Тік т?ртб?рыш ж?не шаршыны? периметрі мен ауданын табу


Сабақ:математикаМектеп : №8 шағын жинақты жалпы орта білім беретін мектебіКүні: 21.11.2016 Мұғалімнің есімі:Калкашова Индира
Сынып: 3 сынып Барлығы :14 Қатысқандар:
Сабақтың тақырыбы: Тік төртбұрыштың (шаршының) периметрі мен ауданы
Сабақ мақсаттарыБарлық оқушылар:
Геометриялық фигураларды бір-бірінен ажырата білу
Оқушылардың басым бөлігі:
Тік төртбұрыш пен шаршының периметрі мен ауданын әр түрлі тәсілмен есептеп таба білу
Кейбір оқушылар:
Есеп бойынша шарт құрып шығара білу.
Тілдік мақсатОқушылар: математикалық тілде сөйлеу.
Негізгі сөздер мен тіркестер: Тік төртбұрышпен шаршының периметірі мен ауданын әр түрлі тәсілмен табу туралы түсіндірме сөздіктер.
Сыныптағы диалог /жазылым үшін пайдалы тілдік біліктер:.Сұрақ жауап. Топтық жұмыстарды талдау.
Талдауға арналған тармақтар : Тік төртбұрышпен шаршының периметірі мен ауданын табу.
Сіз неліктен ......екенін айта аласыз ба? Оқушылардың жаңа сабақтан алған білімдері мен түсініктері әр түрлі көрсетіледі.
Жазылым бойынша ұсыныстар: Сандарды қатесіз, көркем жазу.
Алдыңғы оқуРесурстар/көрнекі құралдарКесте. Бағалау парқшасы. АКТ. Стикер
Жоспар Оқушылардың тік төртбұрыш туралы алған білімдерін еске түсіру, тік төртбұрыш пен шаршының периметрін және ауданын әр түрлі тәсілмен табуды түсіндіру.
Жоспарланған уақыт Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Басталуы
Ұйымдастыру кезеңі (3 мин ) Оқушыларды түгелдеу,кезекшімен диалог құру, арқылы «Тілек кемесі» ынтымақтастық ахуал құру.
Фигуралар арқылы топқы бөлу.

Тік төртбұрыш үшбұрыш шаршы
Әр топқа сабақтың әр кезеңін гүл күлтешелерін жинау арқылы бағалау жүретінін ескертіп, Гүл ортасына топ аты жазылып күлтешелер таратылады.
Сабақтың барысында бес тапсырма беріледі әр тапсырманың орындалуы бір күлтеше болып бағаланады. Мұғаліммен бірге оқушылар бір –біріне жақсы тілектер айтып сабаққа сәттілік тілейді.
Ортасы
Үй тапсырмасын сұрау (5 мин )
Жаңа сабақ
( 15 мин)
Жаңа сабақты пысықтау
(15 мин)
Оқушыларғы «Семантикалық карта» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтатып, тексеру.
60 7 130 911 800
87+43 + 12*5 + 63:9 + 936-25 + 200*4 +
Жаңа сабақтың тақырыбын хабарлап, мақсатымен таныстыру.
«Әр фигураның үйін тап!» ойыныТік төртбұрыш үйі Шаршы үйі
- Неге бұл үйді тік - Неге бұл үйді шаршының
төртбұрыш үйі дейміз? үйі дейміз?
Тік төртбұрыштың периметрін 3 тәсілмен табуға болады:1 - тәсіл: оның барлық қабырғаларының ұзындықтарын қосу арқылы;Р =а + в + а + в2 - тәсіл: оның тең емес қабырғаларының ұзындықтарын қосып, алынған қосындының мәнін
2 - ге көбейту арқылыР =(а + в ) * 23 - тәсіл: оның ұзындығын 2 - ге көбейтіп және енін 2 - ге көбейтіп, мәндерін қосу арқылы.Р =а * 2 + в * 2Тік төртбұрыштың ауданын 2 тәсілмен табуға болады:1 - тәсіл: оның ұзындығы мен енін көбейту арқылы табамыз.S = а * в2 - тәсіл: көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін пайдаланамыз:S = в * аШаршының периметрін 2 тәсілмен табуға болады:1 - тәсіл: оның барлық қабырғаларының ұзындықтарын қосу;Р =а + а + а + а2 - тәсіл: оның бір қабырғасының ұзындығын 4 – ке көбейту;Р =а * 4Шаршының ауданын былайша табуға болады:Оның ауданын табу үшін екі қабырғасының ұзындықтарын көбейтеміз.S = а * а
Оқулықпен, дәптермен, тақтамен жұмыс:
№1 б) Топтық тапсырма. Берілген тік төртбұрыштардың периметірі мен айданын әр түрлі тәсілмен тап.
Тік төртбұрыш Үшбұрыш Шаршы

Сергіту сәті
Топтық тапсырма. «Жүйрік болсаң, озып көр»
Берілген фигуралардан бір заттың пішінін құрастыру.
№3 Есеп бойынша шарт құрып шығару.
Өзіндік жұмыс
Ш: 90+49+90=229км
Ж: Шиелі-Шіркейлі каналының ұзындығы 139км
Екі каналдың ұзындығы 229км
№4 Жеке оқушыға тапсырма.
80: 4=20
№5 Топтық тапсырма. Әр топ бір бағаннан орындайды «Семантикалық карта» әдісі арқылы өткен сабақтан алған білімін еске түсіреді.
Жаңа сабақ бойынша түсінік алады.
№1 тапсырманы топтасып орындайды
Бойларын сергітеді.
Әр топ өздеріне берілген фигуралардың қиындысынан бір затты құрастырып шығу.
Есепке шарт құрып шығарады
Жеке оқушылар өздеріне берілген есепті тақтада орындайды
Аяқталуы
Жаңа сабақты қорытындылау
(2мин)
Қортынды баға
(2 мин)
Үй тапсырмасын беру ( 1 мин )
Сабақ сендерге ұнады ма?
Оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты қорытынды бағаны журналға түсіру.
6-есеп. 94-бет Сабақтан алған әсерлерін алма ағашына стикерлерді жапсыру арқылы білдіреді
Топтық бағалайды.
Берілген тапсырмаларды күнделіктеріне түсіру.
Қосымша ақпарат: Сабақта жылдам әрі белсенділік таныту.
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ –мен байланыс Құндылықтарды
Анықтау
Жеңілдетілген тапсырмалар беру. Жеке қосымша тапсырмалар беру. Топтық бағалау
737235-3810 Қауіпсіздік ереже-
сімен таныстыру.
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма?Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз?
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)
1:
2:
Сабақ барсында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағым жетілдіруге көмектесетін не білдім?