Математика. Тура те?діктер ?асиеттері негізінде ?арапайым те?деулер шешу.


Сабақтың тақырыбы:Тура теңдіктердің қасиеттері негізінде қарапайым теңдеулер шешу.
Сабақтың мақсаты:1. Тура теңдіктердің қасиеттері негізінде қарапайым теңдеулерді шешу біліктілігін қалыптастыру.
2. Көбейту және бөлу амалдарымен байланысты тапсырмаларды тез,әрі дұрыс есептеуге дағдыландыру.
3. Оқушының зейінін,ойлау,зерделеу процестерін дамытып,қиялын ұштау.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ,ойын сабақ.
Типі: білім,білік дағдыларынжүйелеу.
Әдістері: жеке,өзіндік,ұжымдық жұмыстар.
Көрнекілігі: слайдтар,плакатқа жазылған тапсырмалар,деңгейлік тапсырмалар.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі.
----- Бір-біріне сәттілік,көңіл-күй тілеу.
ІІ.Үйге берілген тапсырманы пысықтап алу.
------ Тексеру,дәптерлерін жинап алу.
ІІІ.Білімді шыңдап алу:
Мысылы: 958,589,895,985,598,859.
958=900+50+8
589=500+80+9
----- Мұғалімнің түсіндірмесі,жаңа тапсырмаларға байланысты тура теңдікдердің қасиетін пысықтап алу.
------ Кез-келген санды бір санға көбейтіп,дәл сол санға бөлсек,алғашқы санның өзі шығады.
Мысалы: х-ке санды көбейтеміз және бөлсек х шығады.
1мысал / І -деңгейлік тапсырма:
15:3.3=15
9.4:4=9
8:4.4=8 т.с
2 мысал / ІІ-деңгейлік тапсырма:
Х.3=27 х:9=4
3 мысал
Тура теңдіктердің қасиеттерін пайдалан / ІІІ-деңгейлік тапсырма:
5.х=40+5 х:7=40+9 54:х=2+4 х.6=6.7
--------- Есептеуіш машина ойынын 4 топқа тапсыру.

----- Ауызша тапсырмалар:
------ Нұржан турникте 12 рет тартынды,ал Алмаз одан 2 есе кем тартынды. Алмаз неше рет тар
тынды?
------ Ақбота 24 банан және одан 4-еуі кем алма алды.
Ақбота неше жеміс алды?
----- 20 алмұртты 3-еуден неше бала бөліп ала алады?
----- Бір тәуліктің төрттен бірі,неше?
4 мысал /Жарыс ретінде орындау.

------ Ауызша тапсырмалар:
---- Ойлаған санды 5 есе арттырғанда 40 шықты.Қандай санды ойлаған?
----- 40кг қияр жиналды,ол қызанаққа қарағанда 5 есе кем. Неше кг қызанақ жиналды?
ІҮ. Қорытындылау.
Біз нені үйрендік? / Нені үйренгіміз келеді?
Ү. Бағалау.
ҮІ. Үйге тапсырма:188 бет 3 мысал(3 теңдеу)