-әрекеті.
Кіріспе.
Ұйымдастыру кезеңі.
2 мин «Поровоз» ойыны .Өтілген тақырып бойынша 1 сөзбен айтып бастайды,тыңдаушылар жалғастырады.
-Өткен тақырыптың жаңа терминдарына нені жатқызамыз?
-антропогенез,атавизм,рудименттер.

Тыңдаушылар жаттығуды орындайды.
Әр тыңдаушы өтілген тақырыптар бойынша кезекпе – кезек айтып шығады.
Топқа бөліну -антропогенез,атавизм,рудименттер.
Әр оқушы өзі атаған саны бар топқа 4 бірігеді.
Білу.
5 мин
Мақсатты қою кезеңі «Кір жайғыш «әдісі . Адам шығу тегінің дәлелдемелері. Адам мен адам тәрізді маймылдардың ұқсастығы мен айырмашылығы туралы нені білгілері келетін жазады. Сабақтың табыс критериилерін айқындайды. Өткен тақырып бойынша адам шығу тегінің дәлелдемелері туралы нені білетінін айтады
Адам шығу тегінің дәлелдемелері. Адам мен адам тәрізді маймылдардың ұқсастығы мен айырмашылығы туралы нені білгілері келетін жазады. Сабақтың табыс критерийлерін айтады.
Түсіну
Жаңа сабақ.
5 мин
Жаңа тақырып бойынша тақырыпшаларды бөліп береді.
Постермен жұмыс істеу ережесімен таныстырады. Берілген бөлімдерді оқып шығады. Топпен талқылайды. Ойларын бөліседі.
Қолдану.
10 мин Топтық жұмыс. «Джигсо» әдісі І-топқа. Еңбек қоғамдасып тіршілік ету.
ІІ-топқа. Приматтар отрядының өкіліне сипаттама беру.Дриопитектер.Адам эволюциясындағы рөлі
ІІІ- топқа. Аустралопитектер тіршілігіндегі рөлі.Епті адамның аустролопитектен қандай айырмашылығы бар.
Әр топ постер жасап, таныстырылым жасайды.
Сергіту сәті. «Арт терапия» Талдау .
5 мин "Микрофон"әдісі арқылы тыңдаушыларды өз сабақтары туралы сөйлету жабық ашық сұрақтар қою арқылы.
Микрофон алған тыңдаушы жауап береді
Жинақтау .
10 мин Терминдермен жұмыс.Алған білімі арқылы сабақтағы білімдерін жинақтау Бүгінгі алғам білімін жинақтайды. Тақырып бойынша мақсаттарына жетті ма?
Бағалау
2 мин Өзін-өзі,бірін-бірі бағалайды Өзін-өзі бағалайды.
Үйге тапсырма
1 мин §54-55 Күнделіктеріне белгілеп жазып алады.
Рефлексия
1 мин Сабақтың соңында «Аралдар» рефлексиясы Смайликтерді өзі қалаған аралға жапсыру
Оқушыны бағалау
1 мин Жиынтық баға қою Оқушының өзін-өзі бағалауы.
Рефлексия.
Не сәтті болды? НЕ сәтсіз болды? Нені өзгертуім керек?