Урок Тема. Діалог. Читання діалогічних текстів. Робота з дитячою книгою ( українська народна казка “Рукавичка”)


Тема. Діалог. Читання діалогічних текстів. Робота з дитячою книгою ( українська народна казка “Рукавичка”)
Мета. Закріплювати вміння читати віршовані твори в яких є діалог, вчити правильно передавати в них інтонацію, вміння читати текст в якому є діалог, розвивати мовлення, увагу , вміння працювати в групі, парі, прививати бережливе ставлення до природи.
Обладнання. Виставка дитячих книг, Червона книга України, підручник ”Післябукварик”, формуляри читача, малюнок жайворонка, відомості про жайворонка,запис співу жайворонка,таблиця складів, загадки про весну і підсніжник, малюнки весни ,підсніжника, лантуха, маски тварин для інсценізації казки.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
2. Читання складів за табличкою №1.
а) гра ”Чи уважний ти читач? ”
На окремих листках надруковані склади і слова:
ко зикітзуб
кома зима
3. Повторення вивченого матеріалу на попередньому уроці.
а)Ігровий момент. Показ комп’ютерної мишки, а разом з нею – іграшки мишки. Сьогодні до нас разом з комп’ютерною мишкою на урок завітала іграшкова мишка. Вона буде разом з нами працювати протягом уроку. Слово мишка має 2 значення: тварина і прилад який допомагає працювати з комп’ютером.
б)- Пригадайте , діти , які ви ще знаєте багатозначні слова. (Відповіді дітей).
4. Фізкультхвилинка для очей.
5. Оголошення теми уроку. Сьогодні будемо читати твори у яких є діалог.
- Про кого або про що ми будемо сьогодні читати на уроці, ми дізнаємось відгадавши загадку:
Тане сніжок,
Квітне лужок,
День прибуває,
Коли це буває. (Весною)
Показ малюнка весни.
6. Робота над віршем Катерини Перелісної ”Весна”( с.24)
- Про цю пору року ми читаємо вірш Катерини Перелісної ”Весна” (с.24)
а) читання вірша вчителем
б) відповіді на запитання за підручником
в) словникова робота. На дошці – пояснення слова. Жайворон (жайворонок) – польова співуча пташка.
г) вірш про жайворонка (читає вчитель)
Пташка ця маленька,
Лагідна сіренька.
В небесах співає,
Сонце зустрічає.
д) на урок довідкове бюро підготувало хвилинку – цікавинку про цього птаха.
1 учень. Жайворонок зимує в Африці або Індії. В Україну повертається на початку березня. Живе в полі. Гніздиться на землі. Живиться комахами, зерном, насінням бур’янів, гусеницями. П’є росу з листя трави. ( Вчитель прикріплює малюнок жайворонка)
2 учень. Розміром з горобця. Довжина тіла 18 см. Він часто купається в піску або пилу, щоб очистити пір’я. ( Вчитель прикріплює смужку завдовжки 18 см )
3 учень. Його пісня звинить від 3 до 5 хвилин. В природі він живе від 5 до 6 років, а в неволі до 12 років.
е) Слухання співу жайворона ( запис)
є) - Діти, що таке діалог? (Відповіді дітей).
ж) Робота в групах.
Гра ”Склади нове слово з букв слова ”жайворонок”
з) Робота в парах.
Гра ” Скажи товаришу комплімент”
7. ФізкультхвилинкаВітер віє нам в лице,
Захиталось деревце.
Вітерець все тихше, тихше,
Деревце все вище, вище.
8. Робота над текстом Бориса Вовка ” Підсніжник” (с.27)
- Сьогодні ми працюємо над оповіданням в якому є діалог. А про що це оповідання ви дізнаєтесь відгадавши загадку.
а) Із зеленої сорочки,
Що зіткав весняний гай,
Білі дивляться дзвіночки.
Квітку як звуть – відгадай. (Підсніжник)
Показ малюнка підсніжника.
- Як ви гадаєте, чому цю квітку так називають ?
- Як називається предмет на якому ми вивчали дану рослинку? ( Природознавство). Що ви знаєте про цю рослину? (Відповіді дітей)
Бесіда про охорону підсніжників.
Цих рослин залишилося дуже мало, бо люди безжально їх знищують. На території України вони занесені в Червону книгу України.
Показ Червоної книги України, газети ” Уманська зоря ” (де є замітка про те, що людей які зривають ці квіти у великій кількості будуть оштрафовані.)
9. Робота над текстом.
а) читання тексту вчителем
б) вибіркове читання учнями
в) відповіді на запитання:
- Хто головні герої цього оповідання?
- Що сказав вовк скрегочучи зубами ?
- Звідки виліз ведмідь ?
- А чому зима злякалася підсніжника?
г) словникова робота. На дошці – пояснення значення слів.
Лантух – великий мішок з грубої тканини. Вчитель показує малюнок лантуха.
Світ за очі – дуже далеко.
д) читання тексту в особах
10. Робота з дитячою книжкою.( українська народна казка ”Рукавичка”)
а) розігрування діалогу ” В бібліотеці”
Учениця: - Добрий день.
Бібліотекар: - Добрий день.
Учениця: - Я, учениця 1 класу, хочу взяти книжку.
Бібліотекар: - Проходь, будь ласка, вибирай.
Дитина вибирає книжку на стелажі де влаштована виставка книг. Підходить до бібліотекаря.
Учениця: - Запишіть ,будь ласка, ось цю книжку.
Бібліотекар бере формуляр і робить в ньому запис, подає книжку учениці.
Бібліотекар : - Візьми, будь ласка.
Учениця : - Дякую. До побачення.
Бібліотекар:- До побачення. Приходи ще.
б) інсценізація казки ”Рукавичка”
Діти одягають на голови маски звірят. Вчитель читає слова автора, діти розігрують діалог.
11. Підсумок уроку .
- Що нового дізнались на уроці ? Що сподобалось на уроці ? Яку назву має твір про весну?А яку – про птаха?