6 сынып?а арнал?ан саба? жоспары А?паратты ?ор?ау. Вирус?а ?арсы программалар


Сыныбы: 6 Күні: Пәні: Информатика Пән мұғалімі: Сапашева Елена
Сабақтың тақырыбы: Ақпаратты қорғау. Вирусқа қарсы программалар
Сілтеме Оқулық Информатика 6-сынып Е.А.Вьюшкова, Н.В.Прараскун, Б.Қ.Әбенов Астана «Арман-ПВ» 2014 жыл
Мақсаты: Вирус ұғымымен танысады,
Оның компьютерге, жүйеге келтіретін зақымдары туралы біледі
олардан қорғнауды үйренеді
Күтілетін нәтиже: Вирус ұғымын түсінеді;
Вирустың жүйеге, компьютерге келтіретін зардаптарын айқындай алады;
Вирустан қорғаудың әдістерін үйренеді;
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Негізгі дереккөздер: Оқулық, компьютер, интернет материалдары, постерлер, слайдтар, стикерлер,таратпа материалдар, топ ережесі, бағалау дискрипторлары мен бағалау парағы
Әдіс –тәсілдер: Топтық жұмыс, СТО, диалог, алгоритмдік әдіс, АКТ, Жигсо әдісі, ББҮ әдісі
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру (2 мин) - Оқушылармен сәлемдесу;
- Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру;
- Оқушыларды топқа бөлу (суреттер құрастыру арқылы), топ мүшелерін сайлау, топ ережесін басшылыққа алу;
ІІ. Ой қозғау. (3 мин) (СТО стратегиясы, АКТ) Үйден жазып келген мысалдарын оқиды, бірін-бірі тыңдап, толықтырады
Кезеңдер.
Берілетін уақыт (40 мин) Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
ІІІ. Қызығушылықты ояту Микроб Жұғу жолдары Туғызатын аурулар Олардан сақтану жолдары Оқушылар кестені толтыра отырып, өз ой-пікірлерін білдіреді
ІV. Мағынаны тану
ЖИГСО әдісі. Оқушыларға талқылауға мәтін бөліктері беріледі.
1-топ. Виру сдегеніміз...
2-топ. Вирусқа қарсы программалар
3-топ. Зақымданудың алдын алу
ББҮ стратегиясы Оқушылар бүгінгі күнді және тақырыпты дәптерлеріне жазып қояды.
Оқушылар берілген тапсырма бойынша топта Жигсо әдісі бойынша жұмыс жасайды.
Өздеріне берілген тақырыптар бойынша ойларын жазып постер қорғайды
Бірін-бірі тыңдап, толықтырды
Оқушылар дәптерлерінде ББҮ бойынша кестенің «Білдім» бөлігін толтырды
Түртіп алустратегиясы.
Вирустар мынадай белгілеріне қарай жіктеледі.
Мекендеу ортасына қарай: Файлдық
Жүктейтін
Макровирустар
Компьютерге жұғу әдісіне қарай: Резиденттік
Резиденттік емес
Мүмкіндігіне қарай: Қауіпсіз
Қауіпті Аса қауіпті
Мақсатына қарай: Бейсауат Шантаж жасаушы
Насихатшы
Мағынасыз
-Детекторлар, олардың қызметі – вирустарды табу, тек бұрыннан келе жатқан вирустардан қорғайды, жаңа вирустарға дәрменсіз. Мұндай бағдарламалар қазіргі таңда сирек қолданылады. 1988 жылы Д.Н.Лозинский жасаған AIDSTEST бағдарламасы мысал бола алады. Полифагтар, олардың қызметі – вирустарды табу ғана емес, оның кодасын жұқпалы бағдарламалардан жою. И.Данилов жасаған Dr.Web, Е.Касперский зартханасы жасаған Kaspersky – Anti – Virus бағдарламаларын мысалға келтіруге болады. Ревизорлар, олардың қызметі – бағдарламалар мен дискінің жүйелік аймағы туралы мәліметтерді есте сақтап, содан соң оны кейінгісімен салыстыра отырып сәйкессіздікті анықтаса, оны дереу бағдарлама иесіне хабарлайды. Мысалы, Д.Мостов жасаған ADif бағдарламасы.
Оқулықтың сәйкес тақырыбындағы материалды пайдаланып, кестені толтырыңдар.
Антивирус-тық программа типі Антивирус-тық программалардың негізгі міндеттері Белгілі антивирустық программаның аты
Детектор программалар Полифагтар Ревизорлар Семантикалық карта
Жүк-тейтін Қа-уіп-ті Макрови-рустар Қа-уіпсіз Резиденттік Файл-дық Ре-зи-денттік емес
Бағдарламалар жүктел-генде жіберіле-тін вирустар Жүктей-тін жазбаға , жүктей-тін секторға жұғатын вирустар Құжат файлы ашылғанда жұғатын вирустар Компьютер жадында тұрақты сақталатын вирустар Көбейе алмайтын вирустар Өздерін зиянды емес әрекеттерімен көрсететін вирустар Желілерде, жүйелерде ақау әкелетін вирустар Дәптерлеріне жазып алады
Әуелі топта ақылдасады, білгендерін,ой-пікірлерін ортаға салады. Интербелсенді тақтада кестені, семантикалық картаны тотырады
V. Сергіту сәті Сергіту сәті «Жұмыр қылыш». Бейнеролик
Ыстық орындық стратегиясы. Бір оқушы шығып ыстық орындыққаотырып, «Мен – мықтымын, вируспын» деп бастап, вирустың рөлін ойнайды
VІ. Ойтолғаныс Адам ағзасында-ғы Компьютер-дегі
Микроб Жұғу жолдары Туғызатын аурулар Олардан сақтану жолдары «Бағалау» практикасы. (2мин)
Критерийлер бойынша формативті бағалау Вирус ұғымын түсіне біледі;
Вирустыңтүрлерін әр түрлі белгілеріне қарай жіктей алады;
Вирустың жұғу жолдары мен сақтану жолдарын біледі;
Антивирустық программалардың түрлері мен қолданылу әдісін біледі Топ басшысы дискрипторлар бойынша баллдарын есептеп, оны
«5 баллдық» жүйеге ауыстырып топ мүшелерін бағалайды.
2 балл – «3»
3 балл – «4»
4 балл – «5»
Рефлексия (1мин) Оқушыларға кері байланыс жасау үшін түрлі-түсті стикерлер таратады. Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын көңіл күй дидарына іледі.
Үйге тапсырма. §2. Ақпаратты қорғау. Вирусқа қарсы программалар
Венн диаграммасы Микроб және компьютерлік вирус бойынша венн диаграммасын толтырады