Екі ?рнекті? квадраттарыны? айырымыны? формуласы


Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сыныбы: 7 Пәні: Алгебра Күні: 09.12.2016ж. Сабақ: №
Сабақтың тақырыбы
Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласыСабақтың мақсаты Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласымен таныстыру; екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласын өрнектерді ықшамдауда қолдануды үйрену
Сілтеме Оқулық «Алгебра» 7 сынып, А.Әбілқасымова, В. Корчевский, А. Абдиев, З. Жұмағұлова – Мектеп 2012ж
Сабақтың әдіс – тәсілдері Диалогтық оқыту, Сыни тұрғыдан ойлау, Оқытуды бағалау(формативті), АКТ-ны пайдалану
Сабақтың типі Топпен жұмыс, жұппен жұмыс
Түйінді идеялар Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласы біледі
Күтілетін нәтиже
Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласымен танысады;
екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласын өрнектерді ықшамдауда қолдануды үйренеді
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңдері Мұғалімнің іс – әрекеті Оқушының іс - әрекеті
1. Ұйымдастыру
(3 мин) Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырып, оқушыларды саналу бойынша топқа бөлу Оқушылар 3 топқа бөлініп отырады
2. Үй тапсырмасы
(3 мин) Үй жұмысының дұрыс орындалуын тексеру
№161


Топтағы әр оқушы өзінің үй жұмысын тексереді
3. Білу
(5 мин) «Миға шабуыл» әдісі
Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласы қандай?
а2-b2=(a+b)(a-b) қалай оқылады? Оқушылар сұраққа жауап береді
4. Түсіну
(10 мин) «Баяндама» әдісі
Екі өрнектің квадраттарының айырымы олардың айырымы мен қосындысының көбейтіндісіне тең.
(a-b)(a+b)=a2-b2
a2-b2=(a-b)(a+b)
372-232=(37-23)(37+23)=14•60=840
(3+2mn)(3-2mn)=32-4m2n2
t2-49=(t-7)(t+7)=0; t=-7;7
Топпен жұмыс.
Әр топқа тапсырма беріледі, сол тапсырманы топ арасында талқылап, қалған топтағы оқушыларға түсіндіреді.
5. Қолдану
( 10мин) «Жигсо» әдісі
№166




5)(am-b)(am+b)=a2m-b2
6) (xn+yn) (xn-yn)= x2n-y2n Топпен жұмыс
Әр топқа тапсырма беріледі, тапсырманы өзара талдап, тақтаға шығып түсіндіреді.
6. Талдау
(5 мин) Жұппен жұмыс
№167
1)(a-x)(a+x)(a2+x2)=a4-x4
2)(2x+1)(2x-1)(4x2+1)=16x4-1
3)(x-2y2)2-(x+2y2)2=-8xy2
4)(3+x2) (3-x2) (9+x4)=81-x8
5)(4x2+y2)(2x+y)(2x-y)=16x4-y4
6)(9a4+4b4)(2b2+3a2)(3a2-2b2)=81a8-16b8 Оқушылар өзара жұптасып, есеп шығарады.
7.Жинақтау
(3 мин) «Кім жылдам» әдісі
№165
n2-3n өрнегі n=2k мәнінде 2-ге бөлінеді
n3-n өрнегі n-кез келген бүтін мәнінде 6-ға бөлінеді Ең алғаш шығарған оқушы жауап береді
8. Бағалау
(3 мин) Бағалау парағы арқылы 9.Рефлексия
(2 мин) 10. Үйге
Тапсырма
(1 мин) №168