Планирование на тему М?ра?аттау программалары


Сабақ: Ақпаратты сығу. Мұрағаттау программалары Мектеп: № 201 мектеп-лицей
Күні: 29.09 Мұғалімнің есімі: Қапсанова Айгүл
Сынып: 6 Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары) Ақпаратты сығу тәсілдерін біледі, мұрағаттау программаларымен танысады. Компьютерде ақпаратты сығуды және мұрағаттау бағдарламасымен жұмыс істеуді үйренеді.
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар: Ақпаратты сығудың маңыздылығын түсінеді және мұрағаттау программаларының түрлерін біледі.
Оқушылардың басым бөлігі: Мұрағаттау программаларымен қалай жұмыс істеу керектігін меңгереді.
Кейбір оқушылар: Мұрағаттау программаларын қолдана алады
Тілдік мақсат
Оқушылар
Сыртқы тасымалдауыштарда мұрағат құра алады.
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Мұрағат
Ақпаратты сығу
Winrar
Winzip
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған тармақтар:
Оқушы мұрағатты құруды және оларды мұрағаттан шығаруды білуі керек
Сіз неліктен .... екенін айта аласыз ба?
Сіз неліктен ақпаратты мұрағаттау керектігін айта аласыз ба?
Жазылым бойынша ұсыныстар:
Сәйкестендіру кестесі, тест сұрақтары
Алдыңғы тақырып Ақпаратты қорғау. Вирусқа қарсы программалар
Жоспар
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жаттығулар
Ресурстар
Басталуы
3 мин
5 мин
2 мин Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу
Оқушыларды түгендеу
Ынтымақтастық атмосферасын құру
Оқушыларды топқа бөлу
Жоспарланған топқа бөлу
1 топ: WinRar
2 топ: WinZip
Үй тапсырмасын сұрау
«Сиқырлы сандық» ойыны
Өтілген тақырып бойынша сұрақтар сандықшаға салынған. Оқушылар шаттық шеңберін жасайды. Әуен қойылады, сандықша әуен тоқтаған кезде қай оқушының қолында болады, сол оқушы жауап береді. Егер жауап бере алмаса, басқа оқушы жауап бере алады.
«Сұрақты қағып ал» ойыны. Мұғалім доп лақтырып сұрақ қояды. Жауап бере алмаса топ мүшелері көмектесе алады.
1.Вирустар қалай тарайды?
2.Дербес компьютердің вируспен зақымдану белгілерін ата
3.Егер компьютер вируспен зақымданса не істеу керек?
4.Өзіңе белгілі вирусқа қарсы программаны атай аласың ба?
5. Вирусқа зақымданбаудың алдын алу ережелері
«Бас бармақ» арқылы бағалау
Миға шабуыл
«Шешуін тап» Интерактивті тақтадан ребусты шешеді
Есімдері жазылған таратпа
Таратпалар, интернет материалдары
Ортасы
12 мин
3 мин
10 мин
3 мин
4 мин
3 мин Топтық жұмыс: постер қорғау
Ақпаратты сығу. Мұрағаттау программалары
Критерий:
Тақырыптың ашылуы
Постерде келтірілген мәліметтердің маңыздылығы
Постердің көркемдігі
Топтар өзара бағалайды
«Екі жұлдыз, бір тілек»
Insert немесе түртіп алу әдісі
«v»- білемін, «+» — білмеймін, «-» — мен үшін жаңа білім (ақпарат) «?» – мені таң қалдырды
Жеке жұмыс. Компьютердегі тәжірибелік жұмыс
А деңгейі
В деңгейі
С деңгейі
Бағалау: Түсіндірме сұрақтар
Сергіту сәті: Атом, молекула ойыны
«Бұл мәлімет ШЫНДЫҚ па немесе ЖАЛҒАН ба?» стратегиясы
Жұптық жұмыс
№ Мысалдар ШЫНДЫҚ ЖАЛҒАН
1 Ақпаратты қорғау тәсілдерінің бірі – деректердің көшірмесін сыртқы тасығыштарды сақтау 2 Мұрағат тек 1 файлдан ғана тұрады 3 Мұрағат сыртқы тасығыштарда ақпараттың көлемін кішірейту үшін қажет 4 Мұрағаттау программалары – Word Pad, Paint, Excel 5 Мұрағаттауды ақпараттық желі арқылы жөнелткенде немесе сирек қолданылатын деректерді ұзақ уақытқа сақтағанда жүзеге асырады. Жұптар бір-бірін «Мадақтау сэндвичі» арқылы бағалайды
«Тест тапсырмалары» Жеке жұмыс
1.Файлдарды мұрағаттау деген не?
А) файлдарды Қоржынға жою
В) оларды жеке бумаға біріктіру
С) оларды бір мезгілде сыға отырып, бір файлға қою
Д) кеңседегі құжаттарды қоюға арналған арнайы орын
2. Мұрағаттауды қашан орындау керек?
А) дискіде орын жетпесе
В) файлдар көп болса
С) файлдар аз болса
Д) ойын ойнағанда
3. Мұрағаттық файлдың құрамына не кіруі мүмкін?
А) тек бумалар
В) файлдар да, бумалар да
С) тек файлдар
Д) файлдар да емес, бумалар да емес
4. Мұрағаттауды жүзеге асыратын программаны көрсетіңдер:
А)W indows
В) Microsoft Word
С) Paint
Д) WinRar
Өзін-өзі бағалау Плакат, оқулық,
Интербелсенді тақта
Оқулық, компьютер
Аяқталуы
3 мин
2 мин
Кері байланыс «Эмоция» мишені
12345 Оқушылар сабақтан алған әсерлерін стикерлерге жазып, сабақты қай дәрежеде түсінген болса сол санның тұсына жабыстырады.
Бағалау: Бағалау парақшасындағы бүгінгі сабақтан алған ұпайларын жинақтап бағалау
Үйге тапсырма: Ақпаратты сығу. Мұрағаттау программалары Қосымша ақпарат
Интернет материалдары, «Информатика негіздері» журналы, оқулықтар
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
Деңгейлік тапсырмалар
Тест тапсырмалары
Бас бармақ арқылы бағалау
«Екі жұлдыз, бір тілек»
«Мадақтау сэндвичі»
Өзін-өзі бағалау
Кері байланыс: «Эмоция мишені»
Бағалау парағы
Ақпараттық қауіпсіздік
Компьютер кабинетіндегі қауіпсіздік ережелері
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетініне не білдім?