Мені? болаша? маманды?ым 4-сынып


Сабақтың тақырыбы: Менің болашақ мамандығым.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға бейімділік, мамандық туралы ұғымдармен таныстыру, мамандықтар тобы, таңдау әдістері туралы білімдерін, түсініктерін кеңейте отырып, мамандықтарға деген ынта-ықыласын арттыру. Кәсіптік бағдар беру. Өзін-өзі тану аумағын кеңейту, мамандықтар әлемінен ақпараттар беру.
Көрнекілігі: слайдтар, сөзжұмбақтар, парақшалар.
Барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Көңіл- күй ахуалы. Ынталандыру.
II.Кіріспе.
Құрметті қонақтар.! «Менің болашақ мамандығым» атты сынып сабағымызға қош келдіңіздер.
Мектебіміздің кәсіптік бағдар беруге байланысты сынып сағаттары өтіп жатқандықтан, бүгінгі сабағымызда осы тақырып төңірегінде сөз қозғалмақ.
Бейімділік, қабілеттілік, икемділік сөздері-мағынасы бір-біріне жуық сөздер. Енді осы сөздерге түсініктеме беріп өтейік.
1-оқушы: Сандуғаш:
Бейімділік-өз қажеттілігін қанағаттандыру үшін адамның нақты бір әрекет жасауы.
2-оқушы: Жания:
Икемділік – адамның қандай да бір нәрсені орындай білу қабілеті. Ол түрлі дәрежеде көрінеді. Икемділік білім мен тәжірибеге негізделген. Кімнің білімі мен тәжірибесі көбірек болса, сол адамның икемділігі де артық болады. Ол еңбек процесінде, тәрбие жағдайында дамып жетіледі.
3-оқушы: Шұғыла: Бейімділік пен қабілет көп жағдайларда бірге болады. Өйткені адамның бір нәрсеге қабілеттілігі оның бейімділігіне орай қалыптасады.
III. Негізгі бөлім.
Сөзжұмбақ шешу. «Мамандық»
1.Мынау менің сезгенім,
Ол сыныптың анасы.
Өзінің де, өзгенің
Баласы оның баласы. Қ.Мырзалиевтың өлеңінде кім туралы айтылған?
(Мұғалім)
Ғарышқа ұшатын адам. (Ғарышкер)
Ауа райын болжайтын адам. (Метеролог)
Өскен шашты жақтырмайтын,
Қайшысы бар жалақтайтын. (Шаштараз)
5.Біздің киімімізді кім тігеді? (Тігінші)
6. Ақ халатты абзал жан? (Дәрігер)
7. Зәулім үйлер салып беретін кім? (құрылысшы)
8. Ұшақты басқаратын адам? (Ұшқыш)
-Мына сөзжұмбақта сегіз сөз шештік, жасырынған 9-сөзді кім табады? (Мамандық)
1430655137795Ұ

3658870139700М

3198495141605І

2769870142875Л

2330450144780А

1891030146685Ғ

1002665139700М0М
3664585223520Р

3204210225425Е

2759710221615К

2318385221615Ш

1889760223520Ы

1450340225425Р

1010285216535А

532691210857Ғ


498221061558Г

454660066675О

410718068580Л

366832070485О

320167066675Р

276288568580О

232346559690Е

186309061595Т

144526063500Е

100584053975М


3644900146685З

3194685148590А

2744470128905Р

2305685130810А

1866265132080Т

1449070133985Ш

1009015125095А

570230127000Ш


1873885207645І

1450340203200Ш

1002665198120Н

563880200025І

-756285201930Т

-314325203835І

125095201930Г


365760059055Р

320738550165Е

275717051435Г

231838553975І

186817055880Р

144907055880Ә

101129459914Д


3215005135890Ы

2764790127000Ш

2314575128905С

1878965133985Ы

1450975135890Л

1011928137720Ы

561975128905Р

125730133985Ұ

-313055135890Қ


1878965201930Ш

1440180203835Ы

1000125205740Қ

561340196850Ш

132715209550Ұ


2. Ал мамандық дегеніміз не?
4-оқушы-Ұлпан:
«Мамандық» орысша-Профессия-латын сөзінен шыққан, 'professio'-анықталған іс, яғни мамандық дегенді білдіреді. Мамандық қандай да бір дайындықты, жауапкершілікті талап етеді.
5-оқушы- Асылжан:
Мамандық таңдау-тағдырыңды таңдау деген сөз. Кейінгі өмірде өкінбейтіндей, өз қабілеті мен бейімділігіне сай кәсіп түрін таңдау. Бұл- өте маңызды іс. Мамандық таңдауда әр адам қалауына, қабілетіне, бейімділігіне сүйену керек.
3. Әлемде мамандық түрлері өте көп.
«Кім болам?» тақырыбына жазған шығармаларың бойынша мынадай топтарға бөлуге болады.
-Болашақ ұстаздар-Асылжан, Гүлсезім.
-Болашақ дәрігерлер-Жания, Шұғыла, Сейілбек, Сандуғаш
-Болашақ дизайнер-Ұлпан
-Болашақ спортшылар-Аңсар, Қанат, Әділет, Ернияз.
Оқушылар шығармаларынан үзінділерге және мамандыққа байланысты өлеңдерге кезек берейік.
4.Сиқырлы қарындаш ойыны.
Әр бала өзінің мамандығына байланысты заттардың суретін салады және де осы мамандық иелерінде қандай қасиеттер болуы қажет екенін жазу.
5.-Енді, балалар , бірнеше маманның ой-толғауымен танысып көрейік.
6. Ойын «Бұл-қандай мамандық?»
Слайдта сурет берілген, оқушылар қазақшасын айтады.
IV. Қорытынды.
Мамандық! Бұны таңдаудың үш әдісі бар екен.
Бірінші әдіс: Сынақ және қателік,адамға нағыз қажетті мамандықты таппайынша адаса жүріп, әр салада жұмыс істеуіне болады.
Бұл оған жақсы өмір сыйлауымен қатар еңбектің де дәмін татады. Бұған өмірінің жартысы кетуі мүмкін.
Екінші әдіс: Қандай мамандық таңдаса да әрбір адамға қажетті өзін-өзі тану, өзінің қызығушылығы мен қабілетін, ойын, есте сақтауын, қабылдауын, жүйке жүйесінің қалыбын білу. Өзі туралы білген соң, мамандық әлемімен танысуға, сол мамандық жөнінде білуіне болады.
Үшінші әдіс: Ол өзінің ата-ананың, атаңның және бабаларыңның мамандығын таңдау. Осы 3 әдістің біреуін мамандық таңдаушы өзіне керек нәрсе ретінде қабылдауына болады.
Өмірде адам болған соң жақсы істерге, жағымсыз істерге бейім болуымыз мүмкін. Сондықтан, егер өзіңді жақсы көрсең, осы бастан бастап жақсы істерге бейімделіңдер, ұмтылыңдар, ізденіңдер, оқыңдар, еңбектеніңдер, өз-өздеріңді таныңдар.
Жақсылық көрсең-біреуден, мен қандаймын деп ойла,
Жамандық көрсең –біреуден, мен қандаймын деп ойла.
Өзіңді өзің қолға ал,
Өзіңсің ақыл айнасы,-дей келе болашақ кілті жастардың қолында,-деп бүгінгі сабағымызды аяқтаймыз.