Урок української мови «Прикметник. Морфологічні ознаки. Синтаксична роль на матеріалі краєзнавства. Творчість Максима Руденка»


Донецька загальноосвітня школа I-III ступенів № 88
Урок української мови
«Прикметник. Морфологічні ознаки.
Синтаксична роль на матеріалі краєзнавства.
Творчість Максима Руденка»
Мастеровенко Л.А.,
учитель української мови
та літератури
Тема: Прикметник. Морфологічні ознаки. Синтаксична роль на матеріалі краєзнавства. Творчість Максима Руденка.
Мета: Поглибити знання про прикметник як частину мови, його значення, синтаксичну роль. Сприяти виробленню вмінь знаходити в тексті прикметники, визначати їх граматичні категорії, розуміння їх ролі у мовленні;
Розвивати їх пам’ять, спостережливість, мислення, пробудити фантазію, спонукати до творчості;
Виховувати любов до художнього слова, до творчості М.Руденка, любити свій край, його історію.
Обладнання: Словники, збірки творів М.Руденка, картки «Осінь», матеріал для емоційного забарвлення.
Хід уроку
Мотивація навчальної діяльності учнів. Емоційний стан на уроці.
Учитель роздав на кожну парту листочок з дерева.
Яка гарна пора року осінь! Ідучи до школи, ми звернули увагу на дерева, - які вони гарні! Які кольори дарують нам. Це наша дорога земля Донеччини. Її оспівували поети у своїх творах. На уроках літератури ми познайомилися з творчістю М.Руденка, а сьогодні на уроці мови ми пригадаємо його поетичні твори.
Епіграфом до уроку послужать слова:
«Крізь граби, крізь мури виходжу на волю
Рушаю додому по рідному полю –
Туди, де вітрець павутину снує
Додому – в далеке дитинство моє».
Оголошення теми та мети уроку.
Сьогодні ми з вами поглибимо знання про прикметник. Пригадаємо, яка ж частина мови називається прикметником?
Ми вже знаємо іменник. А частина мови, яка конкретизує ознаки предмета і відповідає на питання який? яка? і є прикметником.
Творче завдання
У кожного на парті картка, де написано:
- що ми знаємо про прикметник;
- що ми нового узнали.
Учитель пропонує учням заповнити ці картки.
що ми знаємо про прикметник: загальне значення, ознаки прикметника;
що ми узнаємо: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль цієї частини мови в реченні.
Актуалізація опорних знань учнів.
Повторення про прикметник, що учні знають з молодших класів.
Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
Зачитати епіграф до уроку, записати його і визначити прикметники.
Бесіда
За якими ознаками ви розрізняєте в тексті прикметники?
Прочитайте текст без прикметників. Як змінюється він?
Який це стиль?
Які слова характерні для цього стилю?
Яка ж роль прикметника?
Висновок: прикметники роблять мову яскравою, барвистою.
Робота в групах
Кожна група має свою картинку. Лідери відповідають.
Група № 1.
Списати текст, знайти прикметники, визначити їх ознаки, граматичну і синтаксичну роль.
Малюєм вам оті дороги,
Донецькі, чорні, кам’яні,
Що ранили дитячі ноги
І лікували у стерні.
Група №2.
Списати текст, знайти прикметники, визначити їх ознаки, граматичну і синтаксичну роль.
Отим стежкам, які водили
По мінах у ворожий тил.
Щоб вибухав, де ми ходили,
Живий бузок, а не тротил.
Група №3.
Списати текст, знайти прикметники, визначити їх ознаки, граматичну і синтаксичну роль.
Молюся вам, святі дороги,
Дуби, озера, комиші,
Де голос чесної тривоги
Прокинувся в моїй душі.
Творче завдання:
Скласти частини вірша, вставити прикметники.
Де сосни ________________ на схилах, (бронзові)
І зосереджені, й журні,
Як монументи на могилах,
Стоять у ________________тишині. (грізній)
Визначити рід, число, відмінок прикметника. Які морфологічні ознаки має прикметник? Від чого вони залежать? Визначити синтаксичну роль прикметника.
Дослідження-конструювання
Скласти таблицю. Що ми узнали про прикметник. Учні можуть користуватися своїм підручником.
Розподільний диктант.
Виписати з тексту прикметники, вказати морфологічні ознаки.
Судилище у Дружківці відміряло поету сім років ув’язнення в тюрмі та в таборах і п’ять – заслання в районі Півночі. Проте він продовжував писати. У милій серцю Донеччині шукає душевної підтримки, у спогадах про своє дитинство хоче знайти душевний спокій.
Землі чужої не топтавши зроду,
Свою стеріг із косами в руках.
Пишайся цим, мій праведний народе,
Бо то найвищий подвиг у віках.
Підсумок уроку. «Мікрофон».
Яка ж частина мови називається прикметником?
Що нового я дізнався про прикметник?
Що нового ми дізналися про М.Руденка?
Домашнє завдання
На вибір учнів:
1 група – параграф 23, вправа 214.
2 група – параграф 23, виписати або скласти 5 речень про письменника М.Руденка, використовуючи прикметники.