Конспект урока по марийскому языку Главные члены предложения


МБОУ «Быргындинская СОШ»

Открытый урок в рамках районной творческой группы
учителей марийского языка и литературы
Провела: учитель марийского и
русского языков и литературы
высшей квалификационной категории
Осипова Любовь Сергеевна
Д.Быргында, 24.11.2016
Урок по теме "Главные члены предложения".
Цель: закрепление умения находить в предложении главные члены предложения
Задачи : Актуализировать знания:
- о главных и второстепенных членах предложения;
Закрепить умения:
- писать изученные словарные слова;
- писать известные орфограммы в словах;
- осуществлять самооценку, взаимопроверку и взаимооценку учебного задания.
Формируемые УУД:
П. – способность использовать знаково-символические средства; подведение под понятие или определение;
К. – владение разными видами речевой деятельности (монолог, диалог, чтение, письмо);
Р. – способность к планированию, контролю, самооценке;
Л. – положительная мотивация к изучению нового материала; самостоятельность мышления.
Планируемые результаты:
личностные: формировать интерес марийскому языку
метапредметные: развивать операции логического мышления: сопоставление, анализ, навыки самоконтроля, взаимоконтроля; уметь работать индивидуально и в паре, находить общие решения; излагать свое мнение и аргументировать свою точку зрения; определять цели предстоящей учебной деятельности, последовательность действий, оценивать достигнутые результаты и адекватно формулировать их в разной форме.
предметные: знать, что такое подлежащее и сказуемое, уметь находить главные члены предложения, определять способы их выражения.
Оборудование:
ПК; мультимедийный проектор, учебник, мультимедийная презентация к уроку, интерактивная доска, раздаточный материал, индивидуальные карточки.
Тип урока:изучение нового материала
Формы работы: индивидуальная, работа в парах, коллективная
Организационный этап.
Мотивация к учебной деятельности
Актуализация знаний.
Постановка учебной цели и задачи
Усвоение новых знаний и первичное закрепление.
Физ. минутка.
Закрепление изученного материала.
Рефлексия деятельности (подведение итогов занятия).
Информация о домашнем задании
Выставление отметок
ХОД УРОКА
Организационный момент.
Дежурныйын докладше. Поро кече.
Мотивация к учебной деятельности
Ойлат, пуйто ко шуко воштылеш, тудо йонылышым шагал ышта, сандене сай отметкым чучкыдын налеш. Айста меат икте-весынам ончалын ваш шыргыжалына да тыгай кумылнам урок мучкылан кодена.

Актуализация знаний.
Мый ялеш шочынам. Мотор ял
Мемнан ялна кугу. Ялеш шочынамЯлна пӱртӱслан пеш поян. Пеш поян
Кеҥежым ялыште курортысо семын канен кертат.Ялыште кертат.
Йодыш класслан: кудо столбикыште предложений-влак (ойлончо), а кудо столбикыште мут сочетаний (словсочетание). Предложений мут сочетаний деч мо дене ойыртемалтеш? Предложенийыште мо уло?

Постановка темы, учебной цели и задачи.
Таче урокышто могай тема нерген ойлаш туналына?
А уроклан могай цельым шындена, мом урокышто ышташ тунемшаш улына?
Йоча-влак вашмутым пуаш туналыт. Темым каласат да урокын цельже ден задачыже-влакым луктыт.

Усвоение новых знаний и первичное закрепление.
Учебник почеш таблицым шымлымаш (страница 67)

«Висвис» модыш. Йодышлан вашмутым кластер семын ышташ.
Грамматический рӱдым (основам) мо ышта? (Подлежащий да сказуемый)
Подлежащийын йодышыжо-влак? (Кӧ? Мо?)
Сказуемыйын йодышыжо-влак? (Мом ышта? Тудо могай? Тудо кӧ? але мо?)Могай ойлымаш ужаш дене подлежащий каласалтеш? (Лӱм мут але олмештыш (местоимений) мут)
Могай ойлымаш ужаш дене сказуемый каласалтеш? (глагол, лӱм мут (имя существительное), пале мут (имя прилагательное))
Подлежащийжат, сказуемыйжат лӱм мут (имя существительное) дене каласалтеш гын, нунын коклаш мом шындена? (тирем)

Кластер
Грамматический рӱдӧ (основа)


Подлежащий
Сказуемый
Кӧ? Мо?
Мом ышта?
Тудо могай?
Тудо кӧ? але мо?

(Лӱм мут але олмештыш (местоимений) мут)
Глагол, лӱм мут (имя существительное), пале мут (имя прилагательное)



Тире

Физминутка (шинчалан) слайд почеш.

Закрепление изученного материала.
Учебник почеш паша. 68 страница, 130-шо паша. Заданий: 3 предложенийлам серен налаш да главный член-влакым удыралаш.

Доскаште паша. Предложений-влак сералтыныт. Заданий: Шола (левый) мут-влаклан да пурла (правый) мут-влаклан эҥертен, почеламутым (стихотворенийым) ышташ.
Кож йымачын ….ЛектеМодын сур … мераҥ
Олмапу йымалне …Ваня
Ош оҥам … … кылден сакенА почешше … …лектын Таня
Шурно пырчым лыҥ …шавен
Руш-влаклан карточка дене паша. Заданий: текстым сераш, сказуемыйым чын шындаш.
Эрге-влак.
Ваштарешышт кенета кум йоча куржын (лектыч, лекте). Иктыже унчыливуя (верх ногами) (шогальыч, шогале). Тудым ӱдырамаш-влак куанен (онча, ончат). Вес йочаже мурым (мура, мурат), шӱшпыкла (шергылтара, шергылтарен). Ава-влак нуным пеш (колыштыт, колыштеш). А кумшо йоча аваж дек куржын (мийыш, мия), туддеч ведрам (налын, нале) да шке (нумал кайыш, нумал кая).
Ӱдырамаш-влак шоҥго кугыза деч (йодо, йодыч):
- Ну, мемнан эргына-влак тыланет (келшышт, келша) мо?
- А кушто нуно (улыт, улеш)? –вашешта кугыза. – Мый тыште ик эргым веле (ужам, ужым).

4. Пуымо предложений-влак гыч грамматический рӱдым (основам) возен лукташ.
Шым казак удал толеш. Нуно ваш-ваш тӱкедылаш тӱҥалыт. Кугыватын ӱдыржӧ тӱр тӱрлаш шинчеш. Ынде тудо моткочак поен. Кеҥеж – пӱртӱсын пеледме жапше.

Тестым ыштымаш

Предложенийым чын муаш.
А) Пӧрткайык-влак корно воктен коштытБ) Кайык корно воктенВ) Кочкышым кычалыт
2. Лум пырче йышт йога предложенийыште главный членным муашА) Изи пырчеБ) Пырче йога
В) Йышт йога

3. Кудо предложенийыште главный (тӱҥ) член-влакым чын удыралме?
А) Маска телылан малаш возынБ) Маска телылан малаш возын
4. Кудо предложенийыште главный членным чын огыл удыралме.
А) Мемнан ялна поянБ) Маска мӱйым йӧрата
В) Ош маска йӱдвелыште ила

8. Рефлексия деятельности (подведение итогов занятия).
Йоча-влак предложенийлам умбакыже шуыза: (Продолжите фразу):
Грамматический рӱдӧ (основа) –тиде ….
Подлежащий –тиде ….
Сказуемый – тиде …
Таче ме урокышто …. ушештарышна.
Урокышто мый … пален нальым.
Мый предложенийыште ….. муаш тунемым.
Урок мылам …. келшыш.
Эн оҥай (самым интересным) мылам …. ыле.

Информация о домашнем задании
Страница 70, 135-ше паша.

Выставление отметок

Грамматический рӱдым (основам) мо ышта?
Подлежащийын йодышыжо-влак?
Сказуемыйын йодышыжо-влак?




Могай ойлымаш ужаш дене сказуемый каласалтеш?
Подлежащийжат, сказуемыйжат лӱм мут (имя существительное) дене каласалтеш гын, нунын коклаш мом шындена?

Могай ойлымаш ужаш дене подлежащий каласалтеш?

Заданий: текстым сераш, сказуемыйым чын шындаш.
Эрге-влак.
Ваштарешышт кенета кум йоча куржын (лектыч, лекте). Иктыже унчыливуя (верх ногами) (шогальыч, шогале). Тудым ӱдырамаш-влак куанен (онча, ончат). Вес йочаже мурым (мура, мурат), шӱшпыкла (шергылтара, шергылтарен). Ава-влак нуным пеш (колыштыт, колыштеш). А кумшо йоча аваж дек куржын (мийыш, мия), туддеч ведрам (налын, нале) да шке (нумал кайыш, нумал кая).
Ӱдырамаш-влак шоҥго кугыза деч (йодо, йодыч):
- Ну, мемнан эргына-влак тыланет (келшышт, келша) мо?
- А кушто нуно (улыт, улеш)? –вашешта кугыза. – Мый тыште ик эргым веле (ужам, ужым).
Заданий: текстым сераш, сказуемыйым чын шындаш.
Эрге-влак.
Ваштарешышт кенета кум йоча куржын (лектыч, лекте). Иктыже унчыливуя (верх ногами) (шогальыч, шогале). Тудым ӱдырамаш-влак куанен (онча, ончат). Вес йочаже мурым (мура, мурат), шӱшпыкла (шергылтара, шергылтарен). Ава-влак нуным пеш (колыштыт, колыштеш). А кумшо йоча аваж дек куржын (мийыш, мия), туддеч ведрам (налын, нале) да шке (нумал кайыш, нумал кая).
Ӱдырамаш-влак шоҥго кугыза деч (йодо, йодыч):
- Ну, мемнан эргына-влак тыланет (келшышт, келша) мо?
- А кушто нуно (улыт, улеш)? –вашешта кугыза. – Мый тыште ик эргым веле (ужам, ужым).
Заданий: текстым сераш, сказуемыйым чын шындаш.
Эрге-влак.
Ваштарешышт кенета кум йоча куржын (лектыч, лекте). Иктыже унчыливуя (верх ногами) (шогальыч, шогале). Тудым ӱдырамаш-влак куанен (онча, ончат). Вес йочаже мурым (мура, мурат), шӱшпыкла (шергылтара, шергылтарен). Ава-влак нуным пеш (колыштыт, колыштеш). А кумшо йоча аваж дек куржын (мийыш, мия), туддеч ведрам (налын, нале) да шке (нумал кайыш, нумал кая).
Ӱдырамаш-влак шоҥго кугыза деч (йодо, йодыч):
- Ну, мемнан эргына-влак тыланет (келшышт, келша) мо?
- А кушто нуно (улыт, улеш)? –вашешта кугыза. – Мый тыште ик эргым веле (ужам, ужым).