Екі ?рнекті? квадраттарыны? айырымыны? формуласы


Шығыс Қазақстан облысы, Аягөз қаласы" К.Бозтаев атындағы жалпы білім беретін орта мектеп"КММ. Математика пән мұғалімі Әміржан Нұргүл Әміржанқызы
І.Сабақтың тақырыбы: Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласы
ІІ.Сабақтың мақсаты:1)білімділігі: Екі өрнектің айырмасы мен қосындысын қысқаша көбейту формуласын білуге;
2)тәрбиелігі: ұқыптылыққа, шапшаңдыққа, тиянақтылыққабаулу;
3)дамытушылығы: Екі өрнектің квадраттарының айырмасы формуласын есептер шығаруға пайдалана білу дағдысын қалыптастыру;
IІІ.Сабақтың көрнекілігі: дидактикалық материалдар, есептер жазылған парақшалар, презентация
ІV.Сабақтың типі:жаңа ұғымды қалыптастыру;
V.Сабақтың түрі:БжС технологиясы; алгоритм картасы
VI.Оқытудың әдісі: түсіндірмелі және практикалық;
VII.Сабақтың барысы:1.Ұйымдастыру кезеңі;
2.Үй тапсырмасы: қайталау
1) актуалдау:

3. Жаңа сабақты түсіндіру:(ОӘЖА арқылы түсіндіру)


Мысалдар қарастыру
4.Дамыту кезеңі: Есептер шығарту
№152ауызша


кесте. «Егер-онда» үш деңгейлі күрделілік тапсырма деңгейін іріктеу сызбасы.
«Байқау» кезеңінде үш деңгей беріледі: ТКШ,АКШ,ЖКШ Келесі кезеңдерде үш тапсырманы таңдау берілген кесте боынша жүргізіледі. Жаңа кезең үшін тапсырманы таңдау өткен кезеңнің нәтижесіне қарай жүзеге асырылады.
Алынғаннәтиже Тапсырмалардыіріктеу1 ЕгерТКШ ≥ 63% АКШ ≤63% ЖКШ ≤63% 1 - ондаТКШ ТКШ АКШ ЖКШ
2 ЕгерТКШ ≥63% АКШ ≥63% ЖКШ ≤63% 2 - ондаАКШ АКШ 3 ЕгерАКШ ≥63% АКШ ≤63% ЖКШ ≤63% 3 – ондаТапсырманыөзгертпейқайталау
4 ЕгерАКШ ≥63% АКШ ≥ 63% ЖКШ ≤63% 4 – онда5 ЕгерТКШ ≥63% АКШ ≥63% ЖКШ ≥63% 5 - ондаЕкінұсқабойыншабақылаужұмысы.
6 ЕгерТКШ ≥ 63% ТКШ ≤63% АКШ ≤63% 6 - ондаТапсырманыөзгертпейқайталау
7 ЕгерТКШ ≥ 63% ТКШ ≥63% АКШ ≤63% 7 - онда8 ЕгерТКШ ≥ 63% АКШ ≤63% ЖКШ ≥63% 8 - ондаТапсырмадағықате. Басқасынтаңдау.
Түзету, әзірлеушілергебаяндау .
№ ТКШ № АКШ № ЖКШ
1 (m-n)(m+n) 1 (a2-5)(a2+5) 1 (a+b)2-(a-b)2
2 (x+2)(2-x) 2 (9x-y2) (9x+y2) 2 (m+4)2-(m+1)2
3 (n-2m)(n+2m) 3 (4m2+6n) (4m2-6n) 3 4x2-(2x-1)2
4 (8a+9b)(9b-8a) 4 (a2+b2) (a2-b2) 4 (2a+b)2-(a-2b)2
5 (7x-2)(7x+2) 5 (10m2-n2) (10m2+n2) 5 (5-x)(5+x)(25+x2)
6 144-х2 6 (5x2+2y3)(2y3-5x2) 6 (a-2)(a+2)(a2+4)
7 121а2-81в2 7 (c3-d3) (c3+d3) 7 9b2-(a-3b)2
8 0,49-а2 8 8 (8a-b)2-64a2
9 64х2-121у2 9 (14a2+16b) (14a2-16b) 9 (a-3)2-(2-a)2
10 (2-3b)(3b+2) 10 (0,2a+0,5b)(0,2a+0,5b) 10 (m-4)2-(3-m)2
VIІI.Бекіту:

Қорытындылау:
Беталысы күнде өзгерген алмағайып дүниеде адамзат үшін ешқашан өзгермеген,
өзгермейтін темірқазықтар бар.
Ол – БІЛІМ !
Ол – ЕҢБЕК ! (Н.Назарбаев)
-деп Елбасымыз айтқандай әрбір сабағымызда өмірімізге азық болардай білімімізді жинақтайық.
ХІ.Үй тапсырмасы: №153, №157
ХІІ.Бағалау.